WP: ФСБ наказала "кротам" в Києві віддати ключі від квартир перед вторгненням в Україну

Поділитися
Російська армія атакувала українську столицю, тому що ФСБ переконала її, що захопити місто буде легко.

В останні дні перед вторгненням в Україну російська ФСБ почала розсилати зашифровані інструкції інформаторам в Києві. Колаборантам Кремля сказали: збирайте речі й тікайте зі столиці, але ключі від своїх будинків залишіть.

Розпорядження надійшли від старших офіцерів Відділу оперативної інформації ФСБ. Завдання було зловісне - забезпечити повалення українського уряду і провести нагляд над встановленням проросійського режиму. Ці повідомлення були показником великої впевненості у тому, що зухвалий російський план спрацює, - пише Washington Post у другому матеріалі про деталі підготовки російського вторгнення в Україну. Перша стаття із серії була присвячена тому, як США намагалися переконати союзників і президента Володимира Зеленського у намірах Росії почати війну. Нова публікація говорить про те, як Росія сильно недооцінила Україну в підготовці війни.

«Оперативники ФСБ були настільки впевнені, що скоро вони будуть контролювати владу в Києві, що витратили останні дні перед початком війни на організацію місць для явок і розквартирування для персоналу в квартирах інформаторів», - пише Washington Post.

«Вдалої поїздки!» - сказав один офіцер ФСБ іншому, який повинен був вирушити в Україну для нагляду за окупацією. Про це свідчать перехоплені комунікації. Немає ознак того, що той, кому було адресоване це побажання, потрапив в Київ.

Серед тих, хто планував приїхати в Київ у кінці лютого, був Ігор Коваленко. В Україні вважають, що цей офіцер ФСБ роками був куратором деяких українських політиків і членів уряду на зарплаті Кремля. Серед них був і давній друг Путіна Віктор Медведчук.

Листування між Коваленком і його підлеглим з ФСБ за 18 лютого свідчить, що він збирався поселитися в квартирі на Обороні з видом на Дніпро. Перехоплені комунікації свідчать, що Коваленко просив дати йому адресу і контакти інформаторів ФСБ, які жили в цій квартирі. Зрештою, мешканців помешкання затримали і допитали. Підлеглий Коваленка прислав адресу і кодове слово для комунікації з інформаторами, які, як пише Washington Post, "працювали в уряді Зеленського".

Плани ФСБ розвалилися через відступ російських сил в перші місяці війни. Повідомлення, що викривають підготовку російських спецслужб до вторгнення, належать до великої кількості конфіденційних матеріалів, які зібрали спецслужби України і інших країн. Журналісти Washington Post отримали доступ до них.

Найбільш важливим завданням ФСБ було проникнути на всі рівні українського суспільства. Але російська спецслужба не змогла підірвати роботу українського уряду, розпалити проросійський рух чи позбавити Володимира Зеленського влади. Її аналітики або не змогли оцінити готовність України чинити опір, або ж вони це розуміли, але не донесли тверезі оцінки до Владіміра Путіна.

Приниження російської армії в Україні затьмарило невдачі ФСБ і інших розвідувальних управлінь Росії. Але деякі чиновники сказали виданню, що провал російської спецслужби був надзвичайно серйозним, оскільки він вплинув на майже кожне рішення Кремля щодо війни.

«Росіяни були дуже далекі від правди. Вони організували цілу військову операцію, щоб захопити стратегічні цілі, які були далеко за межами їхніх можливостей. Помилка Росії була фундаментальною і стратегічною», - сказав виданню неназваний чиновник.

Дані свідчать, що підрозділ ФСБ, відповідальний за операції в Україні, суттєво збільшився за кілька місяців до початку війни. Він розраховував на підтримку широкої мережі куплених агентів в українському апараті безпеки. Деякі з них виконували російські завдання, саботуючи українську оборону. Але інші просто взяли гроші від ФСБ і відмовилися допомагати Кремлю, коли бої почалися. Також деякі записи додають загадковості російським прорахункам. Для ФСБ проводилися масштабні опитування, які свідчили, що переважна більшість населення України готове чинити опір російському наступу. А очікування Москви, що російських солдатів будуть вітати як «визволителів», були безпідставними. Але попри це, ФСБ продовжувала годувати Кремль райдужними оцінками і стверджувати, що українці нібито будуть раді російській армії і встановленню лояльного до Москви режиму.

«В ГРУ і російській армії часто видавали бажане за дійсне. Але все почалося якраз з ФСБ. Очікування, що дорогу перед росіянами встелять квітами, з’явилося якраз через ФСБ», - сказав виданню представник західної розвідки.

Дотримуючись цих помилкових уявлень, ФСБ просували план війни, заснований на ідеї про швидке захоплення Києва і повалення уряду за лічені дні. Зеленського збиралися вбити, схопити або ж вигнати з країни. Таким чином, повинен був виникнути політичний вакуум, який би заповнили агенти ФСБ. Один з них навіть доїхав до околиць Києва, але був змушений відступити разом з російськими силами. Тож тепер замість того, щоб займатися формуванням нового уряду в Києві, ФСБ доводиться мати справу з незручними питаннями в Москві про її довгу історію операцій проти України і про те, куди пішли великі гроші, виділені на їхнє фінансування.

Плани російської спецслужби, а також боротьба проти них українських служб безпеки за підтримки ЦРУ і MI6, - це частина тіньової війни, яка розгорнулася паралельно з російським військовим вторгненням. Цей конфлікт почався задовго до 24 лютого. А його лінії фронту розмиті. За шість місяців війни, схоже, жодна зі сторін не взяла гору. Українські спецслужби здобули кілька блискучих перемог. Але водночас, СБУ не змогла очистити свої ряди від російських кротів і диверсантів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі