Будь-яка “закулісна угода” між Китаєм і попередньою адміністрацією Філіппін щодо спірних вод Південно-Китайського моря суперечила б національним інтересам і більше не є дійсною, заявив високопоставлений чиновник уряду президента країни Фердинанда Маркоса-молодшого. Про це повідомляє Bloomberg.
"Ця адміністрація не знає про жодні таємні або джентльменські угоди, і якщо такі були укладені за попередньої адміністрації, то вони скасовані", - заявив радник з питань національної безпеки Філіппін Едуардо Ано.
Під керівництвом Маркоса Філіппіни заявили про свої претензії в Південно-Китайському морі, активізувавши зусилля з утримання корабля часів Другої світової війни, який був навмисно посаджений на мілину в 1999 році і нині є аванпостом Маніли на спірній Другій мілині Томаса.
Попередник Маркоса, Родріго Дутерте, заявляв, що уклав усну угоду з Китаєм про відмову від відправки матеріалів для ремонту та обслуговування корабля.
"Ми не повинні потрапити в пастку, яка явно спрямована на те, щоб посіяти розкол в нашій країні й послабити нашу рішучість у відстоюванні суверенітету, суверенних прав і юрисдикції в Західно-Філіппінському морі", - сказав Ано, використовуючи термін Маніли для позначення частин Південно-Китайського моря, які знаходяться в межах її виключної економічної зони.
Китай претендує на майже все Південно-Китайське море, що суперечить позиціям деяких сусідніх країн. Філіппінські та китайські кораблі часто потрапляють сутички, які включають використання водометів та гарячі словесні перепалки. Обидві країни перебувають у територіальній суперечці в багатих на ресурси водах.