Група з 10 військово-морських суден з Китаю і Росії пройшла через протоку, що розділяє головний острів Японії і її північний острів Хоккайдо в понеділок, повідомив японське уряд, додавши, що він уважно стежить за такою діяльністю.
Вперше Японія підтвердила прохід китайських і російських військових судів, що пливуть разом через протоку Цугару, що відокремлює Японське море від Тихого океану, передає Reuters.
У той час як протока вважається міжнародними водами, зв'язки Японії з Китаєм вже давно страждають від суперечливих претензій на групу крихітних острівців в Східнокитайському морі. У Токіо також є територіальна суперечка з Москвою.
«Уряд уважно стежить за діяльністю китайських і російських військово-морських суден навколо Японії, подібної до цієї, з великим інтересом», - заявив заступник головного секретаря кабінету міністрів Йосіхіко Ісодзакі на черговій пресконференції у вівторок. «Ми будемо продовжувати робити все можливе в нашій діяльності зі спостереження в водах і повітряному просторі навколо Японії».
Представник міністерства оборони Японії заявив, що не було ніяких порушень японських територіальних вод, і прохід суден не порушував жодних міжнародних правил.
Росія і Китай провели спільні військово-морські навчання в Японському морі в рамках військово-морського співробітництва між двома країнами з 14 по 17 жовтня за участю військових кораблів і суден забезпечення Тихоокеанського флоту Росії.
В останні роки Москва і Пекін розвивають тісніші військові та дипломатичні зв'язки в той час, коли їхні стосунки з Заходом зіпсувалися.
Зазначимо, що Китай претендує майже на всі багаті ресурсами води Південнокитайського моря, де він створив військові форпости на штучних островах. Однак Бруней, Малайзія, Філіппіни, Тайвань і В'єтнам також мають претензії на частини моря.
Сполучені Штати звинувачують Китай у мілітаризації Південнокитайського моря і в спробі залякати азійських сусідів, які можуть захотіти використовувати його великі запаси нафти та газу.
Китай прагнув зміцнити свої претензії на Південнокитайське море шляхом будівництва семи штучних островів на рифах і оснащення їх військовими об'єктами, такими як злітно-посадкові смуги, радарні куполи і ракетні системи. П'ять інших урядів претендують на територію в багатій нафтою і газом території, через яку щорічно проходить товарів на п'ять трильйонів доларів США.
КНР претендує на суверенітет над усім Південнокитайським морем. У В'єтнаму, Малайзії, Філіппін, Брунею і Тайваню зустрічні претензії. Китай веде територіальні суперечки як через Південнокитайське море, так і за Східнокитайське.
На тлі вихідної загрози від мілітаризації Китаю на спірних територіях сусідні країни, такі як Філіппіни і Японія, посилюють спільне патрулювання спірних вод, у тому числі – за участю США, які неодноразово заявляли про неприйнятність однобічних дій Китаю в Південнокитайському морі.