Про це сьогодні на сторінках Financial Times пише оглядач Гідеон Рахман. Настрій лідерів ЄС похмурий, і це можна зрозуміти. Віце-канцлер Німеччини Зігмар Габріель закликає дати Британії зрозуміти, що вона "не може зберегти все хороше" від ЄС, незаплативши ціну за це. На думку німецького політика, будь-які інші рішення створять для блока "дуже серйозні проблеми".
Емоційно і політично підхід Габріеля можна зрозуміти. Однак, на думку автора, він все одного помилковий.
"Замість того, щоб розглядати Brexit як загрозу, ЄС варто побачити в ньому можливості. Процес переговорів про нові відносини з Британією повинен бути використаним для того, щоб вирішити багато інших проблем, які шкодять союзу", - вважає оглядач.
Він звертає увагу, що Британія - не єдина країна-учасниця, невдоволена дуже високим рівнем політичної інтеграції в ЄС. Лише минулого тижня Вишеградська четвірка озвучила вимогу пом'якшити блок, передавши частину повноважень назад національним урядам.
"Переговори щодо Brexit повинні бути використані як можливість створити дворівневий ЄС, який буде відповідати цим занепокоєнням. Один рівень може далі рухатися в напрямку більш тісної політичної інтеграції, втілюючи багаторічну мету про "найтісніший союз" у Європі. Країни з другого рівня обмежать свою інтеграцію лише участю в єдиному європейському ринку і співпрацею у питаннях безпеки і міжнародних відносин", - пропонує оглядач.
На його думку, така дворівнева модель задовольнить бажання як федералістів у ЄС, так і євроскептиків. Федералісти тривалий час скаржилися на те, що Британія постійно заважає інтеграції. Але підозра до ідеї створення "політичного союзу" зараз дуже поширена в країнах ЄС. І серед так званих "антифедералістів" сьогодні не лише країни Вишеградської четвірки, а також Ірландія, Нідерланди, Швеція і Данія. Якщо всі ці країни віднести до умовного "другого рівня ЄС", тоді затяті федералісти Німеччина, Бельгія, Італія, Іспанія і Франція зможуть вільно працювати над ще глибшою інтеграцією.
На думку Рахмана, створення дворівневого ЄС дозволить захистити дві дуже важливі для нього речі: єдиний ринок і вплив Європи на світовій арені. Таке переформатування також вирішить проблему Brexit, оскільки Лондон, вірогідно, просто увійде до другого менш охочого до інтеграції рівня, а не відмовиться остаточно від участі в європейському проекті. Автор припускає, що до другого рівня ЄС з часом зможуть приєднатися також Норвегія, Туреччина, Швейцарія і Україна.
Нагадаємо, що черговий саміт ЄС пройде у столиці Словаччини 16 вересня. У часть в ньому візьмуть лідери усіх країн-учасниць окрім Великобританії, яка повільно готується покинути блок.Напередодні саміту міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Лайчак зауважив, що для відродження ЄС потрібно припинити постійний обмін обвинуваченнями. Натомість він пропонує країнам-учасницям почати прислухатися один до одного і скласти чіткий план дій на найближчі місяці.
Раніше Financial Times писало, що Brexit дає шанс виправити помилки Євросоюзу. ЄС в цілому не може функціонувати за принципом "один шаблон для всіх": йому потрібно створити низку моделей для участі різних країн. Єдиний ринок може відіграти роль ланки, яка поєднає всі ці моделі, дозволивши Європі процвітати, а єврозоні існувати в якості однієї з моделей, а не єдиної.