Абе за дії японців у 1941 році вибачатися не став, однак, як повідомляє DW, заявив: "Я сумую про всі життя, віднесені війною, яка розпочалася звідси. Жахи війни не повинні повторитися. Ми побудували вільну і демократичну державу і відмовилися від ведення війни. 75 років після війни ми йдемо дорогою миру і, відчуваючи тиху гордість за це, не збираємося згортати з цього шляху".
Обама при цьому підкреслив: "Це історичний жест, він говорить про силу примирення, союзу між американським і японським народом, нагадує про те, що навіть найглибші рани війни можуть поступитися місцем дружбу і довгому світу". За його словами, після Другої світової війни обидві країни обрали дружбу і мир", що дозволило їм добитися великого успіху". Як зазначив президент США, "мирним взаємодією можна домогтися більшого, ніж війною; а примирення приносить більше плодів, ніж відплата".
Абе став першим главою японського уряду, який відвідав Перл-Харбор.
Нагадаємо, вибачатися не став і Обама, який у травні цього року відвідав японське місто Хіросіма. Його жителі стали жертвами американської ядерного бомбардування в 1945 році.
Японці бомбили Перл-Харбор 7 грудня 1941 року, після чого США стали учасниками Другої світової війни. В ході нападу було потоплено 4 лінкори, 2 есмінця, 1 мінний загороджувач. Втрати американської авіації склали 188 літаків знищеними, ще 159 були важко ушкоджені. Американці втратили 2403 людини убитими (з них більше 1000 на борту вибухнув лінкора "Арізона") і 1178 пораненими. Японці втратили 29 літаків - 15 пикировщиков, 5 торпедоносцев і 9 винищувачів. Були потоплені 5 надмалих підводних човнів. Втрати в людях склали 55 осіб.
Ядерну бомбу на Хіросіму американські ВПС скинули 6 серпня 1945 року. Значна частина міста була зруйнована вибухом було вбито 70 тисяч осіб, ще 60 тисяч померли від променевої хвороби, опіків і поранень. Радіус зони повного руйнування становив приблизно 1,6 кілометра, а пожежі виникли на площі 11,4 квадратних кілометра. 90 % будівель Хіросіми були пошкоджені або повністю знищені. За перші півроку після бомбардування померли 140 тис. чоловік.
9 серпня 1945 року американці скинули ядерну бомбу на японське місто Нагасакі.