За один день до закінчення терміну досягнення остаточної домовленості щодо іранської атомної програми у Відні почався вирішальний раунд переговорів Тегерана і "шістки" міжнародних посередників (Росії, США, Китаю, Великобританії, Франції і Німеччини).
Про це повідомили представники американської делегації в австрійській столиці.
Так, міністр закордонних справ ФРН Франк-Вальтер Штайнмайер закликав не упустити "унікальний шанс" та прийти до взаємної згоди в триває вже багато років суперечці з Іраном.
У свою чергу, держсекретар США Джон Керрі заявив, що "прийшов час" укласти історичну угоду з Тегераном.
Представник іранської делегації повідомив, що сторонам необхідно узгодити лише деякі, але складні питання, передає агентство AFP.
Тим часом прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху виступив з різкою критикою ймовірної угоди з Іраном. На зустрічі з міністром закордонних справ Греції Нікосос Котзіасом він назвав Тегеран "головним у світі державою-спонсором тероризму". Незважаючи на це, світові держави "щодня йдуть на поступки Ірану, зазначив Нетаньяху. "Це угода прокладає Ірану шлях до створення ядерного арсеналу", - цитує агентство dpa.
Напередодні ЗМІ повідомляли, що шістка міжнародних посередників розробила механізм зняття з Тегерана міжнародних санкцій та їх повернення в разі недотримання з його боку взятих на себе зобов'язань. В день укладання угоди з Іраном щодо нього вводять так званий режим зняття санкцій, тобто резолюція Радбезу ООН знімає міжнародні обмежувальні заходи проти Тегерана.
Однак цей режим необхідно буде регулярно продовжувати - і якщо хтось з постійних членів Радбезу ООН вважає, що Іран не дотримується домовленостей, то він зможе застосувати право вето і заблокувати продовження.
Основні розбіжності сторін в рамках можливої угоди залишаються з-за блокування з боку Ірану допуску іноземних місій для інспекції військових ядерних об'єктів. Так, минулого тижня парламент Ірану схвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.
Також повідомлялося, що верховний лідер Ірану нівелює попередні досягнення в ядерних переговорах. У своєму виступі в прямому ефірі державного телебачення верховний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї зажадав, щоб санкції з Тегерана бути зняті, перш ніж країна покаже частину своєї ядерної інфраструктури і, перш ніж міжнародні інспектори перевірять виконання нею зобов'язань.
Алі Хаменеї раніше виключив можливість проведення міжнародної інспекції військових об'єктів Ірану, і виступив проти надання доступу до ядерних вченим.