Таким чином, поневолі сторони, які не співпрацюють, опинилися на одному боці у війні проти бойовиків, але водночас і в різних таборах щодо підходів до вирішення громадянської війни в Сирії. Про це на сторінках Newsweek пише Джонатан Бродер, нагадуючи, що з минулого тижня стало відомо про втручання і Росії в сирійський конфлікт.
На відміну від військової авантюри в Криму, Москва не намагається приховати свою присутність у Сирії. Російська армія може серйозно змінити хід подій на війні, яка триває вже чотири роки і забрала життя 250 тисяч людей. В цей же час, це вносить певні зміни в позиціях сил на Близькому Сході. Якщо Туреччина все ж таки зблизилася з США у сирійському питанні, Ізраїль з підозрою ставиться до розміщення російських військових літаків і систем ППО. Єрусалим може почати знову боротися проти доставки зброї Ірану через територію Сирії, яка може потрапити в руки "Хезболи".
Таким чином, з одного боку російське втручання може лише посилити хаос у близькосхідній країні. З іншого – якщо російські війська почнуть співпрацювати з міжнародною антитерористичною коаліцією на чолі з США, це може принести успіх війні проти "Ісламської держави". Про це говорить колишній офіцер Управління оборонної розвідки США і аналітик Вашингтонського інституту Джефрі Вайт.
"Російські війська могли б надати ваги атакам коаліції, підвищити виснаження сил терористів і зруйнувати їхню інфраструктуру", - вважає Вайт.
Але при цьому він зауважує, що російські війська підтримують армію Башара Асада і можуть завдати такої ж шкоди лояльним до Заходу опозиційним силам Сирії, які воюють як проти терористів, так і проти президента.
"Жодна з таких сил не зацікавлена у конфронтації з російськими військовими. Це може підштовхнути їх до пошуків політичного рішення. Військове втручання Росії також посилює тезу, що без Москви завершити конфлікт в Сирії не можливо. Таким чином, вплив Росії на результат війни зростає через війська на місці", - пояснює експерт.
Він додає, що посилення російської позиції також може врятувати уряд Асада від усунення. Але навіть якщо режим сирійського президента буде повалений до того, як сторони досягнуть угоди, вигідній Кремлю, російські війська можуть зберегти військові бази, розгорнуті в Тартусі і поблизу Латакії. Якщо Росія розбудує свої військові позиції для досягнення своїх політичних цілей в Сирії, це зробить політику Барака Обами щодо близькосхідної країни провальною. Вашингтон спробував перешкодити нарощуванню російської присутності, попросивши Болгарію закрити небо для літаків Москви. Але вона почала відправляти зброю і обладнання через Іран і Ірак, для яких війна проти "Ісламської держави" більший пріоритет, ніж відносини з США.
Обама нещодавно назвав одностороннє втручання Росії у сирійську війну "приреченим на провал". Але якщо російські бомбардувальники почнуть атакувати позиції "Ісламської держави", тоді Білому дому, можливо, доведеться забути за свій осуд вторгнення Кремля в український Крим і піти на співпрацю з Москвою, щоб скоординувати дії в Сирії і захистити прозахідних повстанців, яких тренують американські військові.
Звісно, лишається можливість того, що військова авантюра Москви в Сирії закінчиться так само, як і кампанія СРСР в Афганістані. Тоді моджахеди за підтримки ЦРУ змогли вибити російські війська з країни. Однак сьогодні російська армія значно краще тренована і забезпечена, ніж радянська в ті часи.
Військові аналітики кажуть, що сирійські повстанці можуть завдати серйозних втрат армії Росії, якщо вони вступлять в бій. Але їм забракне зброї і дисципліни, щоб змусити російських військових піти.
Вірогідно, що російське втручання в сирійський конфлікт може покласти край кошмару під назвою "Ісламська держава", який мав успіх занадто довго. Але ціна цього буде занадто високою, оскільки вона передбачає збереження режиму Асада і можливість Кремля вирішувати подальшу долю Сирії, що не вигідно для США.
Тим часом, сьогодні стало відомо, що сирійська армія почала використовувати російське озброєння. Про яке саме озброєння йдеться, невідомо. Проте наголошується, що "зброя є досить ефективною і дуже точно вражає цілі".
Раніше Пентагон підтвердив наявність солдатів і нової бази Росії в Сирії. При цьому, за його словами, російські сили розгортають базу для подальших військових операцій".
Як писало видання Newsweek, США хочуть від Росії співробітництва, а не "самодіяльності" в Сирії. Тоді Керрі сказав, що дав зрозуміти російській стороні, що її підтримка режиму президента Башара Асада поглиблює ризики "посилення і розширення конфлікту, підриваючи загальну мету протистояти екстремізму". У свою чергу Лавров оголосив про необхідність створення міжнародного об'єднаного фронту у війні проти "Ісламської держави".
Після інформаційного шуму і занепокоєння, вираженого приводу российскиой техніки та військових у Сирії, президент Путін визнав, що Росія допомагає Дамаску технікою, зброєю і тренуванням військових, проте зазначив, що говорити про російську участь у військових операціях в Сирії передчасно. Втім, пам'ятаючи його брехню про неприсутність російських військових у Криму і на Донбасі, до подібних заяв слід ставитися скептично, пише Василь Короткий у статті для DT.UA Куди везе "Сирійський експрес"?