Держдума РФ ухвалила закон, який надав Конституційному суду Росії право визначати, виконувати чи ні вердикти міждержавних органів щодо захисту прав і свобод людини, і насамперед ЄСПЛ, винесені за скаргою проти Росії.
Згідно з прийнятим законом, Конституційний суд при прийнятті рішення щодо такого роду рішень керується принципом верховенства конституції Росії.
Законом встановлюється спеціальний правовий механізм вирішення питання про можливість або неможливість "з точки зору принципів верховенства та найвищої юридичної сили конституції РФ виконати винесену за скаргою проти Росії постанову".
Тим часом у Раді Європи стурбовані цією законодавчою ініціативою - у середу відбулася телефонна розмова голови Держдуми Сергія Наришкіна з генеральним секретарем Ради Європи Турбйорном Ягландом. Як повідомляється на офіційному сайті нижньої палати, у ході бесіди "піднімалися питання актуального законотворчого порядку Держдуми (зокрема, розгляд поправок до федерального конституційного закону "Про Конституційний суд РФ")".
У липні Рада Європи застерігла Росію від невиконання рішень Європейського суду з прав людини в Страсбурзі (ЄСПЛ). Як заявила голова Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Анн Брассер, рішення ЄСПЛ зобов'язані виконувати всі країни.