Європейський Союз стурбований введенням режиму надзвичайного стану в Туреччині й нагадує Анкарі про необхідність виконання правил, передбачених на випадок припинення дії в країні Європейської конвенції про права людини.
Глава європейської дипломатії Федеріка Могерини та член Єврокомісії з питань політики сусідства та розширення Йоханнес Хан у четвер, 21 липня, зробили спільну заяву, в якій закликали Анкару за будь-яких обставин дотримуватися верховенство права, забезпечити права людини й основні свободи, включаючи право на справедливий суд.
У заяві йдеться, що Брюссель уважно й із занепокоєнням спостерігає за подіями в Туреччині.
"Оголошення НП послідувало за прийнятими недавно неприйнятними рішеннями в галузі освіти, судочинства та ЗМІ", – сказано в документі.
Могерини і Хан вказали на те, що відповідно до турецької Конституції фундаментальні права людини є недоторканними, в тому числі, під час дії надзвичайного стану.
"Будь-яке тимчасове призупинення дії Європейської конвенції про права людини має відповідати передбаченим для такого відступу правилами", - підкреслили вони, висловивши сподівання, що парламент і всі демократичні інститути Туреччини "повною мірою зіграють свою конституційну роль".
Нагадаємо, 21 липня парламент Туреччини підтримав введення в країні надзвичайного стану на три місяці. Крім того, Анакра заявила, що виконання зобов'язань, закріплених Європейською конвенцією про права людини, призупинено.
Увечері 20 липня про введення надзвичайного положення оголосив президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган. Попередньо це питання обговорювалося на засіданні Ради національної безпеки та Кабінету міністрів.
Нагадаємо, спроба військового перевороту сталася в Туреччині в ніч з 15 на 16 липня, проте вона завершилася повним провалом.
Вже наступного дня почалися масові затримання і арешти. Не менш 45 тисяч осіб були затримані, звільнені або відсторонені від роботи. Серед звільнених, крім військових і поліцейських, виявилися вчителі, декани університетів і журналісти, яких турецька влада вважає недостатньо лояльними президентові Реджепу Тайїпу Ердогану.
Всього звільнено близько 15 тисяч вчителів і викладачів, півтори тисячі деканів, майже дев'ять тисяч співробітників міністерства внутрішніх справ, півтори тисячі співробітників міністерства фінансів і близько 250 співробітників офісу прем'єр-міністра.