Уряд національної згоди Лівії відновлює контроль над західною частиною країни

Поділитися
Уряд національної згоди Лівії відновлює контроль над західною частиною країни
Взяти схід буде складніше.

Більше року уряд національної згоди (ПНР) Лівії, що підтримується ООН, перебував під облогою військ Халіфа Хафтара, генерала-ренегата. Тоді це не було раптовістю. 3 червня ополченці, які приєдналися до ПНР, витіснили самозвану Лівійську національну армію (ЛНА) генерала Хафтара з міжнародного аеропорту Тріполі. На наступний день вони захопили Тархуну, місто в 90 км на південний схід від Тріполі. До 7 червня нафтові родовища в Шарарі повернулися в руки ПНР - і почали працювати вперше з січня. Ополченці зараз борються з ЛНА в Сирті, воротах до малої батьківщині генерала Хафтара на сході. Боріться "за всю Батьківщину", говорить Файєз аль-Серрадж, прем'єр-міністр ПНР, пише The Economist.

Серрадж, однак, не закликає вбивати. Спокушені найбільшими нафтовими запасами Африки і більше 1700 км берегової лінії Середземного моря, іноземні армії вторглися в Лівію. Сплеск підтримки з боку Туреччини, що почався в грудні, врятував Серраджа. Тепер це визначає, наскільки далеко просунеться ПНР. Росія, Єгипет та Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) давно підтримують ЛНА і намагаються зміцнити свої позиції на сході. Після шести років громадянської війни поділ Лівії на турецьку зону впливу на заході і російську зону на сході - іншими словами, фактичний поділ - виглядає все більш імовірним. "Ми йдемо до замороженого конфлікту", - каже дипломат в Тріполі.

Росія і Туреччина також підтримують протиборчі сторони в Сирії, де вони навчилися координувати свої дії, щоб уникнути великої ескалації. Ризик цього більше в Лівії, принаймні на даний момент. У турків є фрегати біля узбережжя, військові літаки і безпілотники в небі і найманці на землі. Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини, хоче, щоб ПНР пробилася до нафтових родовищ, що розташовані за Сіртом, і взяла авіабазу в Джуфрі. Він вважає, що це дасть Серраджу фінансову підтримку і стратегічний буфер проти генерала Хафтара та інших східних хижаків. Але минулого місяця Росія перевезла 14 бойових літаків у Юфру. Сотні найманців з приватної охоронної фірми Wagner Group, що має зв'язки з Кремлем, підтримують генерала Хафтара. Єгипет перемістив колону танків до свого західного кордону (як кажуть деякі вже перекинув через нього). Єгипет і ОАЕ розглядають цю війну як боротьбу проти ісламізму.

Лівійцям на сході непросто. "Нам набрид турецький колоніалізм", - говорить Фавзі аль-Фурджані, бізнесмен з Бенгазі, маючи на увазі століття османського панування. Але все більше число людей задаються питанням, чи може їх спасти генерал Хафтар, який у квітні проголосив себе військовим правителем Лівії. Його поразка в Тріполі ціною сотень життів відродила спогади про згубну кампанію, яку він вів проти Чаду в 1980-х роках.

Великі східні племена тримаються на відстані від Хафтара. Старійшини племені на півдні оголосили про підтримку ПНС. Розмови про виклик генералові Хафтару поширюються. Здається, навіть його прихильники з-за кордону втомилися від його хвастощів. Під час запуску мирної ініціативи в Каїрі 6 червня генерал Хафтар розділив сцену з Агілой Салехом, менш войовничим політиком зі сходу. Минулого місяця Салех оголосив себе головнокомандуючим ЛНА.

Незважаючи на перемоги ПНР, ситуація на заході країни також нестабільна. Серрадж говорить, що хоче "побудувати громадянську, демократичну і сучасну державу", але ополченці, які борються за нього, розділені на племена, міста та ідеології. Загроза, що виходила від генерала Хафтара, а не підтримка ПНР, була сполучною ланкою між ними. Серед них джихадисти, що хочуть йти на Бенгазі, їх будинок до того, як генерал Хафтар вигнав їх звідти в 2017 році. Ополченці Місрата, найдужча сила на заході, хочуть домінувати в своєму регіоні. Лідери з інших міст, таких як Зінтан, воліли б встановити свої феодальні володіння на захопленій ними землі. У кожного є окрема лінія для турецьких командирів на місцях та іноземних держав за кордоном. Серрадж, можливо, більше не знаходиться в облозі, але його правління не поширюється далеко за межі його скляного офісу в Тріполі.

Читайте також: Остап Українець: "Їхати з країни не планую, хіба що тут почнеться якась геть нездорова фігня"

Раніше повідомлялося, що Ердоган розповів Трампу, що Туреччина вибила ПВК Вагнер з позицій у Тріполі. Туреччині вдалося вибити війська генерала Хафтара і російських найманців з позицій поблизу Тріполі і відкинути їх на 500 км вглиб країни.

Детальніше про те, як Лівія стає плацдармом геополітичної гри Анкари і Москви, читайте в статті Миколая Замікули, "Нова війна Ердогана"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі