Британський ведучий виробник озброєнь BAE Systems надав збройним силам Саудівської Аравії за останні п'ять років озброєння і послуги на 15 млрд фунтів стерлінгів. У цей період Ер-Ріяд проводив бомбардування в Ємені, пише The Guardian.
Видання посилається на дані, взяті з останнього річного звіту компанії та недавнього аналізу в рамках "Кампанії проти торгівлі зброєю" (CAAT). Вони показують, що британська компанія отримала прибуток у 2,5 млрд фунтів стерлінгів від саудівців тільки за 2019 рік.
Таким чином, загальний обсяг продажу озброєнь і послуг BAE Systems саудівським військовим за період з 2015 по 2019 роки, включаючи період з початку бомбардування Саудівської Аравії в березні 2015 року, склав трохи понад 15 млрд фунтів, або 17,3% від загального доходу компанії за п'ять років.
Тисячі мирних жителів були вбиті з моменту початку громадянської війни в Ємені в березні 2015 року із застосуванням бомбардувань з боку очолюваної Саудівською Аравією коаліції, чиїм постачальником є BAE та інші західні компанії. Військово-повітряні сили королівства Великобританії відповідальні за безліч убитих з тих 12,6 тисячі людей, які загинули в цій війні, пише видання.
Дані також показують, що справжня сума доходу від британських продажів зброї в Королівство набагато перевищує загальну вартість британських експортних ліцензій у розмірі 5,3 млрд фунтів стерлінгів. Річ у тім, що офіційний загальний обсяг експорту не включає вартість зброї, проданої Саудівської Аравії через так звані відкриті ліцензії.
Експорт британської зброї до Саудівської Аравії, який міг бути використаний в Ємені, був припинений влітку 2019, коли Апеляційний суд ухвалив, що в червні 2019 року міністри не зробили офіційну оцінку того, чи порушила Саудівська Аравія міжнародне гуманітарне право.
Уряд Великобританії звернувся до Верховного суду з проханням скасувати рішення, але рішення Апеляційного суду залишається в силі до тих пір, поки вищий суд Великобританії не завершить розгляд цієї гучної справи.
BAE підтримує і постачає реактивні літаки "Торнадо" для військово-повітряних сил Королівства. Продажі в Саудівську Аравію становлять 35% повітряного підрозділу компанії.
Відносини компанії з Саудівською Аравією будуються на основі величезних багаторічних контрактів, підписаних між урядами Великобританії та Королівства, в яких BAE фактично є субпідрядником, а її доходи частково гарантовані участю британської держави.
Раніше повідомлялося про те, що уряд Великобританії вирішив зосередитися на продажі зброї як на своєму основному джерелі доходів. У країні вирішили створити новий фонд на 1 мільярд фунтів стерлінгів "для підтримки іноземних покупців товарів і послуг оборони та безпеки Великобританії". Великобританія вирішила надалі активно експортувати зброю власного виробництва, закликаючи до покупок країни третього світу.
Великобританія також активно нарощує сили в кіберобороні і постійно збільшує власні кібервійська.
На відміну від британців, США відмовилися продавати зброю Саудівської Аравії ще минулого року. Республіканці та демократи одноголосно виступили проти угоди, з-за якої можуть загинути мирні жителі Ємену. При цьому в Білому домі вважають, що Саудівська Аравія є основним союзником США в протистоянні з Іраном.