Як антидемократична пропаганда поширюється світом - Politico

Поділитися
Як антидемократична пропаганда поширюється світом - Politico Росія і інші автократичні режими намагаються розмити різницю між ними і демократією. © Sputnik
Автократичні режими за допомогою своїх міжнародних телемереж намагаються розмити різницю, між демократією і авторитаризмом.

Телемережу державної пропаганди 3 під назвою RT, яка обхопила своїми щупальцями США і Європу, нарешті вважають загрозою демократії.

Працюючи у десятках країн світу, вона відіграє важливу роль у зусиллях Кремля з розповсюдження своїх наративів у громадських дискурсах. Але було б нерозумно з боку оглядачів у США і Євросоюзі зосереджуватися лише на RT. Цей російський держтелеканал - лише вершина айсберга, коли йдеться про сучасні інструменти авторитарного впливу у царині ідей.

Про це пише видання Politico, додаючи, що напротивагу інтровертним демократіям, яких заспокоює "кінець історії", сучасні автократичні режими займають позицію затятих інтернаціоналістів у сфері ідей. Впродовж останніх років вони працювали над створенням низки механізмів, які дозволяють формувати сприйняття і проектувати бажані для себе погляди на світ, кидаючи в цей же час виклик ідеям, на які вони "наклали анафему". Вони очолили змагання у цій сфері в часи, коли найбільші демократії світу відступили.

"Лідери в Пекіні, Тегерані і Москві багато вкладають у такі зусилля, тому що вони розуміють, що їхні політичні уподобання найкраще просуваються через потужний потенціал обміну ідеями. Тому ці режими розвили низку інструментів, які включають культурні, політичні і освітні ініціативи, контакти між людьми, а також широкомасштабні багатоплатформенні ЗМІ, в яких телевізійні компанії на зразок RT - це лише одна зі складових. І оскільки можливості тепер наздогнали наміри, автократи використовують свій набір інструментів для того, щоб активно змагатися з демократіями на їхній же території", - йдеться в статті.

Видання нагадує, що на хвилі стрімкого економічного підйому впродовж останніх років Китай збудував міжнародну медіа-імперію, яка транслює свої програми багатьма мовами у десятках країн по всьому світу. Державне інформагенство "Сіньхуа" і телеканал CGTN укладають контракти з телекомпаніями в молодих демократіях, ретранслюючи свої розважальні й освітні програми, а також випуски новин, таким чином ретранслюючи китайську "м'яку силу" в цих країнах через місцеві платворми.

Росія скористалася більш очевидним підходом, використовуючи як традиційні, так і нові форми розповсюдження дезінформації, змінюючи наративи і спотворюючи вільний обмін ідеями. Традиційно російські ЗМІ ретранслюють пропаганду в Європі і США, але Москва не забуває і про свої інтереси в Південній Америці. RT, приміром, транслюється в Аргентині, Венесуелі, Колумбії. В кабельних мережах іспаномовний підрозділ російської пропаганди доступний у всіх країнах Центральної і Південної Америки.

Іран також розширив свою присутність в світовому інформаційному просторі впродовж останніх років. Станом на березень 2016 року іранський міжнародний телеканал Pars Today транслювався 32 мовами.

"Чому ми повинні перейматися цим масштабним розширенням впливу? Китай, Росія і Іран всього ж лише просувають свої інтереси? Безумовно, вони це і роблять. Але ці інтереси продиктовані авторитарними політичними вподобаннями, які передбачають державний контроль над усім. Це дуже очевидно, якщо звернути увагу на те, як вони поводяться з власними ЗМІ і громадянським суспільством. Ми поступово визнали, що в еру глобалізації амбіційні режими, які грають за своїми жорстокими правилами у себе вдома, намагаються поширити свої авторитарні вподобання на міжнародний рівень. І їхня стратегія працює", - йдеться в статті.

Критично важливим стало змагання за те, які правила будуть керувати кіберпростором, оскільки від цього буде залежати свобода боротьби ідей. Автократи пропонують встановити тотальний контроль уряду, затикаючи рот приватному бізнесу, громадянському суспільству і неурядовим міжнародним організаціям. Але більш важливим є те, що їхні ЗМІ намагаються розмити відмінності між автократичною і демократичною формою управління, а також ідеї, на яких вони грунтуються. Це створює стратегічну загрозу для США і їхніх демократичних союзників, силою яких впродовж багатьох років були ліберальні цінності.

Десятиліттями баланс сил у світі був на користь демократій. Однак зараз цей баланс викликає сумніви. Не виключено, що скоро відбудеться зсув у бік головний автократичних режимів світу. І якщо це станеться, тоді світ, безумовно, стане більш корумпованим, нестабільним і ворожим до американських інтересів.

Раніше видання Washington Post повідомляло, що США запустили російськомовний телканал для боротьби з пропагандою Росії. Тривалий час Конгрес вимагав більш рішучу вільповідь на російську інформаційну війну. І це перша спроба, використовуючи справжні новини, щоб "відобразити найвищі і найкращі цінності нашого відкритого суспільства". Конгресу варто простежити, щоб проект був добре профінансованим і не мав політичних перешкод.

Тим часом, ЄС посилює боротьбу проти пропаганди Росії. Перед виборами в Німеччині, Франції і Нідерландах європейська група East Stratcom, яка намагається розвінчувати вигадки російської пропаганди, а також вивчає спроби Росії впливати на результати виборів за допомогою дезінформації, отримала додаткові 800 тисяч євро фінансування.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі