Ввечері 27 квітня в Єрусалимі біля Кнесету відбувся мітинг прихильників ініційованої Біньяміном Нетаньяху судової реформи, повідомляють ізраїльські ЗМІ. Цей захід став найбільшим за участі правих у країні за майже два десятиліття.
За різними оцінками, участь у акції взяли від 100 до 200 тисяч ізраїльтян, хоча організатори, за даними джерела The Times of Israel у правоохоронних органах, розраховували щонайменше на пів мільйона учасників.
Протестувальники з усього Ізраїлю, а також поселенці, які приїхали в автобусах з окупованого Західного берега, скандували гасла на підтримку уряду та майбутніх змін до законодавства, танцювали і співали перед початком літньої сесії Кнесету, яка стартує в неділю.
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху не був присутній на мітингу, однак у Twitter подякував протестувальникам, написавши, що їх пристрасть і патріотизм його «глибоко зворушують».
Натомість на демонстрації виступив ультраправий міністр фінансів Бецалель Смотріч.
«Усім моїм друзям, які сидять тут, подивіться, скільки в нас влади. У них є ЗМІ та магнати, які фінансуватимуть протести, але у нас є нація», — сказав він у своїй промові.
З початку року в різних містах країни відбувались протести проти судової реформи. Деякі з них зібрали понад 150 тисяч людей, що зробило їх найбільшим протестним рухом в історії Ізраїлю.
Однією із головних суперечок скандальної реформи є прагнення правлячої коаліції отримати більше повноважень у призначенні суддів, у тому числі і Верховного суду.
Критики вважають таку ініціативу уряду загрозою незалежності суду та спробою перевороту.
Нетаньяху, якого судять за звинуваченнями в корупції, хоча він їх заперечує, каже, що реформи необхідні для збалансування гілок влади. Його партія Лікуд і політичні союзники серед ультраправих закликали свої політичні осередки влаштувати контрдемонстрації.
Лютневе опитування, проведене на замовлення Інституту єврейської народної політики, показало, що хоча 84% ізраїльтян вважають, що судова система потребує змін, лише кожен четвертий підтримує пропозиції уряду в їх нинішньому вигляді.
Таких масштабних протестів Ізраїль ще не бачив. Реформа судової системи, зафіксована в коаліційній угоді, відкрила скриньку Пандори. Паралельно з юридичною реформою уряд Нетаньягу планує провести ще низку законів, які, на думку експертів, становлять загрозу самому існуванню ліберальної демократії.
До чого це може призвести, розмірковує Ігор Семиволос у статті «Розкол в Ізраїлі: чи збудуться найгірші прогнози».