Лідер країни заявив в ООН, що війна в Судані може перекинутися на сусідні африканські країни. У своїй промові Абдель Фаттах аль-Бурхан також закликав міжнародну спільноту визнати його противників, Сили швидкої підтримки (RSF), терористичною групою, передає BBC. Тим часом лідер RSF Хамдан Дагало заявив, що готовий до припинення вогню.
З квітня Судан охопила громадянська війна, яка забрала життя тисяч людей. Ще в 2021 році два генерали влаштували державний переворот, але в останні місяці боротьба за владу між ними призвела до того, що їхні люди взялися за зброю один проти одного.
Виступаючи в ООН у четвер, генерал Бурхан заявив, що його партія відкрита до мирних переговорів і хоче «покласти край цій війні та полегшити страждання народу», але сказав, що RSF відмовляється. Однак у рідкісному відеозверненні до ООН його опонент Ген Дагало, також відомий як Хемедті, заявив, що готовий до переговорів.
RSF (Сили швидкої підтримки) — воєнізовані групи, які раніше діяли під керівництвом уряду Судану, деякі їхні дії кваліфікуються Human Rights Watch як злочини проти людства.
Громадянська війна в Судані спалахнула в квітні, коли члени RSF були розгорнуті по всій країні під час сутичок, які армія, очолювана генералом Бурханом, розцінила як загрозу.
Хто зробив перший постріл - питання суперечливе, але бої швидко загострилися в різних частинах країни. За даними неурядової організації Acled, унаслідок бойових дій загинуло щонайменше 7500 людей, а мільйони були змушені переїхати.
Генерал Бурхан, який був фактичним лідером Судану після державного перевороту в 2021 році, подорожує по всьому світу в пошуках міжнародної підтримки. Звертаючись до ООН, він також натякав на зв’язки RSF з групою російських найманців Вагнера, яка діє по всій Африці в Центральноафриканській Республіці, Судані, Лівії, Мозамбіку та Малі.
«Небезпека цієї війни зараз становить загрозу регіональному та міжнародному миру та безпеці, оскільки ці повстанці шукають підтримки злочинців і терористичних груп з різних країн регіону та світу», – сказав він.
Генерал Бурхан також стверджував, що RSF слід вважати терористичною групою, оскільки вони «підтримували вбивства, підпали, зґвалтування, примусове переміщення, мародерство, крадіжки, тортури, торгівлю зброєю та наркотиками, залучення найманців або вербування дітей».
За його словами, ці злочини потребують відповідальності та покарання. Однак люди генерала Бурхана також зазнавали критики за військові дії протягом усього конфлікту. Після своєї відставки в середині вересня представник ООН у Судані Фолькер Пертес різко критикував обох генералів, які, за його словами, вирішили втягнути країну у війну.
Пан Пертес звинуватив RSF у сексуальному насильстві, грабежах і вбивствах у підконтрольних їм районах. Він також засудив збройні сили Судану за невибіркові бомбардування з повітря.
Бійці RSF розміщені в густонаселених міських районах, і суданські військові, схоже, розглядають ці райони як законні цілі.
США вже запровадили санкції проти лідерів RSF, включаючи генерала Дагало, але Захід також різко критикував генерала Бурхана через його роль у зміщенні провідної партії Судану під час державного перевороту 2021 року.
Раніше кількість біженців у Судані зросла до 700 тисяч.