Знайдений у Єрусалимі 50-сторінковий молитовник - найдавніший для іудаїзму. Текст написано давньоєврейською мовою, а складається він з шести розділів, де наведено тексти молитов і згадано найважливіші події релігійного життя юдеїв, такі як легенда про апокаліпсис і Великодній Седер (комплекс дій, що здійснюються у певному, суворо заведеному порядку, якими відзначається ніч Песаха, річниця Виходу євреїв з Єгипту - ред). Перший розділ рукопису складається з сотні юдейських молитов.
Радіовуглецевий аналіз знахідки показав, що книга датується 840 роком нашої ери. Це означає, що вона на 300-400 років старша, ніж найдавніше видання Тори, яке належить до XII-XIII століття. Книга написана на бежевому пергаменті, ширина якого становить 10 сантиметрів, а товщина - 4 сантиметри.
"Це хвилююча подія і безумовно важлива для істориків. Знахідка заповнює історичний пробіл між Сувоями Мертвого моря і іншими давньоєврейськими текстами IX-X століть", - заявив Джері Паттенгейл, виконавчий директор програми Green Scholars Initiative, яка працює над збереженням і вивченням древніх релігійних текстів
Учені впевнені, що мова містить вавилонські вокалізації. На їхню думку, швидше за все, молитовник було написано в епоху гаонів, духовних лідерів єврейського народу, що жили у VII-XI столітті нашої ери.
Працівники дослідницького підрозділу Green Scholars Initiative, які працювали раніше з більш ніж 40 тисячами релігійних текстів, вважають, що цей молитовник є юдейським аналогом християнської Книги спільної молитви, нове видання якої вийде в 2015 році.
Доктор Паттенгейл особисто займається редагуванням молитов, які ввійдуть у це видання. У створенні рукопису фахівці будуть спиратися і на давньоєврейський молитовник. Серія Книги спільної молитви буде включати поглиблене вивчення деяких найстаріших і найбільш рідкісних релігійних текстів у світі. До неї увійдуть уривки з Книг Буття, Вихід, Левит, Числа, книг Неємії, Єремії, Іони, Єзекіїля і деякі псалми.
Давньоєврейський молитовник, спочатку придбаний у приватного колекціонера, буде виставлено на загальний огляд в біблійному музеї у Вашингтоні, який відкриється у 2017 році. !zn
Читайте також:
Археологи виявили в Ізраїлі палац біблійного царя Давида
Фрагмент давньоєгипетського сфінкса знайдено на території Ізраїлю
В Україні знайшли унікальну ікону, яка могла належати Мономаху (відео)