Війна у Судані дедалі більше нагадує початок спустошення Сомалі – ЗМІ

Поділитися
Війна у Судані дедалі більше нагадує початок спустошення Сомалі – ЗМІ © Скріншот Youtube
У містах тривають бої й ведеться навмисне знищення цивільної інфраструктури

Судан, громадяни якого тікають з країни, а багато міст палають у вогні, наближається до колапсу, який спустошив Сомалі понад три десятиліття тому на початку громадянської війни, що досі триває в країні, попереджають регіональні аналітики, передає The Washington Post. 

«Легко перебільшити порівняння, але є вражаючі відгомони Сомалі», – сказав Муріті Мутіга, голова Африканського відділення Міжнародної кризової групи (аналітичного центру). 

Мутіга перерахував їх: інтенсивність боїв у міських районах, насильство в столиці, фрагментація сил, общинний характер бойових дій і навмисне руйнування цивільної інфраструктури.

Через сім тижнів після початку бойових дій між суданськими військовими і воєнізованими силами швидкого реагування (RSF) жодна зі сторін не завдала нокаутуючого удару. Минулого місяця суданські військові призупинили переговори, які модерували США та Саудівська Аравія, звинувативши RSF в неодноразовому порушенні угоди про припинення вогню.

«Керівництво обох сторін вважає, що вони борються за своє життя. Це значно ускладнює роботу дипломатії. Ризик розпаду держави є особливо високим, а також існує ризик проникнення джихадистів – ще одна паралель із Сомалі», – сказав Мутіга.

Паралелі між Суданом та Сомалі

Розпад Сомалі в 1991 році, коли кланові воєначальники скинули диктатора, а потім повстали один проти одного, спричинив голод, втручання миротворців Організації Об'єднаних Націй та американських військових і тридцятирічну громадянську війну, яка переросла в повстанський рух ісламістів, пов'язаних з «Аль-Каїдою».

Населення Судану більш ніж у шість разів перевищує населення Сомалі в 1991 році. Судан також розташований на стратегічному перехресті між Африкою і Близьким Сходом, між некерованими пустелями Сахелю і життєво важливою нафтовою і торговельною артерією Червоного моря. Країна часто експортувала ісламістських бойовиків, а тепер – особливо з огляду на те, що RSF зображує боротьбу за владу як боротьбу з ісламістськими елементами в армії – може ризикувати залученням їх з інших країн.

Війна в Судані ведеться в основному на двох фронтах: вуличні бої в столиці, Хартумі, і етнічно забарвлені бої в західному регіоні Дарфур. Обидва театри зазнали мародерства та руйнувань. Бомбардування зазнали лікарні, зруйновані заводи, що виробляли все – від дитячого харчування і харчових добавок до кока-коли, розграбовані, а потім спалені склади з гуманітарною допомогою і продовольчі ринки.

У Хартумі RSF закріпився в житлових кварталах, де громадяни звинувачують його бійців у мародерстві, зґвалтуваннях, виселеннях і вбивствах. Військові намагаються витіснити їх за допомогою авіаударів, мінометів і артилерії. Минулого тижня в результаті обстрілу на ринку загинуло 25 осіб, а цими вихідними в результаті бомбардування біля табору RSF на південному сході Хартума загинуло ще 14 осіб, повідомляють свідки.

Сьомого червня військові завдавали авіаударів по Ярмуку, військово-промисловому комплексу, де розташовані склади боєприпасів, заводи, газо- і нафтосховища. Місцеві жителі казали, що не бачили такого з початку війни. 

Ворогуючі угруповання нападають на лікарів та активістів

І Сомалі, і Судан – країни, яким притаманний голод. Розпад Сомалі спричинив голод, який забрав життя приблизно 220 000 людей. Кадри голодуючих дітей і ополченців, які грабують вантажі з гуманітарною допомогою, стали приводом для військового втручання США, яке закінчилося після того, як у 1993 році був збитий гелікоптер «Чорний яструб». Сомалі і сьогодні балансує на межі голоду.

Східна житниця Судану все ще значною мірою перебуває в руках військових. Минулого року дощі принесли гарний врожай, хоча війна в Україні подвоїла ціни на добрива. Цього року бойові дії знову підняли ціни на добрива приблизно вдвічі, а бюрократи, відповідальні за розсилку насіння і добрив, зникли безвісти після того, як міністерства стали ареною бойових дій.

Більше третини суданців потребували продовольчої допомоги до війни, а через бойові дії ця потреба зросла до 40%, сказала Лені Крістін Кінзлі, прес-секретар Всесвітньої продовольчої програми ООН в Судані.

Агенції з надання допомоги зазнали ударів. Троє співробітників ООН були вбиті в Дарфурі разом з п'ятьма іншими гуманітарними працівниками. Минулого тижня озброєні люди напали на склад продовольчої місії в місті Ель-Обейд і розграбували його, забравши 22 тисячі тонн продовольства, якого вистачить, щоб прогодувати 4,4 мільйона людей протягом місяця. Це трохи більше половини від загальної кількості продовольства місії ООН, викраденого по всій країні до цього часу. Склади також зазнали нападів у Хартумі та дарфурських містах Ньяла, Кутум, Ель-Генейна і Залінгі.

І в Судані, і в Сомалі відбуваються цілеспрямовані напади на гуманітарних працівників і лікарні. За даними Асоціації американських лікарів Судану, 19 суданських лікарів та іншого медичного персоналу було вбито, 17 лікарень піддано бомбардуванню і ще 21 була змушена евакуюватися, а також було атаковано 11 машин швидкої допомоги. За словами лікарів, RSF також захопив 43 медичні установи і під дулом пістолета змусив лікарів лікувати своїх поранених. Лікарі отримували погрози вбивством. 

Військові затримали місцевих активістів, які намагалися допомогти організувати продовольство і шляхи втечі для цивільного населення в Бахрі і Хартумі; шестеро з них досі перебувають у в'язниці. 27 травня 10 солдатів, деякі з яких були у військовій формі, заарештували хірурга Алаельдіна Нугуда, який звинуватив військових у захопленні вкрай необхідних матеріалів, надісланих Всесвітньою організацією охорони здоров'я. За словами його матері Алавії Хассан, він був звільнений у четвер. 

«Воюючі сторони беруть у заручники цивільних осіб»

«Це відлуння Сомалі. Частини Хартума починають нагадувати Могадішо», – сказав Рашид Абді, провідний аналітик аналітичного центру Sahan, що базується в Найробі. – «Воюючі сторони, особливо одна сторона, по суті, беруть у заручники цивільних осіб. RSF вирішив воювати в містах, тому що це єдиний спосіб, яким вони можуть захистити себе. Вони не оснащені важкою бронетехнікою, їх легко можна обійти на відкритій місцевості».

Острів Тутті на Нілі в центрі Хартума – це житловий район, який має лише один міст, що з'єднує його з рештою міста. За словами одного з мешканців, від 12 000 до 15 000 людей застрягли там після того, як тиждень тому RSF захопили міст і відмовилися дозволити сім'ям виїхати, заявивши, що дорога попереду небезпечна. У магазинах закінчуються продукти харчування і медикаменти, а єдиний борошномельний завод закрився, сказав житель, який говорив на умовах анонімності через страх відплати. За його словами, шестеро людей загинули від випадкових куль і багато хто отримав поранення.

Холуд Хаїр, директор-засновник хартумського аналітичного центру Confluence Advisory, підкреслив одну яскраву особливість: громадянське суспільство Судану зараз більш досвідчене і сміливе, ніж будь-коли. За її словами, у Сомалі в 1991 році не було нічого подібного.

«Судан рухається до розпаду держави, але природа цього розпаду, схоже, дуже відрізняється від Сомалі», – сказав він. – «І RSF, і Суданські збройні сили втратили будь-яку політичну легітимність».

Нагадаємо, що армія Судану на чолі з генералом Абдель-Фаттахом аль-Бурханом і Сили швидкого реагування (RSF) на чолі з генералом Мохамедом Хамданом Дагало, об’єднали свої сили під час військового перевороту в 2021 році, змінивши запланований перехід до цивільного правління. Але вони посварилися щодо умов і часу переходу, що призвело до раптового вибуху бойових дій у Хартумі 15 квітня.

Після трьох тижнів сторони конфлікту у Судані почали за посередництва Саудівської Аравії вести прямі переговори про припинення вогню. Жодне з них не спрацювало належним чином.  

На початку червня США та Саудівська Аравія знову закликали сторони провести переговори та встановити у Судані перемир’я – адже тижневе припинення вогню у травні принесло деяке послаблення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі