За оновленими даними, в понеділок під час землетрусів у Туреччині та Сирії загинуло понад 20 тисяч людей, хоча ООН попереджає, що повні масштаби лиха досі невідомі. Рятувальники все ще шукають під завалами тих, хто вижив, але надії зменшуються: минуло вже майже 100 годин після підземних поштовхів, а морозні погодні умовивже зараз загрожують життю тисяч людей, які вижили, але опинилися без даху над головою, води та їжі, передає BBC.
Землетрус вже називають "катастрофою століття". Але зусилля 100 тисяч або більше рятувальників на місці не мають належного ефекту через низку матеріально-технічних перешкод, включаючи брак транспортних засобів і зруйновані дороги.
Муніра Мохаммад, мати чотирьох дітей, яка втекла з Алеппо після землетрусу, повідомила Reuters, що вони відчайдушно потребували опалення та додаткових припасів, сказавши: «Минулої ночі ми не могли спати, тому що було дуже холодно. Це дуже погано».
Рятувальна група Білих шоломів заявила, що єдиний конвой ООН, який дістався регіону, не містив спеціалізованого обладнання для визволення людей, які опинились під завалами.
Водночас у четвер Світовий банк пообіцяв надати Туреччині допомогу в розмірі 1,78 мільярда доларів, включаючи фінансування для відновлення базової інфраструктури та підтримки постраждалих від землетрусів.
У четвер перша гуманітарна допомога ООН перетнула кордон із північно-західною Сирією через контрольно-пропускний пункт Баб-ель-Хава в Ідлібі. Перетин є єдиним способом, яким допомога ООН може дістатися регіону, не проходячи через райони, контрольовані сирійськими урядовими силами.
«Це дуже розчаровує нас у той час, коли ми відчайдушно потребуємо такого обладнання, яке б допомогло нам рятувати життя людей, що опинилися під завалами», — написала Twitter рятувальна група Білих шоломів.
Попередження про другу катастрофу
У четвер офіційні особи заявили, що в Туреччині загинули 17 134 людини, а в Сирії - щонайменше 3 162 людини.
Кількість загиблих вже перевищує кількість жертв попереднього масштабного землетрусу, яеий стався на північному заході Туреччини в 1999 році і забрав 17 000, життів.
Десятки тисяч людей по всій Туреччині та Сирії, які залишилися без даху над головою, проводять четверту ніч, рятуючись від жахливих температур у тимчасових притулках.
Ресат Гозлу, який вижив у південно-східній Туреччині, який зараз живе на поверсі спортивного комплексу зі своєю родиною, сказав, що рятувальники прибули лише через три дні після землетрусу.
За його словами, багато людей залишаються під завалами, а інші померли від переохолодження.
"Якщо це триватиме, можуть виникнути серйозні проблеми зі здоров'ям", - сказав він .
Водночас Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попередила, що трапиться друга гуманітарна катастрофа, якщо ті, хто вижив, не зможуть «дуже швидко» отримати доступ до притулку, їжі, води та ліків.
Регіональний директор ВООЗ у Європі доктор Ганс Клюге сказав, що співробітникам організації в турецькому Газіантепі доводиться спати в автомобілях, оскільки "все ще відбуваються сотні й сотні поштовхів".
Доктор Клюге сказав, що громади в Сирії залежать від водосховищ, які були зруйновані першими. Він сказав, що резервуари потрібно замінити, інакше країна зіткнеться зі спалахом холери, що, за його словами, було б рівнозначною проблемою до землетрусу.