Глава Держдуми РФ обіцяє саджати росіян, які засуджують окупацію територій інших країн

Поділитися
Глава Держдуми РФ обіцяє саджати росіян, які засуджують окупацію територій інших країн Прикордонний перехід із РФ до Грузії Верхній Ларс © скриншот видео
Контрактників, які звільнилися з російської армії після перших місяців війни, знову відправляють на передову вже за законами мобілізації. Щоб знову не опинитись на полі бою, вони біжать через кордон, готові відсидітися у в'язницях чи психіатричних клініках.

Спікер Держдуми РФ В'ячеслав Володін пообіцяв кримінальне переслідування емігрантам, які виїжджають від війни до Грузії, які підписують на кордоні декларацію про визнання окупації Абхазії та Південної Осетії, а також засуджують агресію Росії проти інших країн. Документ передав Володіну депутат від КПРФ Микола Коломейцев, повідомляє "ДумаТВ".

Про це повідомляє також військовий експерт Олег Жданов на своєму YouTube каналі:

"Громадянам РФ, які намагаються втекти зі своєї країни до Грузії, на кордоні необхідно підписувати документи, в яких вони визнають, що Росія – країна-окупант".

За його словами, подібний документ іноді пропонують підписувати прикордонникам і прикордонники в Прибалтиці.

ZN.UA переглянула низку західних джерел, чиї журналісти спілкувалися з втікачами і на прикордонних переходах та за межами РФ, але, як не дивно, прямих зізнань про те, що довелося підписувати документи, про які говорив Володін, чи непрямих підтверджень не знайшлося. Натомість знайшлося чимало історій втечі із рідної вітчизни людей, які не бажають гинути у безглуздій війні на території України та не прагнуть крові українців. Цілком можливо, щоб залишити Росію, вони готові підписати все, що завгодно.

На кордоні з Грузією гребуть гроші "вирішувачи" разом з ДІБДР

Однією з основних країн, куди можна втекти від мобілізації стала для росіян, що біжать, Грузія. Черга з автомобілів на прикордонному переході Верхній Ларс видно із космосу. Можна простояти добу і більше, а можна "вирішити питання" з ДІБДР (ДАІ) і через посередників — "вирішувачив". Про це пише у своєму репортажі з Грузії DW.

На дорогу від Сочі до російсько-грузинського кордону Георгій, Олександр, Денис та Дмитро витратили 60 годин. Вони — чоловіки призовного віку, їм відповідно 23, 36, 40 та 46 років. Тому не стали чекати на повістки і після оголошення мобілізації тут же вирушили до Грузії.

Останній 20-кілометровий відрізок дороги, що примикає до прикордонного КПП "Верхній Ларс", став найсуворішим випробуванням — на нього пішло 40 годин.

Їхали без проблем до кордону з Північною Осетією, а далі почалися суцільні пости ДАІ, розповідає Дмитро Жуков. На стокілометровому відрізку до грузинського кордону довелося зустріти як мінімум сім поліцейських постів, хоча легальних, за його оцінкою, з них було лише два.

"Ситуація така, — продовжує його друг Олександр, — у кого з поліцейських є службова машина, той і виїжджають на трасу і вимагає гроші від тих, хто ховається від мобілізації".

"Ми заплатили 20 тисяч російських рублів, щоб нас впустили до Північної Осетії", - зізнається Дмитро. Стільки коштував проїзд їхньої легкової машини з чотирма пасажирами.

Але все залежить від марки авто, додає він: для власників, наприклад, BMW з московськими номерами цінник був вищим.

Після Владикавказу, як стверджують втікачі, починається пробка, яка створена штучно. Там їм довелося зіткнутися з "вирішувачами" - хлопцями "з бородами та в чорному одязі", які пропонують комплекс послуг. Наприклад, за 200 тисяч рублів (близько 3000 доларів) можна пересісти в машину ДІБДР і з мигалкою під'їхати прямо до КПП зустрічною смугою автодороги. А там уже чекає мікроавтобус до Грузії, на якому за 15-20 тисяч рублів їдуть ті особи, хто дійшов до кордону пішки.

Якби не постійна їзда зустрічною смугою, то пробки могло і не бути, вважають співрозмовники DW, адже по черзі проїжджають всього дві машини, а потім зібрані "вирішалами" два десятки авто просто вклинюються при супроводі ДІБДР.

У результаті ті, хто вирішив виїхати до Грузії безкоштовно, проводять на кордоні понад добу. "Тут справді справедливе прислів'я "кому війна, а кому мати рідна", — емоційно коментує Дмитро Жуков.

20 вересня Північна Осетія заборонила впускати в республіку автомобілі з номерами з інших областей, оскільки через регіон резервісти біжать до Грузії.

Як повідомив currenttime.tv, голова Північної Осетії Сергій Меняйло підписав указ про заборону впускати в регіон автомобілі з інших регіонів Росії.

В'їжджати дозволяється автомобілям, зареєстрованим у Північній Осетії, Грузії та сепаратистській республіці Південна Осетія, а також автомашинам під керуванням жителів Північної Осетії. Заборона не торкнеться тих, хто їде до місцевих пансіонатів та санаторіїв.

На кордоні Північної Осетії та Грузії після оголошення "часткової" мобілізації у Росії утворилася багатокілометрова черга автомашин росіян. Повідомлялося, що одночасно у черзі стояли від 1,7 до 2,3 тисяч автомобілів.

27 вересня стало відомо, що на КПП "Верхній Ларс" відкривається мобілізаційний пункт військкомату. Туди ж, як повідомлялося, вирушив БТР із співробітниками ФСБ. Прикордонники заявили, що це робиться "про всяк непередбачений випадок, якщо резервісти захочуть прорвати пункт пропуску і без оформлення будь-яких прикордонних формальностей залишити країну".

У зв'язку із припливом росіян до Грузії там заговорили про введення віз для них. таку ідею підтримує значна частина населення, вважаючи, що наплив російських емігрантів може стати приводом до нової агресії Росії проти Грузії.

У серпні під черговою онлайн-петицією з вимогою запровадити візи для громадян Росії та Білорусі з правом перебування в країні не більше трьох місяців підписалось понад 20 тисяч осіб.

Після запровадження в Росії мобілізації на онлайн-платформі manifest.ge з'явилися нові петиції з вимогою запровадження обмежень для росіян.

У казахстанському Уральську втікачам від мобілізації тимчасово надали кінотеатр

20-річний Сергій із Краснодара в липні втік зі свого батальйону до Попасної, кілька місяців сидів удома, пише Бі-бі-сі.

23 вересня йому зателефонував військовий прокурор і сказав: "Чи ти в понеділок знову їдеш туди, чи ти сядеш". "Я назад їхати не готовий", — відповів Сергій.

Він поговорив з адвокатом і тепер обирає із двох варіантів: отримати умовний термін за розірвання контракту та непокору мобілізації або використати у військкоматі укладання від психіатра. І він не один такий.

Тисячі росіян тікають від мобілізації до Казахстану, пише "Медуза".

Майже 100 тисяч із них уже в'їхали до Казахстану. Після багатогодинних черг на кордоні росіяни, що їдуть з європейської частини країни, опиняються у найближчому місті Казахстану — Уральську. Доступне житло там дуже швидко закінчилося, але тим, хто приїжджає, допомагають місцеві жителі. Причому не лише волонтери, наприклад, емігрантів приймає уральський кінотеатр Cinema Park.

"Медуза" поговорила з росіянином, який утік від мобілізації, який провів першу ніч у Казахстані саме у цьому кінотеатрі.

Він наважився виїхати, бо взагалі не було розуміння, впевненості у завтрашньому дні і було по-справжньому страшно, бо це була явна повальна мобілізація, а ніяка не "часткова".

"КПП на кордоні не готовий було прийняти таку кількість людей. Першу половину дня відбувалося все досить організовано — це було вранці [25 вересня]. Ми простояли, напевно, десь години чотири в такому режимі - посидів, постояв, відійшов, поговорив, все було спокійно......А по обіді почався якийсь треш... Почали приходити люди, які нахабно пролазили до воріт... Надвечір усе скінчилося тим, що біля воріт просто було звалище людей. Зривалася... Десь раз на годину проходило десять людей, — розповідає співрозмовник "Медузи".

“Пройшли ми десь пізно вночі, вийшло близько 15 години пішого очікування. Був дощ, ми мокли. Були добрі люди, хтось ділився теплим одягом, пледами. Були волонтери з боку російського кордону – вони роздавали їжу, чай, воду”, – каже біженець.

“На російській стороні не ставили взагалі жодних питань, просто в очі подивилися, звірили фізіономію, штамп поставили, пошмонали речі – без уподобання абсолютно – і пустили далі, – розповідає він. — На казахському кордоні провели на прикордонному переході хвилин 45 хвилин. Все спокійно, чемно, добродушно, без роздратування. Пройшли за годину. Декілька пунктів, кілька етапів. Потрібно було отримати талон, далі на догляд та паспортний контроль. Тут стандартні питання: звідки, куди, з якою метою транзит, не транзит.

Взагалі, через російський кордон пройшли практично всі — ну, тобто ми бачили лише одну або двох людей, які повернулися назад…”

У публікаціях про втечу росіян від мобілізації в Казахстан зазначається, що багато хто використовують країну як перевалочний пункт, оскільки вилетіти з Росії кудись стало вкрай проблематично — ціни на авіаквитки злетіли до небес.

Ще одна відверта розповідь про втечу з Росії.

Олег у військовому квитку стоїть категорія А, це означає – придатний до служби, пише Opendemocracy. Чекати на повістку він не став, відразу почав шукати варіанти втечі. Сам Олег свій від'їзд із Росії називає втечею. Їде самостійно, залишаючи в Росії сім'ю та дитину.

"Переїздом це можна було б назвати тиждень тому, зараз вся ситуація нагадує панічну втечу. Порядок денний мені ще не прийшов, але сумнівів, що прийде, з кожною хвилиною все менше. Зважився поїхати, бо в мене сім'я і маленька дитина. Я вважаю, що зараз будь-який варіант розвитку подій краще, ніж підкорятися злочинним наказам. Намагаюся далеко не загадувати: дуже стресовий стан невизначеності та страху, і цей страх паралізує", – каже Олег.

Плану втечі не було, напрямки вибирав прямо на вокзалах – купував доступні квитки. У результаті доїхав до Узбекистану, де має знайомого. Підробляє у IT-сфері.

Про черги на Російсько-фінському кордоні не повідомляється. Але їдуть. І в інші країни ЄС теж

Як тільки було оголошено мобілізацію в Росії, колишній російський офіцер, який назвався журналістам агентства "Франс Прес" просто Алексом, сів у свою машину і поїхав до Фінляндії з однією валізою, пише euronews.

"Після того, як пан Путін оголосив мобілізацію в Росії і вирішив вбивати російських громадян, я вирішив не давати йому такої можливості. Я не хочу брати участь у мобілізації, я не хочу вбивати слов'ян, своїх братів, своїх сестер. Я зібрав свої речі і за один день опинився у Фінляндії. Я біжу від мобілізації", — каже чоловік. — Зараз мені фізично гидко перебувати у суспільстві наших співгромадян, які підтримують війну, яку розв'язав Путін, тож слава Україні», — наголошує колишній російський військовий.

Для Алекса все змінилося, коли він взяв участь в акції протесту наступного дня після оголошення мобілізації та побачив, як мало росіян приєдналося до неї. За словами чоловіка, він зрозумів, що в Росії "більше нічого робити", і переконаний, що країна розвалиться.

За минулий тиждень до ЄС в'їхали майже 66 тисяч росіян, що на 30% більше у порівнянні з попереднім тижнем. Найбільше росіян прибуло до Фінляндії та Естонії. За останні чотири дні до Фінляндії прибули 30 тисяч громадян РФ.

Більшість із них мають посвідки на проживання чи візи, інші мають подвійне громадянство. Держави ЄС також повідомляють про в'їзд громадян України, які потребують тимчасового захисту через війну РФ.

За оцінками Frontex, кількість випадків нелегального перетину кордону, ймовірно, збільшиться, якщо РФ вирішить заборонити виїзд потенційним призовникам.

До Монголії теж тікають

Тисячі росіян бігли до Монголії через її північний кордон, намагаючись ухилитися від призову на військову службу в Україні, пише centralasia.media.

Росіяни були змушені годинами стояти в черзі на прикордонному переході в Кяхті в етнічній монгольській провінції Бурятія, але сказали, що не мали вибору після того, як президент Володимир Путін оголосив про «часткову мобілізацію» 300 000 резкрвистів, спрямовану на відображення контрнаступу на Росією на територіях України.

"Моя країна розпочала часткову мобілізацію, і я думаю, що це негативно впливає на суспільство, — сказав один із них. — Ми дуже довго чекали на російській стороні кордону: близько 16 години".

Сурен Баттөр, власник гостьового будинку в Улан-Баторі, який зазвичай обслуговує туристів, також допомагає своїм друзям у Бурятії врятуватися від призову.

Гостьовий будинок заповнився росіянами після наказу Путіна про мобілізацію, і Сурен Баттөр сказав, що вже відхилив десятки запитів на ліжко-місця.

"Я хотів допомогти їм, це було дуже важко, - сказав він. - Зараз вони шукають роботу у будівництві чи сільському господарстві, щоб їм було чим зайнятися, поки вони тут".

Один новоприбулий гість, який назвався Олексієм, сказав, що минулими вихідними поїхав до Монголії, залишивши дружину та трьох дітей. Він прибув на кордон пізно вночі на туристичному автобусі, набитому іншими молодими росіянами.

"Було багато молоді, багато хто намагався піти від Путіна", - сказав він.

40-річний Олексій – будівельник. Він планує залишитися в Монголії доти, доки ситуація в Росії не покращиться, і сказав, що зробить усе можливе, щоб уникнути участі у війні.

"Ми не боїмося, але чому ми повинні воювати в Україні, навіщо? Якби інші країни напали на Росію, ми билися б за свою країну. Але навіщо ми їдемо в Україну? Для чого?" - Запитує він.

"Путін робить помилки за помилками"

Оголосивши мобілізацію в країні, президент Росії Володимир Путін зробив ще більше помилок, заявив в інтерв'ю газеті Neue Osnabrücker Zeitung канцлер Німеччини Олаф Шольц.

"Путін робить помилки за помилками. Він міг би негайно покласти край цій війні, вивівши свої війська, а потім розпочавши переговори з Києвом", - сказав Шольц.

Мобілізацію він назвав " актом розпачу та панічною реакцією на невдачі російських збройних сил на сході України".

На думку Олафа Шольца, а також керівництва ЄС, росіянам, які біжать від мобілізації, можна і потрібно надавати тимчасовий захист. Із цим не згодні країни, які безпосередньо межують із ЄС.

Мабуть, лаконічно та точно сформулював можливі наслідки такої політики один із коменаторів Фейсбуку:

Врахуйте, що вони приїдуть з "російським світом" і своїм світоглядом сюди. А потім прокинемося і ми з “референдумом”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі