У інвесторів з'явився привід для занепокоєння – у Португалії відправили у відставку уряд, який хотів провести жорсткі реформи, пише The Wall Street Journal.
Як пише автор статі Саймон Ніксон у статті "Політика Португалії змушує інвесторів нервувати", Португалія повинна була стати одним із "зіркових" (лідерів – ред.) членів єврозони, блискучим прикладом того, як за допомогою певних зусиль можна досягти великого зростання економіки. Так, економіка країни показувала зростання з середини 2014 року, рівень безробіття впав до 13% з 16,4%, і в перший раз за останні десятиліття було зафіксовано торговий профіцит.
Інвестори відчували себе комфортно в умовах широкого консенсусу політичної системи, і були впевнені, що країна значною мірою застрахована від різного роду популізму. Але країна відмовилася від попереднього уряду консерваторів: його відправили у відставку після 11 днів роботи. Сформований правоцентристами уряд Португалії був зміщений лівоцентристами - соціалістами і комуністами, які у вівторок ввечері винесли вотум недовіри прем'єр-міністру та кабміну, проголосувавши проти запропонованої ними програми реформ.
Як наголошується, конституція Португалії дає широку свободу дій президента, який міг би вирішити долю уряду. А поки що Соціалістична партія не демонструє наміри зібрати надійну коаліцію. "Це відображає ступінь історичної ворожнечі між крайньою лівими і традиційно помірними соціалістами", - йдеться в статті. Більшість аналітиків сподівається, що президент Анібал Каваку Сілва може дати соціалістам шанс, не в останню чергу через те, що консерватори не можуть забезпечити йому стабільну підтримку.
Автор статті розмірковує на тему того, чи з'явився привід для занепокоєння у інвесторів. Прибутковість португальських держоблігацій зросла за останні кілька тижнів після виборів. Така реакція, безсумнівно, в значній мірі не відображає той факт, що Європейський центральний банк активно купує облігації в рамках своєї програми.
Новий уряд, швидше за все, "успадкує" фінансове становище. Згідно з останнім прогнозом Європейської комісії, дефіцит бюджету Португалії в 3% в цьому році, що дозволить країні уникнути дисциплінарних заходів за порушення суворих бюджетних правил Брюсселя.
Більше того, цей прогноз передбачає, що бюджет залишиться колишнім, а значить - деякі тимчасові заходи жорсткої економії, які хотів відновити колишній уряд, автоматично нівелюються. "Таким чином, якщо новий уряд стане дотримувався планів консервативної коаліції, дефіцит буде ще нижче", - йдеться в статті.
Тим не менш, зіткнення з Брюсселем через фіскальні правили не можуть бути виключені. Партійні угоди включають в себе ряд заходів, які можуть чинити тиск на фінансове становище країни, це стосується питання мінімальних зарплат, пенсій заморозки відмови від запланованих приватизацій. У той же час, на даний момент спостерігається циклічний підйом податкових надходжень і скорочень видатків допомоги із безробіття.
"Але основний структурний дефіцит Португалії фактично посилився в цьому році і, за прогнозами, продовжить посилюватися протягом найближчих двох років, що виправдовує рішення попереднього уряду. Це робить фінансове становище країни вразливим для будь-якого глобального економічного спаду", - вважає автор.
Як наголошується в статті, якщо новий уряд на чолі з соціалістами не хоче або не в змозі зробити важкі політичні рішення, необхідні для підвищення темпу зростання економіки Португалії, сплатити борги – "впевненість у країні може швидко випаруватися".
Правоцентристи раніше заявляли, що у разі відмови лівих сил від заходів жорсткої економії країну може чекати "шлях Греції". Так, перед голосуванням за відставку уряду правоцентристів у парламенті міністр фінансів Марія Луїш Альбукерке попередила депутатів про те, що розворот на 180 градусів в економічній політиці буде мати радикально негативні наслідки в умовах, що склалися - економіка країни ще не зміцніла, суверенний рейтинг залишається "сміттєвим" у всіх трьох провідних рейтингових агентств. "Якщо довіру інвесторів буде втрачено, загроза банкрутства стане реальною", - сказала вона.
Португалія увійшла в число найбільш постраждалих від кризи 2008 року держав єврозони. У 2011 році вона була змушена вдатися до екстреної допомоги ЄС і МВФ у розмірі 78 млрд євро. У минулому році економіка країни вийшла з рецесії, у 2015 році очікується зростання ВВП на 1,7%.
Рівень безробіття в країні залишається досить високим, хоча і досяг мінімуму з 2010 року - 11,9% в цілому, до 30% серед молоді. На тлі жорстких заходів економії у 2013 році, реалізованих попереднім урядом на чолі з П. Коелью, загальне безробіття в Португалії піднімалася до рекордних 17,5%.
Після перемоги на виборах 2011 року П. Коелью став першим прем'єр-міністром Португалії, який провів на цій посаді повний термін, за весь час після революції 1974 року і повернення до демократії, пише The New York Times. Однак реалізовані екс-прем'єром жорсткі заходи економії не мали популярності. Його другий термін став одним з найкоротших у світовій історії.
Про те, як може вплинути зміна влади "на лівих" у Португалії на відносини країни з Росією і Україною, читайте у проекті Викрадення Європи. Португалія: Далека економіка.