«Вакцинний націоналізм» показав темний бік глобалізації — The Washington Post

Поділитися
«Вакцинний націоналізм» показав темний бік глобалізації — The Washington Post © pixabay/dantegráfico
Пандемія коронавірусу змусила країни забути про багатосторонність.

Колишнього президента США Дональда Трампа різко критикували за відмову від багатостороннього співробітництва на користь його політики «Америка насамперед». Але Трамп, ймовірно, розумів націоналістичні основи зовнішньої політики краще за своїх критиків. Для підтвердження можна поглянути на ситуацію з кампанією вакцинації населення в країнах Європейського Союзу та дії Індії щодо обмеження експорту вакцин від COVID-19. «Вакцинний націоналізм» яскраво показав темний бік глобалізації, пише The Washington Post.

Захисники багатосторонності та глобалізму часто заявляють, що їхні підходи до зовнішньої політики та економічного розвитку нівелюють націоналістичні напрями. Вони розглядають такі спільні домовленості, як Паризька кліматична угода або ядерна угода з Іраном, як ідеальні способи спільної роботи країн заради глобального блага. Глобальну вільну торгівлю часто називають панацеєю від ендемічної бідності та двигуном зростання в розвинених країнах.

Однак, пандемія коронавірусу повністю змінила погляди на глобалізацію. Європейський Союз опинився у війні з Британією щодо експорту вакцин. Індія також вдалася до «вакцинного націоналізму», призупинивши експорт щеплень. Міжнародні домовленості та чесноти глобалізму починають втрачати свою актуальність на тлі пандемії та внутрішніх проблем країн.

ЄС, звичайно ж, заявив, що не бере участі у «вакцинному націоналізмі».

«Європейський Союз не припиняв експорт вакцин», - відповів голова Європейської Ради Шарль Мішель. Але європейці помітили, що Велика Британія, яка вийшла з блоку минулого року, змогла організувати більш успішну кампанію вакцинації. Характерно, що другою країною ЄС за рівнем вакцинації є Угорщина, популістсько-націоналістичний уряд якої регулярно зазнає критики.

Пандемія коронавірусу показала те, що окремі нації завжди будуть діяти у своїх вузьких інтересах і відкидатимуть багатосторонні домовленості, якщо їхні інтереси опиняться під загрозою.

Попри те, що ЄС поки не збирається зупиняти експорт вакцин, блок заявив, що може зробити це, якщо європейські компанії-експортери не нададуть країнам-членам "їх справедливу частку препаратів". Іншими словами, націоналістичні інтереси просто реалізуються менш відкритими засобами.

Сполучені Штати вже давно звинувачують у «вибірковій багатосторонності». Глобальний торговельний порядок після «холодної війни» значною мірою був встановлений під керівництвом Сполучених Штатів, його навіть назвали "Вашингтонським консенсусом".

Цей глобальний порядок мав на меті принести користь усім державам, але він також допоміг відкрити простір для розширення інтелектуального та фінансового капіталу США, одночасно прив’язуючи країни, що розвиваються, до системи, правила якої фактично встановлювали американські політики.

Широкий вплив американського долара як світової резервної валюти також приносить користь американській економіці, оскільки дозволяє Сполученим Штатам вільніше позичати кошти на світових фінансових ринках, без остраху, що коливання валюти раптово призведуть до зростання боргу.

Те, як країни реагують на статус долара, свідчить про справжню природу публічних заяв про глобальну багатосторонність. Нації, які відверто незадоволені цим, зокрема Росія, намагалися витіснити долар із власних регіонів. ЄС вдавався до більш «витонченої» політики в цьому напрямку, але євро зараз є другою за обсягом торгівлі світовою валютою. Комуністичний Китай розраховує зробити юань глобальною резервною валютою в найближчі кілька десятиліть. Впливові країни шукають глобальний багатосторонній шлях – кожна на своїх умовах.

Пандемія змусила багато країн, включаючи Сполучені Штати, побачити, як доступ до важливих товарів, таких як захисне медичне обладнання або медичні препарати, може зробити країну вразливою в умовах кризи. В таких випадках держави починають безпосередньо відстоювати власні інтереси, що може суперечити міжнародним договорам.

Паризька кліматична угода - ще один приклад багатостороннього зобов’язання, виконання умов якої може завдати шкоди економіці США, дозволяючи конкурентам, таким як Китай та Індія, стати більш привабливими місцями для інвестицій американських компаній в енергетичні проекти.

Вакцинний націоналізм та пандемія коронавірусу змінили поняття глобалізації, а також показали, що погляди на глобалізм часто були занадто наївними, резюмує видання.

Багато країн уже почали масово вакцинувати власне населення проти коронавірусу. В Ізраїлі повний курс вакцинації пройшла вже половина дорослого населення. Однак, успіхи кампанії щеплень для ізраїльського прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньяху можуть стати гарантією для успіху на виборах. Цілком закономірно, що в умовах пандемії коронавірусу доступ до вакцини стає новою формою «політичної валюти», а «вакцинна дипломатія» перетворюється на демонстрацію сили та впливу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі