Вибори у Білорусі: військова техніка в Мінську та десятки затриманих спостерігачів

Відео Доповнено
Поділитися
Вибори у Білорусі: військова техніка в Мінську та десятки затриманих спостерігачів © Pixabay
Місцезнаходження вісьмох з них досі невідомо.

У Білорусі в неділю, 9 серпня, проходять вибори голови держави. Дострокове голосування розпочалося ще 4 серпня, за п'ять днів явка становила рекордні 41,7%, водночас, повідомлялося про численні порушення.

Виборчі дільниці відкрилися о 8:00 і працюватимуть до 20:00, на території країни відкриті для голосування 5 767, ще 44 доступні для голосування за кордоном.

Станом на 18:00 ранку явка становила 79,01%. Представники ініціативи «Чесні люди» заявили про фальсифікацію явки - за їхніми даними, на достроковому голосуванні її завищено вдвічі.

На виборах 9 серпня спостерігачі повідомляли про невідповідність кількості людей у протоколах «поголовному» підрахунку, відсутність завіс на кабінках та інші порушення. У ЦВК Білорусі заявили, що відсутність завіс не є порушенням, а також звинуватили «спеціально навчених» виборців в умисному створенні черг на дільницях.

Центральна виборча комісія країни зареєструвала кандидатами в президенти Олександра Лукашенка (чинний президент), дружину блогера Сергія Тихановського Світлану (сам він не зміг зареєструвати ініціативну групу, оскільки його заарештували), колишнього депутата парламенту Анну Канопацьку, співголову громадського об'єднання «Говори правду» Андрія Дмитрієва та голову партії «Білоруська соціал-демократична Грамада»Сергія Череченя. 

Опозиційних кандидатів Віктора Бабарика (ексголова «Белгазпромбанка») і Валерія Цепкало (ексголова Парку високих технологій) реєструвати відмовилися. Дружина Цепкало у день голосування поїхала з Білорусі, повідомивши про «існувала загрози її затримання». Вероніка Цепкало голосувала на ділянці в Посольстві Білорусі в Москві.

Після голосування на дільниці Лукашенко поспілкувався з журналістами, заявивши, що готовий до діалогу з опозицією: «Якщо ви просто висловлюєте свою позицію або позицію когось, я це вітаю. Я готовий до діалогу з вами особисто. Якщо ви провокуєте, то отримаєте те саме у відповідь. Дотримуйтесь закону, і у нас не буде до вас претензій », - сказав він.

Вранці 9 серпня у Мінськ почали стягувати військову техніку, пише «Радыё Свабода». У центрі столиці Білорусі заборонили парковку автомобілів, а біля Палацу Республіки і Палацу профспілок виставили загородження.

Після опівдня біля Адміністрації президента Білорусі вишикувалися шеренги зі спецтранспорту. Близько 18:00 центральну частину міста почали оточувати силовики, рух людей і транспорту заблокували.

Крім того, повідомляється про проблеми з Інтернетом, доступом до браузеру Google, месенджерів Telegram і Viber, VPN-сервісів, відеохостингу YouTube, а також доступом до низки медіа: «Єврорадіо», білоруської служби «Радіо Свобода», «Белапан», «Білоруський Партизан», Gomel.Today, «Білоруські новини», «Наша Ніва», Kyky.org.

Фахівці «Белтелеком» заявили, що «знають про проблему і працюють над її усуненням».

Речник МВС Білорусі Дмитро Кур'ян заявив, що правоохоронці переведені в посилений режим несення служби, виборчі дільниці країни перебувають під цілодобовою охороною.

Незалежних спостерігачів на дільниці не пускають, а правозахисники центру «Весна» заявили про затримання 34 осіб у суботу, 8 серпня. Понад 20 спостерігачів були затримані в Мінську. 

9 серпня затримано 60 осіб - спостерігачі, члени штабів кандидатів, журналісти й активісти. Так, у Мінську затримали знімальну групу російського телеканалу «Дождь»: кореспондентів Володимира Романського, Василя Полонського і оператора Микола Антипова, повідомив Telegram-канал NEXTA.

Причиною затримання стала відсутність акредитації, згодом журналістів відпустили, найближчим часом їх повинні відвезти до Смоленська.

«Незалежних спостерігачів не лише не допускають на виборчі дільниці, а й масово затримують без будь-яких законних підстав. Таких безпрецедентних репресій проти незалежних спостерігачів не було за весь час виборів в нашій країні », - повідомив координатор кампанії «Право вибору-2020» Віталій Римашевський.

Список затриманих спостерігачів:

Мінськ

Марія Мороз (голова штабу Світлани Тихановської);

Довірені особи кандидатки:

Олег Моісеєв;

Тетяна Канівська;

Юрій Власов;

Андрій Мякіш - заарештований на 15 діб;

Член команди кандидатки:

Антон Сташевський - переданий до Слідчого комітету;

Микола Козлов, довірена особа кандидата, лідер «Об'єднаної громадянської партії»;

Змітер Хведарук, активіст руху «Молодий фронт» - затриманий на виборчій дільниці;

Микола Лисенков (голова штабу Сергія Череченя) - засуджений на 10 діб арешту;

Ірина Славнікова, офіційний представник телеканалу «Белсат»;

Бобруйськ

Галина Смирнова, активістка Об'єднаної громадянської партії, координаторка спостережної кампанії «Право вибору-2020» - затримана 8 серпня, відправлена ​​в міське управління міліції;

Браслав

Незалежний спостерігач Валерій Тращінський - затриманий 8 серпня, відправлений у СІЗО;

Гродно

Павло Мальковский (довірена особа кандидатки Тихановської) - засуджений до 5 діб арешту, машина активіста зі 100 тисячами листівок конфіскована;

Дмитро Тіт (довірена особа кандидатки Тихановської) - на зв'язок не виходить.

Деякі білоруси скористалися можливістю заявити про свою громадянську і політичну позицію, вивішуючи історичний біло-червоно-білий прапор, ставлячи поблизу виборчих дільниць певні музичні композиції, скандуючи «Жыве Беларусь!» і «Лукашенко, йди!».

На Майдані Незалежності в Києві активісти організували акцію на підтримку білорусів і демократичних перетворень в країні. Учасники акції тримали плакати «Свободу Білорусі», «Жыве Беларусь», «Білорусь не Росія» та інші. Організатор акції, письменник Олександр Ірванець закликав «підтримувати Білорусь усіма можливими способами».

Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко править країною вже 26 років. Але ніколи ще президент не підходив до виборчої кампанії з таким великим антирейтингом - понад 61% білорусів не хочуть голосувати за нього.

На початку червня, після відмови ЦВК реєструвати опозиційних кандидатів, країною прокотилася хвиля протестів і мітингів. Водночас вперше опозиція не обмежилася Мінськом, а проявила себе по всій країні, в обласних і районних центрах.

Олександр Лукашенко, відчуваючи, що влада вислизає у нього з рук, сам почав нагнітати обстановку, заявляти про іноземне (російське, але не тільки) втручання в вибори, тим самим морально готуючи своє оточення і міжнародне співтовариство до силового сценарію утримання влади.

Детальніше про передвиборчу ситуацію в Білорусі читайте в матеріалах Андрія Паливоди «Напередодні», «Передвиборна вистава Лукашенка» і «Хиткий трон «бацьки»» для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі