Україна може стати моделлю для відносин Британії з ЄС після Brexit - FT

Поділитися
Україна може стати моделлю для відносин Британії з ЄС після Brexit - FT Українсько-європейська угода про асоціацію може підійти для відносин Лондона з Брюсселем. © Flickr/Петро Порошенко
Українсько-європейська угода про асоціацію задовольняє майже всі побажання Лондона.

Географічно Велика Британія і Україна знаходяться на протилежних кінцях Європи. Але в питанні відносин з ЄС у них одного дня може виявитися дуже багато спільного.

Про це пише Financial Times, нагадуючи, що угода про асоціацію між Україною і ЄС була підписана в 2014 році і повною мірою вступила в силу минулого вересня. Її мета - збудувати тісне партнерство, яке може підійти і для британсько-європейських відносин після Brexit.

Еріка Шищак з Університету Сусекса нещодавно опублікувала дослідження щодо угоди, яку підписали Україна і ЄС. Вона вказала, що цей документ не передбачає членства у єдиному європейському ринку і митному союзі. Але дає широкий доступ до цього ринку для товарів і послуг, а також заохочує тісну митну співпрацю. Також українсько-європейська угода передбачає тісну співпрацю у зовнішній політиці, питаннях безпеки, юстиції, внутрішніх справ, наукових дослідженнях і багатьох інших сферах. В ній немає пункту про вільне пересування людей, яке лежить в основі членства в ЄС. Але замість цього пропонується візова лібералізація і порядок отримання дозволів на працевлаштування. Така угода повністю задовольняє бажання прихильників Brexit.

Угода про асоціацію жодним чином не пропонує обіцяє членство в ЄС для України. Це розчарувало багатьох в Києві, оскільки там вважали, що подібні угоди союз укладає для підготовки потенційних нових членів. Але саме через це українсько-європейська асоціація повинна зацікавити Велику Британію. Така угода заспокоює страхи прихильників Brexit про те, що Брюссель не організує якимсь чином повернення їхньої країни в союз. Для проєвропейських британців асоціація пропонує багато вигод з точки зору тісних інституційних і економічних зв'язків з ЄС.

Найчастіше дискусія про майбутні британсько-європейські відносини кружляють навколо норвезької чи канадської моделі. Норвегія тісно пов'язана з ЄС і входить до єдиного європейського ринку. Канада ж користується більш слабкими угодами, заснованими на створені зони вільної торгівлі.

Але доленосні події і тренди змінюють європейських політичний ландшафт. З британської точки зору, це робить угоду між Україною і ЄС більш релевантною. В часи, коли формується ще більш інтегрована Європа, найбільш комфортним місцем для Британії, України і Туреччини може виявитися таке, яке буде тримати їх за межами ЄС, але тісно пов'язаними з союзом. Цю ідею висловлював президент Франції Еммануель Макрон і міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель.

Втім, певна обережність все ж потрібна. Угода на зразок тієї, яку Київ підписав з Брюсселем, не вирішить всі британські проблеми, зокрема питання Північної Ірландії.

Раніше екс-директор MI6 прогнозував велике скорочення впливовості Британії через Brexit. Він також нагадав, що останні 25 років британська зовнішня політика була тісно пов'язана з іншими країнами-партнерами, зокрема з Францією і Німеччиною". Водночас, США стали "не дуже надійним партнером", що робить міжнародну систему менш ефективною, ніж у минулому.

Нагадаємо, лідери країн Європейського союзу в Брюсселі погодили перехід до наступного етапу переговорів по виходу Великобританії з спільноти.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі