Тепер вже кожен погодиться: російська агресія проти мирних сирійців була репетицією звірств, від яких тепер страждає Україна. Лікарні бомбардують. Дітей жорстоко вбивають. Електрика і вода зникає в містах.
Спустошена війною Сирія знову опинилася в центрі уваги, чого не було кілька років. Особливо коли стало відомо, що Владімір Путін зробив свого колишнього командира в сирійській кампанії головним на війні проти України. Для багатьох бомбардування Маріуполя здається повторенням 2016 року, коли було повністю знищене місто Алеппо. Росія знову зневажає оголошені гуманітарні коридори, поширює пропаганду й скоює воєнні злочини, - пише Washington Post.
Але, на щастя для українців, дві війни сильно відрізняються у деяких ключових аспектах. Успіх в Сирії, напевне, додав Путіну впевненості. Однак, операція в близькосхідній країні навряд чи може послужити інструкцією для вторгнення в Україну, де сильніша ніж очікувалося армія ставить під великий сумнів російські можливості. Видання перелічує причини, чому сирійські тактики не допоможуть Росії у війні проти ЗСУ.
Перша причина - в Сирії російська армія могла приховати свої недоліки, але не в Україні. Путін відправив набагато більше військ на українську територію. За весь час в Сирії перебували всього кілька тисяч російських військових, які допомагали режиму Башара Асада знищувати опозиційні групи. За словами Джоела Райбарна, який працював спеціальним представником США в Сирії, це дозволило Москві приховати недоліки своєї армії, використовуючи тільки найкращі загони і проводячи регулярні ротації.
В Україні, куди Путін вже відправив від 100-200 тисяч солдатів, це просто неможливо. Російська армія виставлена на показ всьому світу. І вона має кепський вигляд. Вона поводиться незграбно, погрузла в бюрократії й спирається на дуже погані розвідувальні дані. В Сирії російська армія в основному лише завдавала удари з повітря. В Україні ж її довгі й неповороткі колони танків на довго застрягали на шляху до Києва, де їх масово знищували.
Друга причина - цього разу Росія оголосила війну консолідованому уряду. В Сирії вона була союзником режиму Асада у війні проти фрагментованих опозиційних груп. Але український суперник політично стійкий і згуртований. Асад розгорнув глобальну пропагандистську кампанію, називаючи всіх опозиціонерів включно з учасниками мирних протестів «терористами, пов’язаними з Ісламською державою». Тактики репресивного режиму внесли розкол між десятками різних груп й підірвали початковий рух за свободу. З рештою, погляди різних представників опозиції почали розходитися. Одні хотіли, щоб Асада просто пішов з посади, а інші добивалися встановлення ісламістського уряду. В Україні ситуація абсолютно протилежна. Після російської анексії Криму в 2014 році ЗСУ почали активно переозброюватися і нарощувати сили. Президента Володимира Зеленського вважають сильним лідером, який об’єднав країну. До того ж, мораль українців набагато краща, тому що вони б’ються за свої доміки й сім’ї.
Третя причина - Україна краще озброєна, ніж сирійці. В Сирії російська армія воювала з легко озброєною піхотою, в якої взагалі не було важкої техніки, не кажучи вже про ППО. Але Росія сильно прорахувалася, коли вирішила, що зможе безкарно бомбардувати Україну, швидко розібравшись з її ППО і ВПС. А оскільки Київ користується широкою міжнародною підтримкою, він отримує постійні поставки озброєння від США і їхніх союзників. Вашингтон постачав деяке озброєння й сирійській опозиції. Але масштаби цих поставок були набагато меншими. До того ж, допомога почала надходити лише після кількох років війни.
І четверта причина - сирійці охоче діляться досвідом з українцями. Нещодавно американський журналіст Джош Рогін взяв інтерв’ю в лідера сирійських сил цивільної оборони, відомих під назвою «Білі шоломи». Група займалася в основному тим, що рятувала, організовувала евакуацію й надавала невідкладну допомогу цивільним. Її волонтери останнім часом зосередилися на допомозі українцям. «Білі шоломи» підготували серію відео, в яких дають українцям практичні поради, як пережити російську атаку. Зокрема, вони радять використовувати рації замість мобільних телефонів, а також бути готовими, що через 7-9 хвилин після першого удару Москва обов’язково завдає другий.
Раніше повідомлялося, що у Росії продовжує провалюватися мобілізація — воювати проти ЗСУ не хочуть навіть ті, хто воював у Сирії.