Українська смілива і блискуча відповідь на російську атаку справедливо викликала захоплення всього світу. Але не варто забувати, що небезпека продовжує збільшуватися. Російський наступ на Київ і сусідні регіони провалися. В своїй новій стратегії Москва зосередилася на сході й півдні України, де вона ще може добитися успіху.
Якщо це станеться, Росія перетворить Україну на економічно скалічену країну, замкнену на суходолі. Російська армія буде загрожувати їй з трьох боків, загрожуючи новим вторгненням. Знадобиться набагато більше військової допомоги від Заходу, щоб такого катастрофічного результату не було. Про це на сторінках Washington Post пише американський журналіст і впливовий політичний аналітик Фарід Закарія.
Військовий дослідник і стратег Кен Касапоглу ще в перші тижні боїв досить точно зауважив, що в Україні розгортаються одразу дві війни. Одна на півночі, а інша на півдні. І друга з них «буде більш успішною» для Москви. Росія мала можливість ввести війська і необхідне забезпечення з баз в окупованому Криму, щоб захопити Мелітополь і Херсон. Маріуполь оточений російськими військами. А українські сили в місті не можуть отримати необхідне забезпечення. Доступ України до Азовського моря заблокований. І Москва має шанс прокласти сухопутний коридор між Кримом і Донбасом. Російські війська також намагаються рухатися на захід від Херсона в напрямку Одеси.
Автор зауважує, що Одеса - це дуже великий приз. Будучи найбільшим портом, через яким Україна торгує зі світом, місто грає ключову роль для української економіки. Одеса має також велике символічне значення. Саме тут бунт на борту броненосця «Потьомкіна» в 1905 році став початком проблем для царистської Росії. Якщо Одеса впаде, Україна залишиться відрізана від Чорного моря, яке фактично перетвориться на російське озеро. Можна напевне сказати, що Москва спробує розширити свою військову силу на Молдову, де вона вже окупувала Придністров’я. Владімір Путін зможе виставити це як велику перемогу: російськомовні люди «визволені», важливі міста й порти взяті під контроль, а Україна перетворилася на «нежиттєздатну» державу.
Не можна допустити, щоб це сталося. І армія України запекло б’ється, щоб запобігти цьому сценарію. Російські війська намагаються наступати з Херсона на Миколаїв. Але їх зупиняє надзвичайна мужність місцевих жителів, які підірвали мости на шляхах до Одеси, а також заблокували залізницю. Цього тижня ЗСУ застосували свої нові протикорабельні ракети «Нептун», потопивши російський ракетний крейсер «Москва». Однак, важливо пам’ятати, що до початку вторгнення Росія витрачала на армію в 10 разів більше, ніж Україна. А Путін, схоже, збирається тиснути далі, не зважаючи на всі втрати.
Що США і Захід можуть зробити? Фактично все те, що вони робили до цього часу. Україні потрібно більше зброї, особливо такої, яка б дала їй масивну асиметричну бойову силу. Генерал Марк Хертлінг пояснив, що ЗСУ потрібне обладнання, яке дозволить швидко маневрувати навколо неповоротних російських сил. А це гелікоптери, броньовані Humvee, реактивні системи залпового вогню й безпілотники всіх видів. Турецькі Batraktar продемонстрували надзвичайну ефективність. Хертлінг вважає, що Україні потрібно передати ще більше таких безпілотників, а також американські дрони-камікадзе й розвідувальні дрони.
Російський флот у Чорному морі залишається великою загрозою для Одеси. Він може або взяти місто в облогу, або провести десантну висадку за українською лінією оборони. Україні потрібні засоби, які б допомогли їй зупинити російські кораблі. НАТО також варто подумати над повторенням свого досвіду під час війн на Балканах в 1990-х роках. Він повинен запровадити ембарго в цих водах, не дозволяючи російським військам заходити в акваторію чи посилювати вже наявний контингент. Кораблі НАТО повинні діяти в міжнародних водах, попереджаючи кожне судно в акваторії про свою діяльність і забороняючи входити в чорноморський басейн.
Колишній верховний командувач сил НАТО адмірал Джеймс Ставрідіс підтримав дії адміністрації Джо Байдена з передачі допомоги Україні. Однак, він закликав до більш агресивної реакції Заходу на всіх фронтах. Він написав у Twitter, що ЗСУ повинні отримати винищувачі, системи ППО, а також підтримку в кіберпросторі й протикорабельні ракети, щоб «топити російські судна в Чорному морі». З початку російського вторгнення США передали Україні допомогу на 16 мільярдів доларів. Але водночас світ заплатить Москві 320 мільярдів за енергоносії цього року. Економічні санкції не змусять Путіна припинити війну, якщо такі великі прогалини існують. Єдине, що змусить Путіна сісти за стіл переговорів - це поразка на півдні. План «А» провалився. Не можна дозволити, щоб його план «Б» досяг успіху.
Раніше видання CNN писало, що наступною ключовою битвою російсько-української війни буде битва за Слов'янськ. Оскільки місто має ключове стратегічне значення. Якщо ворог зможе взяти його під контроль, у нього з'явиться можливість оточити українську армію на Донбасі.
У свою чергу, видання New York Times писало, що битва за Донбас буде надзвичайно жорстокою. Вона буде сильно відрізнятися від боїв на околицях Києва, Харкова і Сум. Оскільки тут ворог знає місцевість краще. І його логістичні ланцюги коротші.