Британський прем'єр-міністр Девід Кемерон, виступаючи в середу з промовою з питань європейської політики, планує запропонувати провести орієнтовно в 2017 році референдум щодо членства країни в Євросоюзі, повідомляє The Wall Street Journal.
У своїй промові Кемерон має намір сказати, що у разі якщо консерватори залишаться при владі за підсумками парламентських виборів 2015 року, уряд проведе переговори з ЄС про умови членства і потім проведе референдум щодо нової угоди.
"Коли ми узгодимо нові умови, ми надамо британцям можливість обрати на референдумі між простими варіантами - залишитися в ЄС на цих нових умовах або вийти зовсім", - планує сказати Кемерон у своїй промові, пише WSJ.
Британський прем'єр заявив, що Великобританія може почати "рухатися до виходу", якщо їй не вдасться домовитися про більш зручні умови членства, повідомляє The Financial Times.
При цьому Кемерон готовий вести переговори з ЄС з найкращими намірами і потім активно агітувати співгромадян підтримати членство в Союзі на референдумі. Кемерон вважає, що низка норм і правил, які вводяться ЄС в останні роки, є непотрібним втручанням у справи країн.
На думку американської газети, обіцянка британського прем'єра щодо референдуму може здійснити дестабілізуючий вплив на економічний блок, оскільки створить ризик майбутнього виходу з нього однієї з найбільших економік регіону.
Питання про членство в ЄС може стати центральним під час майбутніх виборів у Великобританії. При цьому проведення референдуму залежить від перемоги консерваторів на виборах, а також від того, чи вдасться Лондону домовитися з ЄС щодо внесення змін до угоди про умови членства.
Антиєвропейські настрої досягли у Великобританії максимального рівня з початку 80-х років. Найбільш активно висловлюють ці настрої консерватори. Згідно з останнім опитуванням, дані якого наводить WSJ, 34% виборців проголосували б зараз за вихід Великобританії з ЄС, 40% - за збереження її членства. В той же час багато підприємців стурбовані тим, що обговорення питання про вихід з ЄС може негативно позначитися на економіці країни. Раніше Кемерон відклав свою очікувану промову щодо ЄС на невизначений термін у зв'язку з необхідністю врегулювання кризи з заручниками в Алжирі.
"Я думаю, що, перебуваючи в Євросоюзі, ми лише виграємо з фінансової точки зору. Проте ані я, ані британці не можемо стверджувати, що згодні з усіма нинішніми умовами перебування в ЄС. Ми збираємося використовувати процес перегляду умов нашого членства для того, щоб мати справу з більш поступливою Європою", - заявив Кемерон нещодавно в телеінтерв'ю.
Вашингтон раніше давав зрозуміти, що стурбований ідеєю можливого виходу Великобританії з ЄС, оскільки це не відповідає американським інтересам.
Великобританія вступила в ЄС 40 років тому, але при цьому завжди з обережністю ставилася до багатьох інтеграційних ініціатив всередині Союзу. !zn
Читайте також:
США стурбовані можливим виходом Британії з Євросоюзу
У Великобританії проведуть референдум про відносини з Євросоюзом
Ідеолог ЄС підтримав бажання Великобританії вийти з союзу
Американські аналітики вважають можливим "сюрпризом" 2013 року вихід Британії з ЄС