WP: Прігожин у Білорусі - це погана новина для всіх

Поділитися
WP: Прігожин у Білорусі - це погана новина для всіх © ЦЕНТР НАЦІОНАЛЬНОГО СПРОТИВУ
Якщо «Вагнер» відродиться на білоруській території, це створить загрози для України, для Європи і для самих білорусів.

Гіршого сусіда важко собі уявити. Ватажок групи «Вагнер» Євгеній Прігожин відомий своєю жорстокістю. Він командує багатотисячним загартованим у боях військом. І йому немає діла до правил.

Але, схоже, багатостраждальний народ Білорусі буде змушений жити з бунтівним босом найманців через домовленості, які дозволили йому безпечно вийти з гри в обмін на відмову від походу на Москву.

Угода, укладена за посередництва Аляксандра Лукашенки, схоже, запобігла кризі влади в Росії, але може стати початком нового безладу, якщо Прігожин відновить свій вплив у іншій державі, яка залишається російським васалом.

«Хоча багато чого про його перебування залишається незрозумілим, переїзд Прігожина у вівторок став суворим нагадуванням про те, що російський хаос навряд чи залишиться в самій Росії і може просочитися на захід, створюючи нестабільність у Білорусі, нові виклики для України і проблеми для решти Європи», - пише Washington Post.

«Головною жертвою цієї ситуації буде білоруський народ. Пригожин прийде зі злочинцями, він принесе культуру насильства. Він створить нестабільність в країні і на її кордонах», - сказав Франак Вячорка, головний радник лідера білоруської опозиції у вигнанні Святлани Ціханоуської.

Видання нагадує про те, як найманці «Вагнера» стратили дезертира, розбивши йому голову кувалдою. Також Прігожин вербував засуджених у в’язницях, а потім відправляв їх у суїцидальні хвильові атаки. Досі незрозуміло, про що саме домовилися Прігожин, Лукашенко і Путін. Не відомо, чи буде ватажок найманців жити в Білорусі сам, чи з легіонами вірних йому бійців.

«Для мене питання полягає в тому, чи йдеться про самого Прігожина, чи ще й про 25 тисяч бійців «Вагнера» або хоча б значну частину з них», - сказав керуючий директор варшавського аналітичного центру GMF East Міхал Барановський. Його організація входить до складу «Німецького фонду Маршалла».

«Якщо Прігожина відправлять у відставку, а «Вагнер» інтегрують в російську армію, це хороший сценарій. Якщо вони відновляться в Білорусі і надаватимуть поради Лукашенку, зміцнюватимуть білоруські сили або, не дай Боже, створять військові бази, це буде дуже погано для нас, для країн Балтії, для України», - додав польський експерт.

У вівторок Лукашенко заявив, що запропонував «Вагнеру» покинуту військову базу, припускаючи, що принаймні частина найманців переїде разом з Прігожиним. Він також висловив зацікавленість у тому, щоб перейняти бойовий досвід у бійців, які щойно повернулися з фронту.

«І все ж для країни, яка живе в тіні як Лукашенка, так і його покровителя Путіна, прихід ще одного сильного лідера, схоже, має несе великої користі. Почнемо з того, що немає жодних гарантій, що Лукашенко в змозі контролювати людину, яка зуміла провести колону майже до самої Москви», - пише Washington Post.

Останні роки були нелегкими для білоруського диктатора. Коли він зіткнувся з масовими протестами у 2020 році, на допомогу йому прийшов один друг - Путін. Щоб віддячити йому, Лукашенко дозволив російському лідеру використовувати свою країну як базу для зброї і військ, а тепер як притулок для небажаного ватажка найманців. Цей крок, на думку Вячорки, може прискорити «мілітаризацію» Білорусі.

«Тим, хто бореться за демократію, стало важче», - сказав він.

Можливість розміщення бази Прігожина в Білорусі - це також проблема для України. Перед початком повномасштабного російського вторгнення Білорусь стала плацдармом для російського нападу. Зараз існують побоювання, що Прігожин почне атакувати Україну з півночі. Країни ЄС теж спостерігають за тим, що відбувається в Білорусі.

Європейські лідери вже давно розділилися в думках щодо того, як реагувати на перетворення Білорусі на державу-клієнта Росії. Одні країни закликають блок спробувати відвернути Лукашенка від Путіна, а інші хочуть зайняти більш жорстку позицію щодо Мінська.

Наприклад, у своїй нещодавній промові президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Захід підштовхнув Білорусь в обійми Росії. Це зауваження викликало подив у білоруських активістів і східноєвропейських чиновників. Останніми днями країни ЄС, які мають спільні кордони з Білоруссю, підтвердили свою стурбованість, що потрясіння на білоруській території можуть перекинутися на їхні кордони. У неділю президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Білорусь стає притулком для «військових злочинців».

Барановський з «Німецького фонду Маршалла» сказав, що вплив епізоду з Прігожиним на Європу повністю залежить від того, що станеться з «Вагнером».

«Якщо «Вагнер» відродиться в Білорусі, це буде нова військова реальність, на яку НАТО доведеться реагувати. Але, якщо найманців буде не багато, це мене не так турбує, тому що НАТО готується», - сказав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі