Водночас всім, хто не вважає, що її домінантної політичної позиції в найближчі роки буде гостро не вистачати, варто взяти до уваги, що Європі буде необхідне сильне лідерство, щоб уникнути "тяжкого" Brexit, впоратися з реструктуризацією грецьких боргів і врятувати італійську економіку.
Про це пише колишній заступник голови МВФ і експерт American Enterprise Institute Десмонд Лачман в статті, опублікованій на Newsweek.
Він нагадує, що всього за рік до парламентських виборів у Німеччині партія Меркель показала гірший результат на місцевих виборах у Берліні, ніж будь-коли. За "Християнсько-демократичний союз" проголосували лише 17.5% виборців. Таким чином, її підтримали не набагато більше берлінців, ніж право-радикальну партію "Альтернатива для Німеччини", яка здобула популярність завдяки агресивній риториці проти імміграції.
Якщо ще зарано говорити про те, чи цей результат стане перешкодою для Меркель на шляху до четвертого терміну на посаді федерального канцлера ФРН, цілком доречно говорити про те, що її домінуюча позиція в європейській політиці постане перед серйозним викликом.
Занепокоєння викликає, зокрема, те, що політичні позиції Меркель слабнуть в такий тривожний для Євросоюзу час. Німецький канцлер стала головною силою, яка об'єднала європейський проект, з початку європейської боргової кризи, яка почалася в 2010 році. Саме вона добилася консенсусу в питанні пакету допомоги в коридорах Брюсселя і Бундестагу.
На думку автора, твердження, що майбутнє Євросоюзу ще не було під такою загрозою, як сьогодні, навряд чи можна вважати перебільшенням. І не лише тому, що британці вирішили вийти з блоку. Греція досі не може впоратися зі своїм борговим тягарем, а італійці якраз опинилися на порозі банківської і боргової кризи і ще й збираються провести референдум цього року, який може на довго погрузити Італію в період політичної нестабільності.
В наступному році, щоб не підірвати європейський проект, важливо добитися розуміння, що Європа не повинна зробити вихід Британії з ЄС болючим і тим самим нашкодити як собі, так і британцям. Також важливо добитися реструктуризації грецького боргу і надати Італії фінансову допомогу, якщо їй така знадобиться, щоб не поглибити загальноєвропейську боргову кризу.
"Щоб впоратися з усіма цими викликами, знадобиться лідерство, яке Ангела Меркель демонструвала в минулому. І тому лишається лише сподіватися, що проблеми Меркель мають лише тимчасовий характер", - йдеться в статті.
Тим часом, лідери ЄС розробляють план оновлення Євросоюзу після Brexit. Детальний план оновлення ЄС повинен бути підготовлений до березня 2017 року. Гідеон Рахман на сторінках Financial Times писав, що ЄС може відродитися у дворівневому форматі з Україною в складі. Він запропонував створити два рівні інтеграції країн-учасниць, щоб задовольнити як федералістів, так і євроскептиків, і при цьому зберегти єдиний економічний простір.