Успіх контрнаступу є заслугою Зеленського та українських військових — NYT

Поділитися
Успіх контрнаступу є заслугою Зеленського та українських військових — NYT © ОК Південь
Наразі Росія є ослабленою, її військове керівництво продемонструвало некомпетентність і відсутність надійних розвідувальних даних.

Стратегія стрімких військових здобутків України в останні дні почала формуватися кілька місяців тому під час низки консультацій між українськими та американськими офіційними особами. Про це пише The New York Times з посиланням на слова американських чиновників.

Контрнаступ, форми і можливість якого влітку не раз обговорювались і переглядались в процесі цих консультацій, став успішних, при цьому перевищивши навіть більшість прогнозів. Українські війська перехопили ініціативу і, схоже, готові скористатися своїм прогресом на північному сході країни та в іншій кампанії на півдні.

Робота почалася невдовзі після того, як президент України Володимир Зеленський повідомив своїм генералам, що хоче зробити суттєвий крок, аби продемонструвати, що його країна може дати відсіч російському вторгненню. За його наказом українські військові розробили план широкого наступу на півдні, щоб повернути Херсон і відрізати Маріуполь від російських військ на сході.

Українські генерали та американські чиновники розважили, що така широкомасштабна атака призведе до величезних втрат і не дозволить швидко повернути значні території. Українці на той час вже зазнавали сотень втрат на день у жорстких бойових діях. Російські війська зазнавали таких самих  втрат, однак все ще повільно просувалися вперед, спустошуючи українські міста на сході Донбасу.

Українське військове командування, яке упродовж тривалого часу не бажало ділитися подробицями своїх планів, почало дедалі більше відкривати їх представникам американської та британської розвідок і консультуватись з ними.

За словами посадовців, Джейк Салліван, радник з національної безпеки, і Андрій Єрмак, головний радник Зеленського, неодноразово говорили про планування контрнаступу. Генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, і українське військове керівництво регулярно обговорювали питання співпраці розвідок та військової підтримки. До обговорення планів долучались також британські військові.

На думку офіційних осіб США, вирішальне значення мав час, адже для здійснення ефективної контратаки її варто було починати до настання холодів — часу, коли президент Росії Владімір Путін міг застосувати проти Європи газовий шантаж.

Ця розповідь про підготовку до контрнаступу базується на інтерв’ю з кількома американськими високопосадовцями та іншими особами, які були обізнані на таємних перемовинах Вашингтону і Києва, які й допомогли українському командуванню здійснити контрнаступальні дії. Більшість з них, зважаючи на таємний характер консультацій, говорили на умовах анонімності.

Американські офіційні особи наразі воліють не давати оцінок результатів контрнаступу, очікуючи на розвиток подій. Наразі перевага на боці Києва.

Одним з основних моментів у процесі підготовки стали спільні військові навчання українських та американських військових, метою яких була перевірка успішності потенційного широкомасштабного контрнаступу на півдні України. Ці навчання, про які раніше повідомляло CNN, продемонстрували, що задуманий наступ не вдасться. З цими результатами та оцінками українські військові повернулись до Головнокомандуючого.

В навчаннях, які мали допомогти українським силам змоделювати ситуацію і зрозуміти, які сили їм потрібно буде зібрати, щоб досягти успіху в різних сценаріях, стало зрозуміло, що певні напрямки контрнаступу, ймовірно, будуть більш успішними, ніж решта. Про це телефоном розповів заступник очільника Пентагону Колін Кол.

«Ми дали поради, а українці почули їх і ухвалили власне рішення», — сказав він.

Ставки були величезними. Україні потрібно було продемонструвати, що ця війна не стане ще одним замороженим конфліктом і що Україна здатна повернути собі території як для посилення морального духу українців, так і для посилення підтримки Заходу.

Упродовж серпня на прохання України офіційні особи США посилили передачу розвідданих про позиції російських військ, підсвічуючи їхні слабкі місця. Розвідка також показала, що навіть якщо плани українців стануть відомими Кремлю, йому буде важко швидко поповнити та підсилити своє військо на північному сході України, або перекинути війська з півдня.

«Ми бачили, що росіяни фактично передислокували більшість своїх найкраще підготовлених сил на південь, готуючись до іншого контрнаступу, який розпочали українці. Тож у нас були підстави вважати, що через слабкий моральний стан та тиск з боку українців деякі осередки армії РФ є доволі нестійкими», — розповів Кол.

Замість одного великого наступу, українські військові запропонували два. Перший, на Херсонському напрямку, для досягнення видимих результатів потребував кількох днів або тижнів. Другий планувався на Харківькому напрямку.

Спільно з Британією та США Україна провела оцінку нового плану, вкотре здійснивши аналіз та змоделювавши ситуацію. Цього разу офіційні особи з трьох країн погодилися, що це спрацює.

Однак цей план, за словами офіцера генерального штабу в Києві, цілком залежав від обсягів та темпів надання додаткової військової допомоги від Сполучених Штатів.

На той час Україна вже використала більшу частину своїх старих радянських запасів зброї, а навчання поводженню з новими її типами у розпал війни — справа непроста. Втім, цей ризикований крок виявився вдалим. Для забезпечення наступу Київ отримав у якості допомоги понад 800 000 снарядів для 155-міліметрової артилерії. Лише Сполучені Штати виділили понад 14,5 мільярдів доларів військової допомоги з початку війни в лютому.

За словами українського офіцера, перед контрнаступом Збройні сили України надали Сполученим Штатам детальний перелік озброєння, необхідного для успішного виконання плану.

Спеціальна зброя, на кшталт високомобільних артилерійських ракетних систем HIMARS, має значний ефект на полі бою. Кожна ракета із супутниковим керуванням містить боєголовку з понад 90 кг вибухівки. Упродовж останніх тижнів українські війська використали їх для знищення понад 400 російських складів зброї, командних пунктів та інших цілей.

Нещодавно українські війська поставили на винищувачі МіГ-29 радянської розробки ракети повітряного базування HARM, надані США — досі цього не робила жодна авіація. У такий спосіб особливо ефективно ЗСУ знищували російські радари.

«Ми бачимо реальні та цілком вимірні результати використання Україною цих систем», — розповів генерал Міллі минулого тижня на базі Рамштайн в Німеччині на зустрічі 50 країн, які надають Україні військову та гуманітарну допомогу.

Українські та американські офіційні особи заявили, що оголошення Пентагоном нових постачань зброї та боєприпасів щотижня, або раз на два тижні, неабияк додало впевненості керівництву ЗСУ в плануванні комплексних наступальних дій.

«Важливість західної військової підтримки полягає не лише в конкретних системах озброєнь, але й у гарантіях — українці впевнено можуть планувати свої подальші дії», — підкреслив Джек Уотлінг, старший науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних збройних сил у Лондоні, який нещодавно повернувся з України.

У той час, як українські солдати просувалися в райони на північному сході цими вихідними, російське військо буквально розвалилось. На деяких ділянках поблизу Харкова російські війська просто втекли з поля бою, залишивши техніку та боєприпаси.

Наступ на Херсон так само не є порожніми словами чи простим залякуванням. Саме це змусило Москву відкласти на невизначений термін запланований псевдореферендум по приєднанню частини Херсонської області до Росії.

Втім, як і очікувалося, контрнаступ на Херсонському напрямку рухається повільніше з огляду на значно більшу, порівняно з Харковом, чисельність російських сил там.

Зрештою, українські офіційні особи вважають, що для досягнення довгострокового успіху потрібен подальший прогрес, зокрема повернення під контроль Запорізької АЕС, відсікання російських сил в Маріуполі та відкидання їх у Херсоні на інший берег  Дніпра.

Наразі Росія є ослабленою, її військове керівництво продемонструвало некомпетентність і відсутність надійних розвідувальних даних. Командування та логістика на багатьох напрямках були знищені, тож наразі Москва має проблеми з постачанням своїх військ, що дає Україні можливість найближчими тижнями закріпити успіх, стверджують військові посадовці США.

Наразі Україна має можливість відвоювати більше своїх територій на сході, однак офіційні особи США та України вважають, що найважливішим напрямком сьогодні є південь.

«Ймовірно, наступними цілями є Херсон і Запоріжжя. Ми побачимо подальші кроки ЗСУ для досягнення там прориву у найближчому майбутньому», — прогнозує Майкл Кофман, директор з досліджень Росії в науково-дослідному інституті оборони CNA.

Цей план, який почали обговорювати в середині літа, значною мірою покладався на дані розвідки США та високотехнологічну зброю. Однак американські чиновники наполягають, що заслуга в успішному наступі є у повній мірі заслугою президента Зеленського та українських військових, які привели відносно невеликі сили під Харковом до суттєвої перемоги.

«Святкувати перемогу зарано. Проте це досягнення демонструє світові, що українці справді здатні проводити складні наступальні операції», — підсумував Колін Кол.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі