Японія підпише мирний договір з Росією тільки після чіткого визначення меж "північних територій" - чотирьох південних островів Курильської гряди: Ітуруп, Кунашир, Шикотан і архіпелагу Хабомаї, на суверенітет над якими претендує Токіо. Про це заявив прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе, виступаючи на слуханнях бюджетного комітету Палати представників, повідомляє NHK. Після закінчення Другої світової війни між СРСР і Японією мирний договір так і не був підписаний. У 1956 році між країнами була підписана декларація про припинення стану війни, з якої СРСР погодився переглянути належність деяких островів Південних Курил. Росія, як правонаступниця СРСР, не погоджується з передачею чотирьох островів.
Відповідати на питання японського депутата про можливу передачу Японії двох Курильських островів (Хабомаї і Шикотана) замість чотирьох Абе відмовився. При цьому глава японського уряду додав, що "предметом переговорів є всі чотири північних острова. У цій позиції немає жодних змін".
"Укласти мирний договір - значить, визначити кордон", - цитує Абе Yomiuri Shimbun.
12 серпня Путін запропонував прем'єр-міністра Японії Сіндзо Абе до кінця поточного року укласти мирний договір без попередніх умов, а потім вирішувати спірні питання. Японія відмовила Росії підписувати документ без попередніх умов.
22 січня в Москві пройшов черговий раунд переговорів між президентом Росії Володимиром Путіним і прем'єр-міністром Японії Сіндзо Абе, в ході якого обговорювалися теми укладення мирного договору і приналежності Курильських островів. Після переговорів Кремль заявив, що "поки не фіксує будь-яких змін у позиції Японії". Нова зустріч глав держав орієнтовно відбудеться в червні 2019 року.