У п'ятницю, 4 грудня, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) прийшов до висновку, що влада Росії порушили право на недоторканність приватного життя, допустивши широкомасштабне таємне прослуховування мобільних телефонів у країні.
Як вважають 17 суддів великої палати ЄСПЛ, система телефонного стеження повинна застосовуватися для захисту демократії, але у випадку з РФ вона може "підривати або навіть зруйнувати" демократичні принципи. ЄСПЛ підкреслив, що в законодавстві Росії відсутні "достатні й ефективні гарантії проти неправомірного застосування телефонного прослуховування.
Мотивом для розгляду в ЄСПЛ стала скарга російського журналіста Романа Захарова. Він звернувся до Страсбурзького суду в 2003 році, заявивши, що всі оператори мобільного зв'язку в РФ встановили техніку (так званий СОРМ-2), яка дозволяє ФСБ необмежено прослуховувати будь-які дзвінки в мобільних мережах без судової постанови.
В ЄСПЛ відзначили, що документи, які надав Захаров, "дають підстави підозрювати існування (в Росії) практики незаконних прослуховувань телефонних та інших переговорів". Також суд постановив, що РФ зобов'язана виплатити Захарову 40 тисяч євро в якості компенсації судових витрат.
4 грудня Держдума РФ ухвалила закон, який надав Конституційного суду Росії право визначати, виконувати чи ні вердикти міждержавних органів щодо захисту прав і свобод людини, і насамперед ЄСПЛ, винесені за скаргою проти Росії.
У липні Рада Європи застерігла Росію від невиконання рішень Європейського суду з прав людини в Страсбурзі (ЄСПЛ). Як заявила голова Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Анн Брассер, рішення ЄСПЛ зобов'язані виконувати всі країни.