Влада Китаю у рамках "народної антитерористичної війни" затримала понад 200 екстремістів

Поділитися
Влада Китаю у рамках Китай, Урумчі, 22 травня 2014 року
Влада КНР раніше оголосила річну кампанію боротьби з тероризмом після теракту 22 травня в місті Урумчі, коли невідомі закидали людей, які прийшли на ринок, вибуховими пристроями. Загинули 39 людей, близько ста постраждали.

Поліція Китаю викрила понад двадцять екстремістських і терористичних угрупувань на північному заході країни, у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі, де минулого місяця було влаштовано відразу кілька великих терактів.

Як повідомляє Xinhua з посиланням на обласний департамент громадської безпеки, протягом травня було затримано понад 200 підозрюваних у тероризмі. Їм інкримінують вивчення екстремістських матеріалів, пропаганду насильства та виготовлення вибухівки. Поліція вилучила у затриманих близько двох сотень вибухових пристроїв, пише агентство.

Багато підозрюваних - молоді люди у віці від 20 до 30 років, які через інтернет дивилися відеоуроки з виробництва вибухівки, обмінювалися набутими знаннями один з одним, а також проповідували ідеологію джихаду на форумах та в чатах.

Старший офіцер поліції регіонального відділення громадської безпеки Наріман Розі заявив, що багато хто з обвинувачених у тероризмі, затриманих за останні роки, здійснювали свою діяльність також через інтернет. За його словами, значну кількість відеозаписів, навчальних виготовлення вибухівки, було поширено "Ісламським рухом Східний Туркестан", який включено Радою Безпеки ООН до списку терористичних груп.

"Ісламський рух східного Туркестану" бореться за незалежність уйгурів від Пекіна. Уйгурі - це тюркомовний народ, що традиційно сповідує іслам суннітського характеру. Вони складають близько 45% населення Сіньцзян-Уйгурського району, особливо переважають у південних округах цього району - саме там, де проводились рейди.

Влада КНР раніше оголосила річну кампанію боротьби з тероризмом після теракту 22 травня в місті Урумчі, коли невідомі закидали людей, що прийшли на ринок, вибуховими пристроями. Загинули 39 людей, близько ста постраждали.

Голова КНР Сі Цзіньпін доручив правоохоронним органам провести ретельне розслідування і в найкоротші терміни знайти винних. А голова Державної антитерористичної керівної групи, міністр громадської безпеки Го Шенкунь зажадав негайно розгорнути спеціальну кампанію з боротьби з насильством і терором і почати "народну антитерористичну війну".

Влада Сіньцзян-Уйгурського автономного району на вихідних виступила з заявою, закликаючи правопорушників, які беруть участь у терористичній діяльності, здатися добровільно, пообіцявши їм більш м'яке покарання. У заяві підкреслювалося, що громадянам країни забороняється організувати терористичні групи або приєднуватися до будь-якої з існуючих. Забороняється також підбурювання до тероризму; фінансування, підтримка і переховування злочинців; і, крім того, виробництво, торгівля, транспортування і розповсюдження екстремістських агітаційних матеріалів.

За останні місяці на північному заході країни відбулося відразу кілька великих терактів. Крім вибухів в Урумчі минулого тижня, великий теракт стався в тому ж місті 30 квітня на залізничній станції - три людини загинуло, 79 отримали поранення.

За два місяці до цього на залізничному вокзалі міста Куньмін на півдні Китаю невідомі озброєні ножами напали на пасажирів. Жертвами трагедії стали 29 людей, більше 130 постраждали. Сплеск терористичної активності пов'язують зі збільшеною підтримкою, що надається мусульманам-уйгурам з-за кордону.

На думку деяких експертів, сплеск тероризму свідчить про активізацію салафітів, які прибувають з Сирії та проводять навчання уйгурських добровольців в Афганістані. Вони "кидають виклик амбіційним планам китайського керівництва... перетворити КНР на провідну світову державу".

При цьому аналітики газети The Washington Post вважають, що криза у Синьцзян-Уйгурському автономному районі загострюється, оскільки Китай проводить деспотичну етнічну політику, яка не влаштовує уйгурів. Вони стикаються з дискримінацією за національною ознакою і, крім того, протестують проти економічної політики Китаю у регіоні. Але, оскільки уйгури не мають реальних важелів влади у країні, не дивно, що деякі з них вдаються до жорстоких методів для привернення уваги до проблем своєї народності, зазначає газета.

У підході Китаю до війни з терором ісламські сепаратисти розглядаються як частина масштабного екстремістського руху. "Ісламський рух Східного Туркестану", з яким китайські влади пов'язують теракти на території країни, як вважають, має зв'язки з терористичними групами в інших країнах, особливо в Узбекистані, Афганістані та сусідньому Пакистані. Китайська влада стверджує, що рух пов'язане з "Аль-Каїдою". Однак експерти зазначають, що це малоймовірно, бо "Аль-Каїда" - салафітське угрупування, а "Ісламський рух Східного Туркестану" - суфійська.

Ситуація в Азії останнім часом в цілому значно загострилася. Між КНР та Японією зростає напруженість через територіальної суперечки з приводу островів Сенкаку (Дяоюйдао), які президент США Барак Обама раніше пообіцяв захищати від можливої окупації. Китай також має територіальні суперечки з Філіппінами з цією країною США, до речі, уклали військовий договір.

В Таїланді днями стався військовий переворот, а затяжний конфлікт на Корейському півострові напередодні переріс у збройне протистояння. !zn

Читайте також:

Китай може стати найбільшою економікою світу до кінця року

Китай закликав Росію посилити контроль над інтернетом для недопущення революцій

США застерегли Китай від проходження "кримської моделі"

Ангела Меркель подарувала Сі Цзіньпіну "першу точну карту Китаю" з територіями Росії на ній

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі