"Відтік мізків": як війна Кремля проти України посилює демографічну кризу в РФ

Поділитися
Економічна криза, протистояння та навколишній песимізм можуть погіршити і без того критичну ситуацію.

Добровільний виїзд за межі країни, мобілізація та бойові втрати ще більше посилять демографічну катастрофу в РФ, яка почалася в середині 1990-х. Російський націнститут статистики Росстат опублікує остаточні річні дані лише в лютому. Але дослідники, з якими зв’язалося France Info, майже не сумніваються щодо майбутніх потрясінь, наслідків війни проти сусідньої країни.

Початково невідоме значення двох хвиль виїзду за кордон: після початку вторгнення, потім під час мобілізації, від якої багато росіян хотіли втекти. Кордони кількох сусідніх з Росією держав (Казахстану, Вірменії, Грузії та ін.) пройшли тисячі громадян, які бажали виїхати з країни.

«Навіть у наймирніші роки Росія недооцінювала кількість тих, хто залишив територію на тривалий період», — пояснює демограф Сергій Захаров з Інституту передових досліджень (IEA) у Нанті. Зокрема, російські емігранти не завжди повідомляють державним службам про свій від'їзд. Тому доцільно звернутися до даних приймаючих країн, але вони не завжди мають добре встановлену статистику.

Міністерство внутрішніх справ Грузії повідомляє про в'їзд 112 733 громадян Росії в країну в період з січня по вересень, не наводячи цифр про остаточні поселення. «Ми бачимо величезний приплив росіян», — також сказав голова ЦБ Вірменії Мартін Галстян, маючи на увазі «освічених людей» і можливий «тривалий ефект» від їх прибуття.

Близько 32 000 російських мігрантів були зареєстровані в Ізраїлі, додає Жан-Крістоф Дюмон з Організації економічного співробітництва та розвитку, що є дуже значним збільшенням порівняно з минулим роком. У Західній Європі баланс прибуттів і вильотів коливається близько 38 000, згідно з даними Frontex.

“Уникнути необхідності вбивати чи бути вбитими”

 «Нині оцінки коливаються від 500 тисяч виїздів без повернення до 1,5 мільйона», — сказав Сергій Захаров. Розрив «занадто великий для досягнення консенсусу». Крім того, ніщо не вказує на те, що ці випадки можна назвати постійними. «Деякі люди, які втекли з країни, можливо, не мали наміру виїжджати», — каже дослідник, а лише хотіли «уникнути війни і необхідності вбивати українців чи бути вбитими». Тому ще занадто рано оцінювати вагу цих виїздів у середньостроковій перспективі.

“Закрити кордон” як радянська стратегія

Ален Блум, демограф з Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS), зауважує, що «під час минулих великих криз радянська стратегія полягала в тому, щоб закрити кордон для виїздів», що цього року було менш правдивим. «Деякі з цих росіян, крім того, продовжують працювати на своїх роботодавців за допомогою дистанційної роботи». Усе питання в тому, чи мають намір вони повернутися до Росії після стабілізації ситуації.

З Росії виїхало «неоднорідне» населення, підкреслює Сергій Захаров, але в більшості це «міські жителі, які мають можливість не слухати пропаганду з телеекранів і отримувати незалежну інформацію в Інтернеті». Відтік мізків, був характерний для Росії вже перед війною. Після масових демонстрацій 2011 року репресії сприяли прискоренню відтоку.

«Раніше російські айтішники створювали цілі колонії на Кіпрі чи в Новій Зеландії, — пояснює Сергій Захаров, — зараз утворюються нові колонії в Казахстані, Вірменії, Грузії, Чорногорії, Туреччині…» Деякі викладачі університетів також знаходять вихід, і «університети Москви вже зазнають дуже значних втрат», – каже він.

Бойові втрати невідомі

Військові втрати досі оповиті таємницею. Через цензуру також довелося чекати півстоліття «на більш-менш достовірну оцінку втрат СРСР під час Другої світової війни», нагадує Сергій Захаров, який бере за робочу гіпотезу мінімальну цифру в 50 тисяч загиблих.

Зрештою, мобілізація поглинула 300 000 людей, а за даними деяких громадських організацій більше.  Згідно з опитуванням Інституту Гайдара, третина промислових компаній зараз відчуває нестачу робочої сили . Нові хвилі мобілізації можуть ще більше погіршити ситуацію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі