В Іраку сунітські бойовики продовжують захоплювати стратегічно важливі об'єкти - в минулої середи вони взяли під контроль одну з найбільших у країні авіабаз і кілька невеликих родовищ нафти, повідомляє Reuters.
Зокрема, ісламісти захопили район Аджиль за 30 км на схід від Тікріта і за 130 км на північний схід від Багдада, де розташовано три нафтових родовища, на яких видобувають близько 28 тис. барелів нафти на добу. Спочатку Аджиль контролювався поліцією, проте через небезпеку захоплення радикалами правоохоронні органи залишили район. Захист взяли на себе місцеві племена, а потім Аджиль було захоплено екстремістами.
Невідомо, хто в даний час контролює один з найбільших нафтопереробних заводів Іраку в місті Байджі - судячи з суперечливої інформації, буквально щодня НПЗ переходить то до влади, то до бойовиків ІДІЛ, то до місцевих племен. Напередодні державне телебачення оприлюднило відеозапис прибуття на НПЗ армійського підкріплення для зачистки від бойовиків. У той же час арабські і західні ЗМІ повідомили з посиланням на власні джерела, що завод залишається в руках екстремістів. Лідери місцевих племен заявили, що вони вели переговори з участю шиїтів з сунітськими бойовиками, щоб відновити роботу заводу, якщо він залишиться під їхнім контролем, однак ті відмовилися.
У середу також надійшла інформація, що бойовики ІДІЛ вели бої біля міста Ясріб, за 90 км на північ від Багдада. В результаті екстремістам вдалося оточити велику авіабазу, яка за часів вторгнення військ коаліції називалася Camp Anaconda.
За даними ЗМІ, іракські військові почали активну підготовку до оборони міста Хадита у провінції Анбар, розташованого за 240 км на захід від Багдада. Стратегічним об'єктом у цьому регіоні є гідроелектростанція на річці Євфрат - у разі її захоплення бойовиками може бути порушено енергопостачання у багатьох районах країни.
Минулої середи на допомогу іракському уряду, який намагаються повалити бойовики, прибули 130 військових експертів зі США. Всього президент Барак Обама планує направити до Іраку до 300 військових радників, які допоможуть обміну даними розвідки і координації дій влади проти ІДІЛ.
Американська адміністрація, з одного боку, не може відсторонитися від допомоги уряду у протистоянні з бойовиками, з іншого, дає зрозуміти, що повторення кампанії з поваленням Хусейна не буде, тому Барак Обама зволікає з завданням авіаударів по позиціям бойовиків.
Влада Іраку, незважаючи на військове протистояння, намагається вести роботу в звичайному режимі. Глава іракського кабміну Нурі аль-Малікі виключив можливість створення уряду "надзвичайного стану", на якому наполягали сунітські політичні і релігійні діячі.
Під час зіткнень повстанців з урядовими силами є загиблі, проте точне їхнє число невідоме. В ООН заявили, що мова йде як мінімум про 1075 загиблих, в основному мирних жителів, і 658 поранених. Ще близько мільйона людей стали вимушеними переселенцями до Іраку у цьому році, зазначили в організації. !zn
Читайте також:
В Іраку "революціонери арабських племен" захопили один з найбільших НПЗ країни
США розглядають в Іраку варіант ракетних ударів
В Іраку ісламісти наступають на Багдад: американські політики чекають від Обами рішучих заходів