Україна програє війну за суверенітет, якщо не переможе корупцію – Washington Post

Поділитися
Україна програє війну за суверенітет, якщо не переможе корупцію – Washington Post Боротьба з корупцією життєво важлива для України. Ілюстрація © provce.ck.ua
Уряд Яценюка не просунувся далеко у викоріненні хабарництва, а у іноземних донорів закінчується терпіння.

Ще рік тому всі розмови в Києві були про війну. Сьогодні столиця України не схожа на місто в розпал війни. Росія вторглася в Сирію і в українців з'явився час на іншу війну – проти корупції.

"Насправді ці дві битви за одне і теж. Росія з давніх часів намагається маніпулювати українською політикою: таємно чи відкрито, підкупаючи політичні сили, корумпує газові угоди і заважає вести бізнес", - пише Ен Еплбаум на сторінках Washington Post.

Лише зараз після подій на Майдані український уряд оголосив війну проти корупції. Однак у нинішнього прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, який сам вже досить давно бере участь в політичному житті країни, не дуже виходить очистити країну від хабарництва.

Він почав позбуватися посередників на газовому ринку України і тим самим заощаджувати мільярди. Український прем'єр звільнив 700 чиновників в рамках "люстрації" і вніс їх до спеціального списку, заборонивши займати високі посади в урядових органах. Він також намагається скоротити можливість для підкупу шляхом дерегуляції і переведення частини державних послуг в інтернет.

"Все це звучить добре, але ніхто з тих, з ким я говорила, не вважає, що цього вистачить. Як сказав мені інших чиновник з уряду: "Це маргінальні заходи. Більшість взагалі не відчуває, що щось відбувається"", - пише американська журналістка.

Вона пояснює, чому так сталося. По-перше, немає альтернативної бюрократії, яка повинна замінити стару. По-друге, за її словами, український державний апарат настільки "прогнив", що ухвалені закони не завжди виконуються. Завдяки цьому частина "люстрованих" чиновників повернулися в систему державного управління в інших місцях. Також боротьба з корупцією вимагає культурних і ментальних змін, для того, щоб позбутися дрібної корупції на побутовому рівні в лікарнях, школах і університетах. А саме з такими вимаганнями хабарів українці зіштовхують щоденно.

Затягування з проведенням необхідних змін витрачає важливий для України час, який вона отримала завдяки перемир'ю в Донбасі.

"Скоро знову почнуться бої, політичний клімат погіршиться, а в іноземних донорів вичерпається терпіння. І якщо війна з корупцією буде програна, це також означатиме і поразку за суверенітет України", - пише Еплбаум.

В цей же час, Леонід Бершидський на сторінках Bloomberg писав, що після виборів в Україні боротьба з корупцією здається мало вірогідною. Українська хаотична демократія вберегла країну від жорстокого і "стабільного" тоталітаризму, який панує в Росії. Але корупція лишається клеєм, який тримає в купі політично, економічно і культурно розділену країну. Західні спостерігачі кажуть, що вибори в цілому "показати повагу до демократичних процесів". Аж ніяк! Вони вказали на домінування потужних фінансових груп над виборчим процесом і на той факт, що висвітлення усієї кампанії було оплачене.

Експерт Андрес Аслунд описав "рецепт" боротьби з корупцією для України. Він радить почати із зарплат міністрів, їхніх заступників, голів департаментів і парламентарів, які потрібно підняти із нинішнього рівня в 230 доларів хоча б в десять разів. Згідно з непідтвердженими повідомленнями, навіть "чесні" міністри залежать від "чорної" готівки. Він також радить зменшити витрати на вибори, розпродати державні підприємства, залишивли лише 100 стратегічно важлививих, у яких потрібно повністю змінити менеджмент.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі