Автор зазначає, що розрахунки на основі статистики НАТО показують, що якби в минулому році військові бюджети всіх європейських союзників становили не менше 2% ВВП, в сукупності вони давали б не 240 млрд дол, а близько 360 млрд проти американських 680 млрд. Таке збільшення не є реалістичним навіть у діапазоні кількох років. Для США заклик до зростання витрат - законодавчо закріплена вимога справедливості розподілу зобов'язань. Готовність європейських країн, до яких звернений цей заклик, на нього відгукнутися - важливе питання майбутнього НАТО.
Їжак підкреслює, що не всі європейські країни в стані значно збільшити військові витрати, не ризикуючи порушити правила ЄС про допустимий бюджетний дефіцит. Але Німеччина може. Більше того, зростання військових витрат у нинішній ситуації може стати для неї стимулом економічного розвитку. Раніше Німеччину від посиленого військового будівництва утримувало небажання викликати непотрібне занепокоєння в Європі з приводу німецької військової могутності на додаток до існуючого неспокою з приводу її економічного домінування.
"Але зараз, коли США ставлять питання про підтримку європейського інтеграційного проекту ребром, Берлін готовий йти на поступки. Ангела Меркель вже дала зрозуміти, що її країна готова вносити в загальну безпеку додаткові фінанси. З урахуванням масштабу німецької економіки може йтися про суми, здатні пом'якшити серця Дональда Трампа і його військових радників", – пише автор.