Росія не побачить світанку демократії найближчим часом через посилення авторитаризму в країні, пише директором Центру енергетики, природних ресурсів і геополітики Інституту для аналізу глобальної безпеки і директор Міжнародного аналіз ринку Ltd Аріель Коен для видання The Washington Times.
"Вбивство мого хорошого друга Бориса Нємцова є для мене особистою трагедією. Коли ми зустрілися за обідом в Тель-Авіві кілька місяців тому, я попередив його, щоб він не повертався до Москви. Плакати, які називали його "національним зрадником", були розвішані по всьому місту в Новому Арбаті і в інтернеті", - пише Коен.
Його 87-річна мати Діна, лікар-педіатр у відставці, також попереджала його, щоб він стежив за своєю мовою, "в іншому випадку Путін вб'є тебе", - сказав Нємцов в недавньому своєму інтерв'ю. Мати знала його краще за всіх.
При Сталіні його назвали б "ворогом народу", приклеївши ярлик "націонал-зрадника" або "іноземного агента", за президента Росії Володимира Путіна така діяльність опозиціонера може призвести до тривалого тюремного терміну або до смерті.
"Борис Нємцов поповнив довгий список моїх друзів і знайомих, убитих за багато років. Він включає в себе депутатів Держдуми Галину Старовойтову і Сергія Юшенкова, редактора "Нової газети" Юрія Щекочихіна, прем'єр-міністра Сербії Горана Джинджича і грузинського прем'єра Зураба Жванію", - пише Коен. Автор не був знайомий з Олександром Литвиненком, Сергієм Магнітським або Анною Політковською, але пише, що "їхні імена теж входять в цей список мучеників".
"Збиток від вбивства Нємцова виходить далеко за рамки особистого. Цей слід крові і сліз має величезне значення для Росії, як політичне, так і економічне", - стверджує Коен.
Із 2011 року Росія стрімко відійшла від позиції "м'якої" авторитарної держави, яку займала, де основним засобом контролю були обмежені доступ до державної влади ЗМІ.
У новій Росії існує запекла боротьба між лібералами системи " (такими як колишній віце-прем'єр Олексій Кудрін, віце-прем'єр-міністрів Ігор Шувалов і Аркадій Дворкович) і "силовиками" (людей зі служби безпеки та збройних сил). До останніх належать довірена особа Владмимира Путіна Ігор Сечин, міністр оборони Сергій Шойгу, колишній однокласник російського президена Олександр Бастрикін, а також голова Ради безпеки РФ Микола Патрушев.
На думку автора, правда про те, хто віддав наказ убити Нємцова, спливе рано чи пізно, оскільки боротьба всередині Кремля посилюється.
"Поворот до "посиленого" авторитаризму, зовнішня війна і внутрішніх вбивства, а також безперервний град ненависті з телевізора, який "промиває мізки" - все це говорить про те, що Росія не побачить світанок демократії найближчим часом", - зазначає Коен.
"Таким чином, вбивство мого друга Бориса Нємцова є лише вершиною айсберга. Айсберг політичної системи, заснованої на вбивствах, корупції і оруеллській пропаганді. Він є політичним та репутаційним ризиком, що західні компанії повинні ретельно враховувати, перш ніж інвестувати в Росію", - резюмує автор.
Дочка російського опозиціонера Бориса Нємцова сказала в інтерв'ю британському виданню The Times, що її батько загинув за свої політичні переконання та діяльність.
Російський опозиціонер Олексій Навальний заявив, що президент РФ Володимир Путін може бути причетний до вбивства Бориса Нємцова. Російський опозиційний політик Борис Нємцов був убитий біля Кремля в ніч з 27 на 28 лютого чотирма пострілами в спину.