Ліво-центристська демократична партія (ДП) Італії планує залишатися частиною опозиції в новому парламенті і не приєднуватися до жодного коаліційного уряду, заявив в четвер виконуючий обов'язки секретаря ДП Мауріціо Мартіна, повідомляє Reuters.
"Негативний результат виборів не дозволяє нам формулювати урядові рішення", - сказав Мартіна після зустрічі з президентом Серхіо Матареллой, який намагається "зшити" новий уряд після парламентських виборів 4 березня.
За результатом голосування, найбільшу кількість місць одержало правоцентристське об'єднання крайньо-правої "Ліги" і партії "Вперед Італія" Сільвіо Берлусконі, за ними йдуть рух "5-зірок", а ДП розташувалася на третьому місці.
Жодна група не може самостійно управляти країною, залишаючи третю за величиною економіку єврозони в політичному глухому куті. Фінансові ринки зараз заходять в безвихідь, а інвестори побоюються можливого союзу між "Лігою" та партією "5-зірок", які є противниками обмеженням дефіциту бюджету Європейського Союзу.
"5-Зірок" хоче укласти пакт про коаліційний союз в німецькому стилі або з Лігою, або з ПД, але обидві групи відкинули її ініціативи, а джерело в офісі президента повідомило, що може знадобитися багато тижнів, щоб знайти рішення.
Секретар ДП Мауріціо Мартіна заявив, що рішення про формування коаліції в парламенті і керівництво країною залежить від "5-зірок" і правоцентристського блоку. Однак "5-зірок" виключає можливість роботи з Берлусконі, заявивши, що його стиль політики виявився невдалим, оскільки Сільвіо Берлусконі був засуджений за податкове шахрайство.
Після зустрічі з президентом Італії, Берлусконі заявив, що він сказав главі держави, що наступний уряд повинні очолювати правоцентристи, з найбільшою партією в блоці, "Лігою", біля керма.
Він ясно дав зрозуміти, що не хоче об'єднуватися з партією "5-зірок", яка вийшла з опитувань, як найбільша партія в Італії, засуджуючи її також, як він це робив в недавній виборчій кампанії.
"Ми не відкриті для урядових рішень, в яких заздрість і соціальна ненависть, політика злиднів і судові полювання за відьмами", - сказав він.
"Такий уряд поставить нашу країну в смертельні труднощі в Європі і запустить рецессивну спіраль із зростанням безробіття, високими податками, втечею бізнесу і капіталу, ланцюжком банкрутств, починаючи з банківського сектора", - додав Берлусконі.
Лідер "Ліги" Маттео Сальвіні і глава "5-зірок" Луїджі Ді Майо повинні зустрітися з президентом Маттареллой пізніше, закінчивши цей перший раунд консультацій.
Очікується, що президент цього тижня зможе висунути на пост можливого нового прем'єр-міністра, і він, швидше за все, проведе другий раунд обговорень в кінці цього місяця.
Секретар ДП Мауріціо Мартіна сказав, що Італії необхідно зосередитися на чотирьох основних моментах: контроль над державними фінансами, управління міграційними потоками, підтримки міжнародних альянсів та боротьбі з бідністю, у тому числі шляхом зміцнення системи соціального забезпечення.
Це остання можливість для партії "5-зірок" створити коаліцію, ДП вже відхилила їх пропозицію про встановлення універсального доходу в 780 євро на місяць, назвавши її "нереалістичною".
В італійському парламенті нового скликання обрали голів обох палат. Спікером Сенату вперше з часів Сардинського королівства, що передував процесу об'єднання Італії в XIX столітті, стала жінка.
Берлусконі пообіцяв підтримати відносять себе до праворадикальної "Лігу" у формуванні уряду Італії. Коаліція правоцентристської партії Берлусконі з праворадикальними групами отримала на виборах найбільше місць.
Вибори в Італії принесли перемогу лояльним до Росії і неприхильним до ЄС силам. Великим переможцем на італійських виборах називають президента Росії Володимира Путіна. Адже і "Ліга", і "Рух п'яти зірок", і Forza Italia Берлусконі прихильні до Кремля.