Великий адронний колайдер: за 10 років відкрито лише бозон Хіггса - не дуже багато для такої дорогої іграшки

Поділитися
Великий адронний колайдер: за 10 років відкрито лише бозон Хіггса - не дуже багато для такої дорогої іграшки
Десять років тому фізики елементарних частинок розбурхали світ. 4 липня 2012 року 6000 дослідників, які працюють з найбільшим у світі прискорювачем атомів, Великим адронним колайдером (БАК) у Європейській лабораторії фізики елементарних частинок, ЦЕРН, оголосили, що вони відкрили бозон Хігса.

Бозон Хіггса - масивна частка, яка є ключем до пояснення, як інші елементарні частинки знаходять масу. Це відкриття підтвердило передбачення 45-річної давності та довело правильність так званої Стандартної моделі.

А потім – нічого. Фізики занепокоїлися, що ВАК здатний породжувати лише бозони Хіггса, не даючи жодного уявлення про те, що лежить за межами стандартної моделі, пише Science. “Це трохи розчаровує, – зізнається Баррі Беріш, фізик із Каліфорнійського технологічного інституту, – Я думав, що ми відкриємо суперсиметрію, що розсуне межі стандартної моделі.

Рано зневірятися, кажуть багато фізиків. Після 3 років модернізації ВАК в даний час запускається для третього з п'яти запланованих запусків, і в мільярдах протон-протонних зіткнень, які він вироблятиме кожну секунду, може народитися якась нова частка. Фактично ВАК повинен працювати ще 16 років і за подальших модернізацій повинен зібрати у 16 разів більше даних, ніж вже є. Всі ці дані можуть виявити тонкі ознаки нових частинок та явищ.

Тим не менш, деякі дослідники кажуть, що фізика колайдера знаходиться на межі краху. "Якщо вони нічого не знайдуть, це поле мертве", - говорить Хуан Коллар, фізик з університету Чикаго, який займається пошуком темної матерії. Джон Елліс, теоретик з Королівського коледжу Лондона, каже, що надії на раптовий прорив поступилися місцем перспективі довгого і невпевненого шляху до відкриття.

З 1970-х років фізики намагаються вийти за межі Стандартної моделі. Вона несуперечливо описує все, що вчені спостерігали на прискорювачах частинок. Однак вона не може бути остаточною "теорією всього". Стандартна модель не пояснює природу гравітації і передбачає існування таємничої темної матерії, яка переважує звичайну матерію у Всесвіті в шість разів.

ВАК повинен був вийти з цього глухого кута. У його кільці протони, що циркулюють у протилежних напрямках, стикаються один з одним з енергією, що майже в сім разів перевищує енергію будь-якого попереднього колайдера, що дозволяє ВАК виробляти дуже масивні частинки. Десять років тому багато фізиків припускали, що швидко виявлять чудеса, включаючи нові частки, що переносять взаємодію, або навіть міні-чорні дірки. А ось бозон Хігса так швидко відкрити не сподівалися.

Натомість бозон Хіггса з'явився за відносно короткі 3 роки. Але через 10 років після цього монументального відкриття не з'явилося жодної нової частинки. Лише - дражливі аномалії, невеликі розбіжності між спостереженнями та передбаченнями Стандартної моделі...

Великий адронний коллайдер, скорочено БАК - прискорювач заряджених частинок на зустрічних пучках, призначений для розгону протонів і важких іонів та вивчення продуктів їх зіткнень. Колайдер побудований у ЦЕРНі (Європейська рада ядерних досліджень), що знаходиться біля Женеви, на кордоні Швейцарії та Франції. ВАК є найбільшою експериментальною установкою у світі. Його діаметр близько 27 км.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі