Тривала напруженість між європейськими країнами через питання міграції переросла у відкритий конфлікт через відмову Італії прийняти судно з мігрантами на борту, пише Bloomberg. Ця ситуація відкриває старі рани і знову розпалює суперечки між країнами.
Наплив біженців в 2015-2016 роках послабив єдність Європи і грозив скинути влади низки країн. З тих пір кількість шукачів притулку в Європі різко скоротилося, але протилежні позиції з питання міграції посилюють напругу в ЄС у період, коли організація відчайдушно намагається продемонструвати єдність перед обличчям інших зовнішніх викликів, зокрема Brexit, протекціоністської торгової політики президента США Дональда Трампа і зростання впливу Китаю.
"Очевидно, що проблема міграції викликає серйозні розбіжності", - зазначив директор дослідницької організації "Брейгель" Гунтрам Вольф, яка базується в Брюсселі.
Відсутність реакції з боку ЄС на відмову низки східноєвропейських членів організації прийняти частину біженців допомогло правій "Лізі Півночі" прийти до влади в Італії. У цьому році країна прийняла найбільше шукачів притулку.
Конфлікт через відмову Італії прийняти судно з мігрантами може мати далекосяжні наслідки. Він загрожує зруйнувати хиткий альянс між найбільшими південноєвропейськими країнами, який потрібен президенту Франції Еммануелю Макрону, якщо він має намір зміцнити єврозону.
В ЄС по-різному ставляться до проблеми міграції. Одні країни вважають, що потрібно зміцнити зовнішні кордони організації, щоб мігранти в неї не потрапляли, а інші впевнені, що потрібно зосередитися на рівномірному розподілі тягаря між усіма країнами.
11 червня Італія відмовилася прийняти судно Aquarius з 629 мігрантами на борту. У відповідь президент Франції Еммануель Макрон звинуватив новий італійський уряд в "цинізмі і безвідповідальності". Через це Міністерство закордонних справ Італії викликало на аудієнцію посла Франції в Італії. У відомстві назвали реакцію Парижа неприйнятною. Запланована на 15 червня зустріч міністра внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіни з Макроном опинилася під загрозою.
Сальвіни заявляв, що Італія має намір депортувати півмільйона нелегальних мігрантів з країни. Це було передвиборною обіцянкою його партії. "Італія відкриває двері для хороших людей і вручає квиток в один кінець тим, хто приїхав в Італію, щоб створювати безлад і при цьому сподіватися, що про них подбають. Відправити їх додому - один з наших головних пріоритетів", - говорив міністр.
Раніше Франція і Британія підписали нову угоду про прикордонний контроль, спрямовану на протидію нелегальній міграції. Згідно з договором, Лондон додатково виділить 44 мільйони фунтів стерлінгів на вирішення проблеми Кале, де розташований стихійний табір мігрантів.