Уряд Македонії показав поправки до Конституції для перейменування країни

Поділитися
Уряд Македонії показав поправки до Конституції для перейменування країни © apostrophe.ua
Для перейменування необхідно змінити 4 статті Конституції Македонії.

Прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв розповів про проект поправок до Конституції, якими передбачається зміна назви країни та гарантує вступ до НАТО. На сайті уряду Македонії розповіли, що текст проекту поправок підготовлений у відповідності з угодою Преспі та у відповідності з рішенням Асамблеї, прийнятої більшістю в дві третини голосів депутатів для внесення змін до Конституції.

"Професійне і наукове співтовариство вважає, що пропоновані рекомендації узгоджуються з нормами міжнародного права і міжнародними стандартами в галузі прав і свобод людини, зокрема, інтереси республіки та її перспективи через євроатлантичну інтеграцію, де одним з кроків була угода з Грецією. Ось чому проекти поправок заслуговує підтримки всіх депутатів, безумовно, в ім'я інтеграції Македонії в НАТО і ЄС", - сказав Заєв.

Для перейменування необхідно змінити 4 статті Конституції Македонії. У статті 33 слова "Республіка Македонія" замінюються словами "Республіка Північна Македонія", а слово "Македонія" замінюється словами "Північна Македонія", за винятком статті 36.

Крім того, пропозиція про зміну поправки 35 полягає в додаванні ще одного пункту, тобто "Республіка поважає суверенітет, територіальну цілісність і політичну незалежність сусідніх країн".

Також змінять текст преамбули до Конституції. Крім того, пропозиція про зміну статті 35 полягає в додаванні ще одного пункту, тобто "Республіка поважає суверенітет, територіальну цілісність і політичну незалежність сусідніх країн".

Остання поправка стосується статті 36. Вона пропонує вписати в статтю наступні пункти:

- Республіка захищає, гарантує і виховує історичну і культурну спадщину македонського народу;

- Республіка захищає права та інтереси своїх громадян, які проживають або перебувають за кордоном, та сприяє їх відносинам з батьківщиною;

- Республіка піклується про членів македонського народу, що проживають за кордоном;

- Республіка не буде втручатися у суверенні права інших держав і їхніх внутрішніх справ;

Ця поправка замінює статтю 49 Конституції Республіки Македонії.

30 вересня в Македонії відбувся референдум. Наступного дня Центральна виборча комісія обробила 100% результатів референдуму щодо вступу країни в ЄС і НАТО, а також про перейменування держави. Позитивно на питання "Чи згодні ви на членство в ЄС і НАТО, приймаючи Угоду між Республікою Македонія та Грецькою Республікою?" відповіли 91,46% громадян. Проти висловилася 5,65%, проте явка на референдумі склала лише 36,91%, що дало право ЦВК визнати його таким, що не відбувся.

Суперечка про назву Македонії триває понад 25 років. Греція вимагала змінити назву сусідньої країни, щоб уникнути плутанини з однойменним грецьким регіоном. Скоп'є також застерігали від територіальних претензій на всю історичну Македонію. Через суперечку Афіни блокували вступ Македонії до Євросоюзу та НАТО.

Більше про питання перейменування країни читайте в матеріалі Костянтина Федоренка "Північна Македонія: (не) втратити історичний шанс" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі