Правлячій Соціал-демократичній робітничої партії вдалося зберегти лідерство, отримавши лише 40,6% зі своїми партнерами - зеленими і Лівою партією. Вони спробують створити новий уряд.
"Однак, так чи інакше, головні партії змушені відреагувати на посилення впливу популістів, зростання антимігрантських настроїв і спроби розколоти шведське суспільство", - йдеться в статті.
Зазначається, що перед виборами праві головним чином зробили упор на перегляд міграційної політики Швеції, але потім пішли і далі - до ініціювання дебатів про можливий вихід Швеції з ЄС.
Якщо у 2015 році на потреби мігрантів передбачалося витрачати 15 млрд шведських крон, то в бюджетних планах до 2020 року записано - 56 млрд. Для фінансування переселенських програм уряд Швеції підвищив податки на алкоголь і скоротило обсяги фондів для допомоги зарубіжним країнам. І це не врятувало уряд Швеції від нападок з боку опозиції і правих радикалів.
"На користь правлячий коаліції пішов в цілому благополучний стан швецької економіки... Все це великою мірою визначило вибір шведів, тоді як радикалам з Шведських демократів не вдалося перетворити вибори на референдум з питань міграційної політики країни. Прем'єр-міністр Швеції Стефан Левен затаврував Шведських демократів як "расистів", з якими не може бути ніяких переговорів", - пише Коваль.
Такої ж думки до останнього часу дотримувалися і в опозиційному правоцентристському Альянсі. Їх лідер Ульф Крістерссон заявив про неприйняття антиєвропейської і антимігрантської ідеології Шведських демократів. Крістерссон вже закликав Левена піти у відставку, але відкинув пропозицію Шведських демократів про коаліцію.
Шведські демократи в свою чергу вимагають від уряду змінити міграційну політику і будуть намагатися схилити до співпраці правоцентристський Альянс, куди, крім "Помірних", входять ще три партії.
"Втім, говорити сьогодні про конфігурацію нового шведського уряду рано. Велика коаліція соціал-демократів з консерваторами з правоцентристського Альянсу малоймовірна, оскільки проти неї виступають рядові члени "Помірних". Однак вони, як і чотири роки тому, можуть підтримати формування соціал-демократичного уряду меншості, щоб уникнути політичної кризи. Якщо уряд не буде сформовано за чотири спроби, в країні відбудуться дострокові вибори", - зазначає автор.
Детальніше читайте у статті Олексія Коваля для DT.UA "Швеція: бастіон європейського лібералізму встояв".