Втеча з РФ від мобілізації дедалі більше нагадує гуманітарну катастрофу

Поділитися
Втеча з РФ від мобілізації дедалі більше нагадує гуманітарну катастрофу © Державна прикордонна служба України/Facebook
На прикордонних переходах можна простояти тиждень.

Після оголошення Володимиром Путіним "часткової" мобілізації Росію залишили сотні тисяч людей, пише автор Російської служби Бі-бі-сі Вікторія Сафронова.

Ті, хто цілодобово стоять у пробках на прикордонних переходах, говорять про "гуманітарну катастрофу".

Верхній Ларс

На кордоні Росії з Грузією можна простояти близько п'яти діб. Люди проводять дні безперервно в машинах. У тих, хто стоїть у пробках, закінчується їжа і вода.

Деякі кидають машини і іноді проходять десятки кілометрів пішки до КПП.

Затори обростають "бізнесом". Зокрема, за великі гроші можуть провезти до КПП. За це беруть від 45 до 150 тисяч карбованців. Крім “вирішував”, це пропонують поліцейські чи прикордонники.

Зараз, стверджує Олександр, який 4 дні діставався з Брянська, відстояти у пробці та пройти кордон за чотири дні вже нереально.

Увечері у четвер Ольга розповідала, що машина її сім'ї стоїть у цій пробці з сьомої ранку понеділка. Коли на кордоні відкрили прохід для пішоходів, вони простояли 17 годин без руху.

"Але були і свої плюси: усі почали виходити з машин, діти потоваришували один з одним, наша п'ятирічна донька активно грала до пізнього вечора, а дорослі розвели багаття та гріли окріп", - описує Ольга час очікування.

За цей час її чоловік встиг сходити до найближчого селища за продуктами. Її сусіди по пробці знайшли джерело та набрали звідти воду.

Не всі мають можливість передати машину комусь у пробці і піти пішки. На цей випадок у чаті пропонують свої послуги перекупники. Один із них розповів, що отримав понад 20 звернень менше, ніж через добу після оголошення в чаті.

За його словами, багато хто незадоволений цінами, які він пропонує, — вони нижчі за ринкові. Але якщо людина не хоче продавати машину, вона пропонує інший варіант: перевезти її за гроші родичам чи просто поставити на зберігання.

Казахстан

МВС Казахстану повідомило про в'їзд до своєї країни близько 98 тисяч росіян з 21 по 27 вересня.

Через таке ж довге та складне очікування, як у Верхньому Ларсі, проходять втікачі від мобілізації та на кордоні з Казахстаном.

"Там холодно дуже, степ, дощ, у першу добу постійно заводили машину погрітися, але потім злякалися, що закінчиться бензин", - розповідає Анастасія з Тольятті. За першу добу вони проїхали лише сім кілометрів із 27.

Коли в черзі з'явилися чутки про те, що 27 вересня кордон із Казахстаном буде закрито, Анастасія попросила чоловіка піти пішки, а сама залишилася в машині.

Як повідомив ресурс centralasia.media, Росія розгорне тимчасовий пункт часткової мобілізації на кордоні з Казахстаном біля контрольно-пропускного пункту "Караузек" в Астраханській області.

"Нам залишалося близько 20 кілометрів до кордону. Я подумала, головне, щоб він встиг перейти кордон, а я потім якось дістануся", - каже вона.

Чоловік Анастасії розповідав, що біля самого кордону спостерігав жахливі ситуації. "Люди втрачали людський вигляд. Лаялися, намагалися пройти поза чергою. Навіть прикордонник виходив з автоматом і звертався до людей з проханням організуватися в нормальну рівну чергу", - переказує вона його слова.

Волонтери зустрічають росіян і на кордоні з Казахстаном, намагаючись безкоштовно відвезти деяких із них до найближчого міста. Через це у них регулярно трапляються конфлікти із таксистами.

"Кажуть, що ми відбираємо їхній хліб, а одного разу сказали "Валіте з країни, їдьте у свою Росію і робіть там, що хочете". Але ми громадяни Казахстану, я все життя тут живу", - розповідає 21-річна Настя, яка разом з десятками інших мешканців Казахстану не змогла спостерігати за кризою та почала сама допомагати приїжджим.

До Фінляндії вже пізно

Після закриття кордонів країнами Балтії та Польщі у росіян майже не залишилося способів потрапити до Шенгенської зони суходолом. Фінляндія була одним із популярних напрямів, особливо для жителів Санкт-Петербурга та Ленобласті.

Але опівночі 30 вересня Фінляндія закрила в'їзд для туристів із Росії, попередивши про це рішення менше, ніж за добу. Виняток обіцяли зробити для росіян з туристичними шенгенськими візами, якщо мають серйозні підстави для поїздки — наприклад, зустріч із близькими родичами, навчання чи робота.

Ігор дізнався про це рішення, коли вже їхав автобусом до Фінляндії. "Мені відступати не було куди, не виходити ж. Спробував долю, спробував", - каже він.

Автобус приїхав на кордон близько 2-3 години ночі 30 вересня, коли заборона вже формально діяла. Російський кордон пройшли дуже швидко, розповідає Ігор: прикордонники просто переглянули документи та відпустили, ні про що не попередивши. Перевірка документів на фінському кордоні тривала кілька годин.

"Я сказав, що їду до онкохворої сестри, хочу вивезти до російських лікарів. Перебільшено, але це була спроба. Прикордонник похитав головою, посміхнувся і сказав: "Ні, ви не поїдете", - описує ситуацію Ігор.

Наступні сім годин він і ще кілька осіб із візами, виданими не Фінляндією, чекали на повернення документів. Паспорти повернули разом із відмовими у в'їзді. "Проводили за ручку за паркан під дощ, виставили ловити машину", - розповідає Ігор.

У цей час Станіслав (ім'я змінено на прохання героя) перетинав кордон у зворотному напрямі — з Фінляндії у Росію. Поки прикордонники доглядали автобус, що прибув, в автомобільній черзі додалося близько п'яти машин — тих, кого не пропустили за кордон і розгорнули.

"На російському кордоні стояла черга — наскільки я міг бачити близько 100 машин у бік Фінляндії. Люди стояли, на щось сподівалися, хотіли проїхати. Люди, яких розгорнули фінські прикордонники, були скривджені на російських. Вони говорили, що приїхали на кордон. за кілька годин до закриття, і що на російській їх дуже довго пропускали. Якби не ця затримка, вони мали б шанс виїхати", — розповідає Станіслав.

Едуард із дочкою приїхали на КПП "Торфенівка" близько 20.00 і чотири години провели у черзі. "Черга була велика, але наші не дуже швидко запускали: чи тому, що багато машин було всередині, хоча ми їх не бачили, чи не було великого бажання", - каже він.

Російський кордон вони змогли пройти близько 1:30 і після цього опинилися в черзі на фінський, де простояли ще три години. Фінляндія була метою візиту, вони їхали до Іспанії транзитом, де в них квартира. Поїздку було заплановано давно, що підтверджувала дата купівлі квитків.

"У нас були всі документи на руках: квитки, документи на квартиру. Ми сказали, що не згодні з попередньою постановою про відмову, показали навіть документи про те, що там потрібен ремонт. О 11.30 нам винесли повну відмову", - розповідає Едуард..

Прикордонники проводили людей у приміщення для очікування рейсового автобуса та обгородили парканом прилеглу частину дороги, щоб вони не могли проїхати до країни.

З Мурманська до Норвегії

Єдиною відкритою країною Шенгенської зони, до якої росіяни можуть потрапити сухопутним кордоном, залишається Норвегія. КПП "Борисоглібськ" знаходиться на території Печенгського району Мурманської області.

Після закриття в'їзду Фінляндією, голова мін'юсту Норвегії Емілі Енгер Мель допустила введення аналогічного обмеження для росіян. "При необхідності ми швидко закриємо кордон, і зміни можуть відбутися в короткий термін. Порівняно з Фінляндією до Норвегії прибуло небагато людей [з Росії], і тут інша ситуація", — сказала міністр.

Монголія не Шенген, але вже й не РФ. Без черг та без проблем

Імміграційне агентство Монголії (ІАМ) прийняло рішення про видачу посвідки на проживання всім громадянам Росії, які звернулися в агентство. Про це монгольським ЗМІ повідомив начальник відділу імміграційної агенції Монголії Н.Ууганбаяр, повідомляє centralasia.media.

"Громадяни Російської Федерації звертаються із заявою про перебування в Монголії на певний період часу. У зв'язку з цією ситуацією прийнято рішення про надання відповідної категорії посвідки на проживання громадянам Російської Федерації, що подали заяву", - сказав він.
З 21 вересня до Монголії в'їхали понад 6000 росіян.

Тож у Монголію — без проблем! Але спочатку дістатися треба.

Зауважимо, що далеко не всі росіяни, які тікають від мобілізації, проти війни, розв'язаної Путіним в Україні. Але самим йти на забій не хочеться, от і тікають. Тож коментар-проїдостереження щодо пропуску в Шенген росіян, незадоволених війною, опублікований у Фейсбуці одним громадянином Естонії здається дуже влучним:

"Одного ранку ви прокинетеся, а у вас у країні "референдум".

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі