Найбільше зростання кількості нещеплених дітей за 20 років та критичні прогалини в епіднагляді за захворюваннями збільшують ризик спалахів кору, наражаючи на ризик життя, повідомили в опублікованій доповіді Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) та Центрів з контролю та профілактики захворювань США (CDC).
Хоча зареєстровані випадки кору знизилися порівняно з попередніми роками, прогрес в елімінації кору продовжує знижуватись, а ризик спалахів зростає.
Протягом 2020 року понад 22 млн немовлят пропустили першу дозу вакцини від кору – на 3 млн більше, ніж у 2019 році, що стало найбільшим збільшенням за два десятиліття та створило небезпечні умови для виникнення спалахів.
Порівняно з попереднім роком, зареєстровані випадки кору знизилися більш ніж на 80% у 2020 році. Однак епіднагляд за кіром також погіршився, і кількість зразків, відправлених на лабораторні дослідження, стала найменшою за десятиліття. Слабкий моніторинг кору, тестування та звітність по кору ставлять під загрозу здатність країн запобігати спалахам цього дуже заразного захворювання.
Великі спалахи кору зафіксували у 26 країнах. На них у 2020 році припало 84% усіх зареєстрованих випадків.
«Велика кількість невакцинованих дітей, спалахи кору, а також засоби виявлення та діагностики захворювань, спрямовані на підтримку заходів у відповідь на COVID-19, є факторами, які збільшують ймовірність пов'язаних з кір смертей та серйозних ускладнень у дітей», - сказав доктор медичних наук, глава Центру глобальної імунізації CDC Кевін Кейн.
Кір є одним із найбільш заразних вірусів у світі, проте його майже повністю вдається стримувати за допомогою обов'язкової вакцинації у дитинстві. За оцінкою CDC, за останні 20 років вакцина проти кору запобігла понад 30 млн смертей у всьому світі, а смертність скоротилася з 1 млн 2000 року до 60 тис. 2020 року. Загалом минулого року на кір заразилися понад 7,5 млн осіб.
«Ми повинні діяти зараз, щоб зміцнити системи епіднагляду за хворобами та усунути прогалини в імунітеті, перш ніж подорожі та торгівля повернуться до докандемічного рівня, щоб запобігти смертельних спалахів кору та знизити ризик інших хвороб, яких можна запобігти за допомогою вакцин», - додав.
Також у Глобальній доповіді Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо боротьби з туберкульозом зазначається, що за останніх 10 років зросла смертність від цієї хвороби.
Вказується, що кількість жертв туберкульозу зросла з 1,4 до 1,5 млн. осіб.