З Frexit може початися остаточний розпад Євросоюзу – The Economist

Поділитися
З Frexit може початися остаточний розпад Євросоюзу – The Economist Вихід Франції з ЄС може стати катастрофою. © @ ortw/flickr.com
Видання описало сценарій, за яким європейський проект може закінчити своє існування.

В перший же рік свого другого президентського терміну Ніколя Саркозі вийде на сходи Єлисейського палацу і визнає поразку. На референдумі він програє. Прапор ЄС все ще за його спиною, але президент скаже, що йому дуже шкода, але Франції, яка була однією з засновників європейського проекту, час покинути союз.

Так The Economist описує Францію після референдуму щодо Frexit. Соціологи будуть шоковані. А Саркозі скорчить хоробру міну. "Вічна Франція", - скаже він, намагаючись звучати сміливо, як Шарль де Голь, який провів країну через набагато гірші часи. І ні, Саркозі не піде у відставку після цього.

На думку видання, французький політик здобуде перемогу на виборах, спекулюючи на страху, на якому, до речі, збудована кампанія мільярдера Дональда Трампа в США. Саркозі вже сфокусувався на "роках кошмарів" у Франції, звинувачуючи владу і єврократів за те, що вони не змогли попередити криваві теракти. В такій напруженій атмосфері у головного конкурента Саркозі Алана Жуппе мало шансів на перемогу.

Видання пише, що через агресивну політику радикалів на чолі з Марін Ле Пен, яка відверто вимагає виходу Франції з ЄС, колишньому президенту доведеться "ще дужче бити в націоналістичний барабан". Він може пообіцяти провести референдум про вихід Франції з ЄС в перший же рік свого президентства. І це, на думку видання, допоможе йому перемогти на виборах.

Ле Пен під час кампанії перед референдумом буде лякати французів дешевими робітниками зі Східної Європи і мусульманами. Саркозі ж закликатиме Францію лишитися в ЄС. Але французи не повірять йому після того, як впродовж останніх років він критикував європейських проект.

Після референдуму Саркозі візьметься за втілення найбільш похмурих пунктів своєї політичної програми. Він відродить свою стару ідею перекрити кордон з Італією, через який у Францію прямують біженці з Лівії, які тікають від громадянської війни. На думку видання, під час референдуму ніхто не наважиться належним чином обдумати проблему євро і як бути з єдиною валютою після Frexit. Тож найбільш світлі уми в Брюсселі почнуть працювати над рішенням, як лишити Францію в єврозоні після її виходу з ЄС. Але це все одно не допоможе запобігти обвалу ринків. Франція, зрештою, друга за розміром економіка єврозони.

"Французькі еліти вірили в ЄС більше, ніж в Бога. Без просування союзу з боку Парижу, що дає надію європейському проекту? Прибутковість бондів Греції, Португалії і Італії зросте. Голова Європейського центрального банку марно намагатиметься заспокоїти інвесторів", - йдеться в статті.

Після цього, на думку видання, відбудеться новий саміт 26 країн-учасниць, на якому канцлер Німеччини Ангела Меркель оптимістично заявить, що "ЄС виживе", тому що "ми завжди сильніші разом, ніж окремо". The Economist пише, що німецькому канцлеру, швидше за все, вдасться перемогти на виборах вчетверте. Але її популярність буде зростати так само, як і ціна бондів, в які налякані інвестори вклали свої гроші. Меркель зрозуміє, що час змінити угоду про ЄС.

Читайте також: Росія готується до великої війни і стягує війська до кордону України – Wyborcza

Також не знадобиться багато часу, щоб Брюссель теж почав ворушитися. Безпорадний президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер почне втручатися раніше, ніж потрібно. Його заклики до французів "не руйнувати нашу красиву Європу" проігнорують. На надзвичайному саміті країн-учасниць роботу Юнкера передадуть голові Ради ЄС Дональду Туску. Але події можуть розвиватися значно швидше, ніж європейські чиновники наважаться діяти. Радикали на зразок Марін Ле Пен у Франції і Найджел Фарадж у Британії можуть дати початок хвилі націоналістичної "патріотичної весни". Демонстранти почнуть вимагати референдуми про вихід з ЄС у Нідерландах і Данії. Іспанія, Португалія і більшість країн Східної Європи навряд чи захочуть приєднатися до деструктивної хвилі, однак вони не зможуть "зупинити цю кровотечу".

Після цього "ліві" партії втратять віру в ЄС. Від вільного пересування людей до квот на вилов риби – національні уряди почнуть відмовлятися виконувати приписи ЄС, позбавляючи повноважень Єврокомісію.

"Але найбільшою трагедією стане те, що ЄС втратить вплив за кордоном. Без перспективи членства Сербія знову обере собі владу з проросійських радикалів. Боснія і Герцеговина почне розпадатися. Україна, попри всі зусилля зневіреного Туска, віддалиться від ЄС і погрузне в корупції і беззаконні", - йдеться в статті.

Видання малює картинку, як Саркозі, який дав початок розпаду ЄС, звинувативши союз у кривавих терактах в Франції, вирушить у Британію з робочим візитом, але дуже швидко повернеться в Париж через черговий теракт десь у Нанті.

Тим часом, Британія, яка вже проголосувала за вихід з ЄС, ніяк не наважуються процес відмови від членства в союзі. Прем'єр-міністр Тереза Мей запевлина, що Британія не починатиме переговори з Brexit в цьому році. Раніше британський міністр Ліам Фокс, який відповідає в новому уряді за переговори з ЄС по торгових угодах, назвав приблизну дату Brexit – 1 січня 2019 року.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі