Віртуальний саміт Сі Цзіньпіна та Джо Байдена загострив напругу між США та Китаєм — The Economist 

Поділитися
Віртуальний саміт Сі Цзіньпіна та Джо Байдена загострив напругу між США та Китаєм — The Economist  © pixabay/mohamed_hassan
Президенти говорили про подолання проблем, але у відносинах країн настає «льодовиковий період».

Президент Китаю Сі Цзіньпін та лідер США Джо Байден провели віртуальний саміт, який тривав більше трьох годин. Після місяців загострення напруги між Пекіном та Вашингтоном віртуальна зустріч мала показати, що країни можуть врегулювати суперечки та уникнути конфронтації, пише The Economist.

Сі Цзіньпін назвав Байдена «старим другом», згадуючи зустріч у 2011 році, коли вони обидва були віце-президентами.

«Я готовий працювати з вами, пане президенте, для досягнення консенсусу, активних кроків і просування китайсько-американських відносин у позитивному напрямку», – сказав лідер Пекіна.

Державні ЗМІ Китаю оголосили, що Байден та Сі Цзіньпін знайшли спільну мову щодо найбільш суперечливих моментів двосторонніх відносин країн. Зокрема, за повідомленнями ЗМІ Пекіна, Байден підтвердив давню позицію Америки про те, що вона не підтримує незалежність Тайваню.

Згідно з китайськими медіа, Байден також заявив, що його адміністрація не прагне змінити систему уряду Китаю, і підкреслив, що, навіть попри зміцнення своїх глобальних альянсів, США не збираються протистояти Китаю.

Після кількох місяців, коли китайські «цензори» не обмежували онлайн-критику Байдена в Китаї, офіційні видання розмістили зображення двох президентів, які вітаються один з одним «через екран».

Білий дім, зі свого боку, також описав переговори президентів.

«Наша відповідальність як лідерів, полягає в тому, щоб конкуренція між нашими країнами не переросла у конфлікт, навмисне чи випадково», - сказав Байден.

Американські чиновники усвідомлюють, що політичні опоненти прагнуть звинуватити Байдена у примиренні або вступі в нескінченні переговори, які ведуть у глухий кут.

Радник з національної безпеки Джейк Салліван сказав, що Байден «тиснув» на Сі Цзіньпіна через порушення прав людини, несправедливу тактику торгівлі та тиск на Тайвань. Байден закликав досягти прогресу у нагальних питаннях, а не вести «діалог заради діалогу», додав Салліван. Відповідні теми переговорів включають Афганістан, торгівлю, зміну клімату, енергетичну безпеку, охорону здоров’я та ядерні програми Північної Кореї та Ірану.

Однак цей відеодзвінок був далеким від традиційного саміту між американськими та китайськими лідерами. Подібним подіям передують місяці суперечок чиновників щодо поступок, обіцянок та угод. Про напружений стан відносин говорить і те, що ця зустріч, яка відбулася онлайн, вважається скромним проривом.

На початку вересня Сі Цзіньпін був досить вороже налаштований під час телефонної розмови з Байденом. У цій розмові китайський лідер, по суті, повторив той самий аргумент, який висловлювали чиновники Пекіна публічно, а саме про те, що Америка прагне стримувати піднесення Китаю і винна у погіршенні відносин країн.

Друга частина аргументу Китаю полягає в тому, що колишній президент США Дональд Трамп був поганим лідером, але Байден такий самий або навіть гірший, тому що — як більш раціональний політик, він повинен був досягнути прогресу.

Чергові сигнали були надіслані Китаєм 6 жовтня, коли Салліван зустрівся у Швейцарії з головним помічником китайського лідера з питань зовнішньої політики Яном Цзечі.

У цей момент напруженості між країнами, Байден і Сі, можливо, єдині американські та китайські «чиновники», які можуть вести предметні дискусії. Їхня відеорозмова – це краще, ніж нічого, але вона не допомогла вирішити основні проблеми.

Коли справа доходить до стійкого співіснування, обидві сторони далекі одна від одної. Байден каже, що Америка і Китай замкнені в жорсткій конкуренції, якою потрібно керувати відповідально. Китайські чиновники називають це формулювання занадто негативним. Вони віддають перевагу розмовам про відносини, засновані на взаємній повазі та взаємних інтересах. На їхню думку, США мають усвідомлювати, що у них немає іншого вибору, крім як пристосуватися до влади Китаю.

План Китаю «щодо миру у всьому світі» передбачає те, що Вашингтон не буде кидати виклик Пекіну.

Байдена розглядають у Китаї як більш прагматичного президента, ніж його попередник. Однак деякі аналітики оцінюють готовність Байдена до переговорів з Китаєм як визнання невдачі США.

На думку Пекіна, інфляція в США пов’язана із тарифами, які запровадив Трамп, хоча інфляція з’явилася нещодавно, а тарифи діяли вже три роки.

Оскільки американська економіка зараз у «похмурому» стані, адміністрація Байдена «повинна пом’якшити відносини з Китаєм, щоб покращити свій політичний статус вдома», вважає Ван Юн з Пекінського університету. Професор Ван додає, що Америка втрачає молодих китайських науковців, які «позбулися ілюзій» про те, що Захід щирий, коли висловлює занепокоєння щодо мусульман у Сіньцзяні чи демократів у Гонконгу.

Лідери Китаю все ще хочуть інвестицій і технологій від Заходу, але вони думають, що демократичні країни перебувають у занепаді, тому відокремлюються від західних норм та ідей. Один відеодзвінок не може налагодити кризові проблеми. США та Китай знову переживають «льодовиковий період» у своїх відносинах, резюмує видання.

До першої зустрічі очільників США і Китаю було прикуто увагу всього світу. Попри оптимістичний тон і позитивне налаштування самих лідерів, відеозустріч Джо Байдена та Сі Цзіньпіня відбулася в умовах високої напруги у відносинах між країнами та низького рівня очікувань обома сторонами конкретних домовленостей. Конкуренція між США і КНР по суті сконцентрована навколо формування фундаментальної глобальної системи — основних ідей, наративів і напрямів розвитку, які визначають міжнародний порядок.

Чи вдалося лідерам США і Китаю приборкати конфлікт — читайте у статті Наталії Бутирської «Конфлікт неминучий? Байден та Сі зустрілися, щоб йому запобігти».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі