В Іраку ісламісти наступають на Багдад: американські політики чекають від Обами рішучих заходів

Поділитися
В Іраку ісламісти наступають на Багдад: американські політики чекають від Обами рішучих заходів © Reuters
Бойовики атакували місто Таль-Афар у північній провінції Ніневія. У Конгресі США заявляють: те, що відбувається в Іраку, виходить далеко за межі країни і є серйозною проблемою.

Бойовики радикального угрупування "Ісламська держава Іраку і Леванту" (ІДІЛ), захопивши іракські міста Мосул і Тікріт, заявили про намір йти на Багдад і атакували місто Таль-Афар у північній провінції Ніневія.

Як уточнює РІА "Новости" з посиланням на Reuters, більша частина провінції зараз контролюється бойовиками. Бої за Таль-Афар тривали всю неділю, місто зазнало мінометного обстрілу і було захоплено з другої спроби.

Ісламістам протистоять як урядові Збройні сили, так і місцеві ополченці. Іракські ВПС завдали серії ударів по базах ІДІЛ в Мосулі і його околицях, ИТАР-ТАСС повідомляє про знищення 279 бойовиків. Під Кіркуком було зроблено чергову спробу прорватися до Багдаду, її вдалося відбити збройним ополченцям з місцевих племен. Армія готує операцію зі звільнення міста Тікріта.

У Багдаді тим часом створено Управління з народної мобілізації. За словами радника голови уряду Фалеха аль-Файяда, "ця структура буде розподіляти потоки добровольців, які відгукнулися у масовому порядку на заклик Верховного аятоли Алі ас-Сістані взяти зброю для допомоги національної армії і захисту Іраку від банд терористів". Чисельність добровольців вже перевершила всі передбачувані цифри.

На тлі загрози з боку ІДІЛ Збройні сили Ірану наростили присутність уздовж ірано-іракського кордону. Заступник командувача сухопутними військами бригадний генерал Кімар Хейдарі заявив, що армія "уважно стежить за розвитком подій в Іраку, щоб вчасно відбити віроломний удар бойовиків".

Не менш уважно за подіями в Іраку спостерігають у США. Як уточнює Fox News, американська дипломатична місія в Багдаді є найбільшою у світі - там працює близько 5000 осіб. Для посилення охорони персоналу в Ірак вже було перекинуто близько 100 морських піхотинців. Прес-секретар Пентагону Джон Кірбі заявив, що для евакуації працівників залучають комерційні та чартерні літаки.

Держдепартамент США також відзвітував про вжиті заходи безпеки. Проте тривалий наступ бойовиків і черговий теракт, що забрав у неділю життя 15 жителів Багдада, дали привід американським політикам домагатися від президента Барака Обами відновлення співпраці з арабськими партнерами для протидії хвилі насильства.

"Ви не можете просто запустити ракети і повернутися додому", - заявив Fox News Майк Рождерс, який очолює комітет у справах розвідки в Палаті представників. На думку конгресмена і його прихильників, те, що відбувається в Іраку, виходить далеко за межі країни і є серйозною проблемою, оскільки деякі з членів угрупування "Ісламська держава Іраку і Леванту" мають паспорти, що дозволяють їм виїхати до Європи або США.

Рождерс стверджує, що до пов'язаного з "Аль-Каїдою" угрупування входять "загартовані ветерани бойових дій". "Це Діснейленд джихадистів, і ми повинні щось зробити, щоб зупинити хвилю", - заявив він.

Конгресмен вважає, що президент Обама зобов'язаний домовитися з партнерами з Ліги арабських держав, що включає в себе Єгипет, Ірак, Йорданію та Саудівську Аравію, про військову операцію в Іраку, яка поклала б край громадянському протистоянню.

А сенатор Ліндсі Грем, член комітету з питань озброєнь, заявив у програмі CBS "Обличчям до нації", що якщо США негайно не вживатимуть заходів, щоб зупинити просування ісламістів до Багдаду, наступний теракт масштабу 11 вересня 2001 року буде відбуватися з Іраку або Сирії.

"Ми повинні направити військово-повітряні сили та негайно зупинити просування до Багдада", - наполягає Грем. За його словами, новий теракт 9/11 неминучий, оскільки ісламісти не приховують своїх намірів і домагаються встановлення ісламського халіфату. "Вони будуть нападати на нас тут, у нас вдома", - говорить сенатор.

Таким чином американські політики відреагували на зроблену минулої п'ятниці заяву президента США Барака Обами про те, що він не має наміру посилати війська до Іраку. Обама доручив силам національної безпеки підготувати пропозиції щодо невійськової допомоги Багдаду і запевнив, що буде переконувати іракських лідерів працювати над усуненням внутрішніх суперечностей у країні.

Сенатор Грем погоджується з тим, що для врегулювання ситуації в Іраку необхідний політичний план. Він вважає, що, підтримуючи Багдад, Вашингтон "майже неминуче" змушений буде спертися на Іран, як колись під час Другої світової війни пішов на союз з Йосипом Сталіним, щоб перемогти Адольфа Гітлера. !zn

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі