Україна пропонує ООН реформувати Радбез і внести зміни до Статуту

Поділитися
Україна пропонує ООН реформувати Радбез і внести зміни до Статуту
Зокрема, позбавити країну-учасницю конфлікту права вето через неможливість неупередженого голосування.

Чинний Статут Організації Об’єднаних Націй не відображає сучасного світу, востаннє правки у нього вносилися майже півстоліття тому, наголосив з трибуни Генеральної асамблеї постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

Дипломат нагадав: від моменту підписання у 1945 році Статут ООН змінювався п’ять разів, відображаючи зміни у світі. Однак цей процес зупинився у 1973 році.

«Дивовижно, але процес внесення поправок зупинився 48 років тому – попри те, що світ XXI століття не можна порівняти зі світом 1973 року. Карта світу кардинально змінилася, і такі штучні утворення, як Радянський Союз, відійшли в минуле. Вони зникли з карти світу, але все ще присутні в Статуті ООН», - цитує постпреда «Укрінформ».

У нинішній редакції Статут не відображає сьогоднішнього світу «ні де-факто, ні де-юре», підкреслив дипломат. Секретаріат ООН змушений використовувати у своїх матеріалах формулювання, яких немає в тексті Статуту, «оскільки держави-члени не домовилися про зміни».

Під час обговорення питання про справедливе представництво в Раді Безпеки  ООН та розширення її складу Кислиця зазначив, що настав час домовитися про основи. Що пропонує Україна:

  • відмову постійного члена Радбезу від права вето стосовно вирішення конфліктів, у яких він є стороною, через неможливість неупередженого голосування (обмеження мають стосуватися випадків геноциду, злочинів проти людяності, військових злочинів тощо);

«Наша країна й далі наполягатиме на перегляді ролі права вето в роботі Ради Безпеки. Це необхідний елемент для завершення реформи Радбезу. Абсолютно недоречно, що постійний член Ради Безпеки має привілей користуватися правом вето при розгляді ситуацій, у яких він безпосередньо залучений як сторона конфлікту. Тому делегація України рішуче підтримує всі ініціативи, спрямовані на обмеження використання права вето», - зазначив дипломат.

  • посилення представництва групи країн Східної Європи, нині ця група країн має одне з найменших представництв у Радбезі: 23 держави переставляє лише одна.

«Для України принципово, що східноєвропейській групі має бути виділено додаткове місце в категорії непостійних членів», - додав Кислиця.

У Раді Безпеки ООН 15 членів: п'ять постійних із правом вето (США, Велика Британія, Франція, Китай і Росія) і 10 непостійних. Обрання нових непостійних членів відбувається щорічно групами по п'ять країн. Таким чином, кожна з них є членом Радбезу по два роки.

Три місця з 10 закріплені за африканськими державами. По два місця – за державами Азії та країнами Латинської Америки і Карибського басейну. Одне місце – у східноєвропейських держав: у 2016-2017 роках його посідала Україна.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі