Нові пропозиції прем'єр-міністра Греції Алексіса Ціпраса міжнародним кредиторам запізнилися і залишаються досить розпливчастими.
Так прокоментував лист грецького прем'єра до МВФ і ЄС міністр фінансів Німеччини, головного економічного "локомотива" Євросоюзу.
"Вони (пропозиції Ціпраса – ред.) не привносять додаткової ясності", - сказав Вольфганг Шойбле, додавши, що до референдуму немає підстав для нових переговорів з Афінами, передає Reuters.
Шойбле різко розкритикував уряд Ціпраса, заявивши, що він як прем'єр фактично нічого не зробив для країни, а лише "домовлявся і домовлявся".
При цьому канцлер Німеччини Ангела Меркель підтримала Шойбле, заявивши, що до референдуму нових переговорів про виділення Греції додаткової допомоги за участю кредиторів, лідерів ЄС і МВФ не буде. Вона також заявила, що не вважає, що криза в Греції ставить під загрозу майбутнє всієї Європи.
У той же час, як повідомляють західні агентства, в своєму останньому реченні Ціпрас пішов на значні поступки кредиторам, залишивши з цілого списку лише кілька принципових моментів, які він і його лівий уряд відмовляється виконувати.
У свою чергу, Ціпрас запросив у ЄС новий пакет допомоги в 29,1 млрд євро в обмін на згоду уряд Греції проводити реформи згідно з умовами кредиторів.
Представник МВФ Джеррі Райс повідомив, що фонд не отримав від Греції до 1 липня чергового платежу у розмірі близько 1,5 млрд євро, чим фактично країна оголосила дефолт.
За останні кілька тижнів кредитори і грецький уряд обговорили найрізноманітніші пропозиції для досягнення угоди. Зокрема, обговорювалися різні суми допомоги, коригувалися терміни її надання та умови реформ. Як передавалося, влада Греції через місяці тиску кредиторів погодилися на компроміс з реформ у соціальній сфері, на що кредитори також трохи пом'якшили свої вимоги. В кінцевому підсумку уряд Ціпраса відхилив і ці пропозиції.
Після цього Єврогрупа відмовилася продовжувати програму допомоги Греції до 5 липня (день референдуму).
Також за день до дефолту Греція виступила з новою пропозицією щодо реструктуризації кредитів.Пропозиція Греції полягала в бажанні продовжити на два роки фіндопомогу від ЄС в рамках Європейського механізму стабільності (ESM), паралельно з проведенням реструктуризації зовнішньої заборгованості.
В самій країні тим часом збираються багатотисячні протести: на підтримку прийняття пропозицій кредиторів і проти них.
Детальніше про стан грецької економіки читайте в статті Катерини Зарембо для ZN.UA "Грецька драма для Європи".