Напередодні в США відбулися проміжні вибори в Конгрес. Американці повністю переобрали нижню палату парламенту – Палату Представників, а також 35 сенаторів зы 100. Крім того, переобираються 39 губернаторів штатів і територій, а в ряді штатів пройшли інші місцеві вибори, в тому числі і вибори мерів окремих міст. За попередніми підрахунками, Демократична партія відібрала контроль на Палатою представників, в той час, як Республіканська зберегла свою більшість у верхній палаті - Сенаті.
Прогнози
Напередодні виборів опитування показували перемогу демократів – за них готові були проголосувати 55% американців, за республіканців - 42%. А рейтинг президента США Дональда Трампа став найгіршим перед проміжними виборів з часів Ейзенхауера.
Аналітики склали прогноз, яким чином вибори вплинуть не тільки на американську демократію, але й на популістський і націоналістичний бум в глобальному масштабі. По-перше, на обох півкулях кандидати-популісти надихалися риторикою Трампа "Америка понад усе". Аналітики писали, що союзники США стурбовані тим, що американська модель втрачає силу. По-друге, як союзники, так і противники будуть оцінювати результати у контексті того, як проміжних виборів кажуть про ймовірність переобрання Трампа ще на чотири роки в 2020 році. Нарешті, проміжні вибори можуть вплинути на виборчу політику в усьому світі. З цієї точки зору голосування - це не просто референдум щодо перших двох років президентського терміну Трампа, але також і за популістську політику, яку він представляє. Це не тільки Трамп, але і більш широка політична і соціальна середа США, у якої є глобальний вплив.
Журнал The Economist писав, що передвиборча кампанія була затьмарена політиками, регулярно називають один одного шахраями, дурнями і зрадниками. А газета The Washington Post писала, що з моменту інавгурації Трамп брехав понад 5 тисяч разів. Його брехня настільки нахабна і переконлива, що більшість його прихильників звеличують його слова над будь-якими аргументами критиків, особливо із засобів масової інформації, і, по всій видимості, над будь-якими доказами, зазначала WPost.
Аналітики писали, що це важливо, тому що Трамп повинен стати об'єктом нагляду Конгресу - він демонструє неповагу до норм, які тією чи іншою мірою обмежували колишніх президентів, будь то відмова оприлюднити свої податки, поєднання державного і приватного бізнесу, або залякування посадових осіб, які працюють, наприклад, у Департаменті юстиції, який повинен бути незалежним.
Результати
Перед цими виборами республіканці повністю контролювали Білий дім і обидві палати Конгресу – такого не було з часів президентства Рональда Рейгана. Враховуючи втрату республіканцями контролю над Палатою Представників, результати виборів стали серйозною невдачею для Трампа, як і партії в цілому. Голоси ще рахують, але демократи вже отримали більше 30 місць у Палаті представників, яка складається з 435 членів, тоді як для завоювання більшості їм потрібно було отримати 23 місця.
В Сенаті справи у республіканців йдуть краще – вони розширили свою присутність у верхній палаті Конгресу.
Можливості
Контроль над Палатою Представників дозволить демократам блокувати ініціативи Трампа і ретельно перевіряти роботу президентської адміністрації, включаючи податкові декларації глави Білого дому. Вони зможуть почати своє розслідування передбачуваного втручання Росії у вибори президента в США і можливу змову Трампа з Москвою.
Демократична партія також зможе заблокувати фінансування будівництва стіни на мексиканському кордоні, а також не прийняти другий пакет заходів зі скорочення податків.
Реакції
В самій Демократичній партії назвали свою перемогу на виборах в Палату Представників перемогою демократії. "Сьогодні ввечері отримали перемогу демократи і демократія в цілому. Ми отримали контроль над Палатою представників, тому що у наших кандидатів було чітке послання для працюючих сімей. Тепер настав час повернути нашому уряду розсудливість і примусити Трампа до підзвітності, працюючи над створенням кращого майбутнього для нашої країни", - сказав голова Національного комітету Демократичної партії США Тому Перес.
Незважаючи на те, що республіканці втратили контроль над Палатою представників, Трамп назвав результати виборів неймовірним успіхом.
Голова Національного комітету Республіканської партії Ронна Макденіел заявила, що перемога партії в Сенаті - історичне досягнення. "Отримавши більшість у Сенаті республіканці зробили досягнення, яке траплялося всього чотири рази за всю історію. Республіканці зараз перебувають у більш сильному положенні, ніж хто-небудь передбачав", - йдеться у заяві голови партії.
Рекорди та гендерне представництво
Згідно з попередніми результатами, в Палату представників пройшли 90 жінок, що стало рекордною кількістю. Попередній рекорд становив 84. 78 жінок пройшли від демократів, і ще 12 від республіканців. З урахуванням підрахованих голосів в Сенаті жінки отримали 20 місць зі 100. Ще 10 обралися в Сенат раніше в цьому році. Вперше в Палату представників пройшли мусульманки: біженка з Сомалі Ільхан Омар обралася в Міннесоті, і палестинську американку Рашид Тлаїб обрали в штаті Мічиган. Також в Палату потрапили і перші жінки з корінних народів Америки - Шаріс Девідс від Нью-Мексико і Деб Холенд від Канзасу. Девідс також є першою представницею ЛГБТІ в Конгресі.
На цих виборах встановили й інші рекорди – зафіксований історичний максимум голосували, а загальна явка близька до рекордної. Вперше губернатором заморської території, Гуаму, стала жінка - Лу Леон Герреро. Всього новими губернаторами штатів і територій стали щонайменше вісім жінок. У Колорадо губернатором став відкритий гомосексуаліст Джареда Поліса – він став першим главою штату-представником ЛГБТІ.
Що буде після виборів?
У той час як Палату контролюватимуть демократи, а Сенат республіканці, будуть області, де обидві сторони могли б вирішувати питання разом. Багато демократів Палати представляють райони, близькі до позиції Трампа щодо торгівлі, тому в цій сфері можуть бути укладені політичні угоди. Ймовірна заміна Трампа угоди НАФТА, за яку Конгрес, швидше за все, проголосує в наступному році, буде хорошим випробуванням цього сценарію.
Результати проміжних виборів, швидше за все, змінять сприйняття Трампа іншими світовими лідерами.
Після виборів в Конгресі відбудеться так звана сесія кульгавої качки, яка розпочнеться в середині листопада. В цей час законодавці будуть займатися деякими досить значними проблемами - головним чином, обговорюючи план фінансування передбачуваної стіни на кордоні між США і Мексикою. Новий Конгрес буде скликаний у січні.