Біженці та мігранти, які намагаються потрапити до Європи через Середземне море, гинуть із загрозливою швидкістю, й їхня кількість зростає. Особливо це стало помітним у 2018 році. Скорочення пошуково-рятувальних операцій зробило цей морський коридор найсмертоноснішим у світі. В останньому звіті Агентства ООН у справах біженців, опублікованому напередодні, йдеться про те, що в середньому кожного дня гинуть шестеро людей.
За оцінками, в 2018 році, під час перетину Середземного моря, загинули або пропали безвісти 2275 людей. Однак ця цифра вважається усередненою, оскільки деякі човни і тіла знайти не вдалося.
На маршрутах з Лівії до Європи на кожні 14 прибулих на берег гинула одна людина - помітний різкий ріст порівняно з 2017 роком, коли ця цифра складала один до 37. Тисячі біженців були повернуті до Лівії, де на них чекали чергові біди.
У доповіді також говориться, що зміни в політиці деяких європейських держав призвели до численних інцидентів, коли безліч людей залишалися в морі протягом декількох днів за відсутності дозволу на швартування, часто без води та їжі.
"Порятунок життя на морі - це не вибір і не питання політики, а давній обов'язок", - сказав Філіппо Гранді, Верховний комісар ООН у справах біженців, який запропонував прийняти довгостроковий план по біженцях, оскільки за кожною людиною стоїть трагедія. Для багатьох ризикований перехід в Європу став кінцевою зупинкою подорожі, у якій вони зіткнулися з тортурами, зґвалтуванням та насильством, погрозами викрадення з метою викупу.
Загалом кількість біженців, які прибули в Європу, значно скоротилася. У європейські країни прибуло 139 300 біженців і мігрантів, що є найнижчим показником за п'ять років.
У доповіді також виявлено значні зміни в маршрутах, використовуваних біженцями та мігрантами. Вперше за останні роки основним пунктом в'їзду в Європу стала Іспанія: близько 8000 людей прибули сушею (через анклави в Сеуті та Мелільї) і ще 54 800 людей успішно перетнули небезпечне західне Середземномор'я. Унаслідок число загиблих у західному Середземномор'ї збільшилося майже у чотири рази з 202 в 2017 році до 777 у минулому.
До Італії в 2018 році прибуло близько 23 400 біженців і мігрантів, що в п'ять разів менше, ніж у попередньому році. Близько 32 500 біженців, порівняно з 30 000 в 2017 році, отримала Греція. Кількість людей, що прибувають через сухопутний кордон з Туреччиною, збільшилася майже втричі.
Нагадаємо, що за перші сім місяців 2018 року в Середземному морі загинуло понад 1500 біженців.
Проблема вироблення спільної міграційної політики у рамках ЄС має не тільки економічну та гуманітарну складову, - на неї великою мірою впливають політичні розбіжності. Країни півночі й півдня Європи, країни "периферії" та ті, що розміщені всередині континенту, все ще обстоюють різні підходи.
Докладніше читайте у статті Олексія Коваля "Європу накриває вал нелегальної міграції" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".